رئیس‌جمهور سوریه امروز برای شرکت در نشست سران اتحادیه عرب به عربستان سفر می‌کند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد به نقل از النشره دفتر ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد: ، بشار اسد، رئیس جمهور این کشور با هیئت همراه برای شرکت در سی و دومین دوره نشست اتحادیه عرب که روز جمعه برگزار می شود، امروز به جده عربستان سفر می‌کند.

فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه روز گذشته طی سخنرانی در شهر جده گفت، رئیس جمهوری سوریه در اجلاس سران عربی حاضر خواهد شد.
حضور اسد در این نشست برای اولین بار از زمان آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ خواهد بود.

ابوالغیط: بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به معنای از سرگیری روابط میان دمشق و همه کشورهای عربی نیست

در همین زمینه، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب امروز(پنجشنبه) در مصاحبه با العربیه گفت، بازگشت سوریه به اتحادیه به معنای از سرگیری روابط میان این کشور و همه کشورهای عربی نیست.

وی ادامه داد: تصمیم بازگشت سوریه به آغوش عربی به معنای از سرگیری روابط میان همه کشورهای عربی و سوریه نیست و این موضوع به هر کشوری متناسب با رویکرد آن بستگی دارد. کشورهای عربی از آزادی تصمیم گیری درباره روابط با سوریه برخوردار هستند.

ابوالغیط خاطرنشان کرد، اجلاس سران جده شاهد بازگشت عضویت کامل سوریه در این اتحادیه است. این موضوع به معنای دستیابی به راهکار برای مشکل سوریه نیست بلکه سوریه پذیرفته است که بازگشتش به اتحادیه عرب بخشی از راهکار باشد.

دبیرکل اتحادیه عرب درباره دلایل بازگشت سوریه گفت، رخدادهای جهانی به تصمیم درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب سرعت بخشید. روابط اتحادیه عرب با سوریه طی سال‌های گذشته متوقف نشد و این اتحادیه ورود کمک‌های پزشکی به سوریه در چند بحران‌ بهداشتی را تسهیل کرد.

مشارکت سوریه در نشست‌های شورای اتحادیه عرب و سازمان‌های وابسته به آن از نوامبر ۲۰۱۱ در پی بحران سوریه به تعلیق درآمد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=80853