سی و دومین نشست سران اتحادیه عرب فعالیت‌های خود را در شهر جده عربستان آغاز کرد.

به گزارش بین الملل آفتاب یزد به نقل از شبکه خبری الجزیره، ایمن بن عبدالرحمن، نخست وزیر الجزایر در سی و دومین نشست سران اتحادیه عرب در شهر جده عربستان گفت: ما از حضور مجدد سوریه در اتحادیه عرب استقبال می‌کنیم.

وی گفت: جامعه بین المللی باید حمایت بین المللی از ملت فلسطین و مقدسات آن را تضمین و برای توقف شهرک سازی اسرائیل تلاش کند.

وی گفت: ما اقدامات جنایتکارانه رژیم اشغالگر اسرائیل علیه غزه محکوم می‌کنیم.

نخست وزیر الجزایر همچنین از طرف‌های درگیر در سودان خواست خرد خود را به کار گرفته و مذاکرات را در پیش بگیرند.

وی به نیابت از عبدالمجید تبون، رئیس جمهور الجزایر ریاست نشست سران عربی در دوره جدید را به عربستان تحویل داد.

در این نشست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفت: ما از حضور بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در این نشست بسیار خرسند هستیم و امیدواریم که بازگشت سوریه به اتحادیه عرب در حمایت از امنیت سوریه نقش داشته باشد.

وی گفت: مسئله فلسطین مسئله محوری اعراب و مسلمانان و در رأس اولویت‌های عربستان است.

ولیعهد عربستان گفت: امیدواریم بازگشت سوریه به اتحادیه عرب به پایان بحران در این کشور منجر شود.

وی افزود: ما هرگز اجازه نمی‌دهیم منطقه به میدانی برای نزاع و جنگ تبدیل شود. این همه سال نزاع و درگیری که ملت‌های ما از آن رنج بردند برای ما کافی است. ما تلاش خود را برای کمک به طرف‌های یمنی برای حل بحران در این کشور افزایش می‌دهیم.

وی گفت: ما از تلاش‌های بین المللی برای حل بحران اوکراین حمایت کرده و آماده میانجیگری میان روسیه و اوکراین هستیم. ما همچنین امیدواریم که بیانیه جده در کمک به طرف‌های درگیر در سودان نقش داشته باشد. ما از امضای بیانیه جده توسط طرف‌های درگیر سودانی استقبال می‌کنیم.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز در نشست سران اتحادیه عرب گفت: ما به جنگ خود برای حفاظت از کشورمان ادامه می‌دهیم و از شما خواهش می‌کنیم که از ملت ما به ویژه از مسلمانان کشورمان حمایت کنید. ما هرگز تسلیم نمی‌شویم و در برابر هیچ گونه اشغالگر خارجی سر فرود نمی‌آوریم. من از عربستان به خاطر نقش این کشور در میانجیگری برای آزادی اسرای اوکراینی در جنگ تشکر می‌کنم.

وی گفت: ما به جنگ برای بازپس گیری اراضی خود ادامه می‌دهیم و هیچ کشوری نمی‌تواند از یک وجب از خاک خود دست بکشد.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نیز گفت: ما در حال حاضر در یکی از خطرناک‌ترین مرحله‌ها در جهان معاصر هستیم. سودانی‌ها بهای درگیری مسلحانه را می‌پردازند. ما امیدواریم که نشست جده آغازی برای توقف خونریزی در سودان باشد. بحران‌های عربی در حال حاضر در وضعیت رکود هستند و این فرصتی برای حل این بحران‌ها است. اکنون فرصتی برای حل بحران سوریه وجود دارد. ما از حضور بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در این نشست و همچنین از توافق عربستان و ایران استقبال می‌کنیم.

ابوالغیط گفت: اقدامات اسرائیل منجر به افزایش خشونت در اراضی فلسطینی شده است.

رئیس کمیساریای اتحادیه آفریقا نیز گفت: ما از تلاش عربستان و آمریکا برای توقف درگیری‌ها در سودان استقبال می‌کنیم. خشونت در سودان تمام منطقه را درگیر آشوب خواهد کرد. حل بحران سودان با راهکارهای نظامی ممکن نیست. ما خواهان تشکیل تشکل بین المللی برای تحقق صلح در سودان هستیم.

عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز در این نشست گفت: مسئله فلسطین مسئله مرکزی ما است. ما تلاش می‌کنیم تا فلسطینی‌ها به کشور مستقل خود از طریق صلح عادلانه دست یابند. راهکار تشکیل دو کشور تنها فرصت است و هرگونه جایگزینی برای آن منطقه را در مسیر نزاع و درگیری بی پایان قرار می‌دهد. ما تلاش خود را برای حمایت از قدس و مقدسات افزایش داده و بر متحد کردن و همکاری اعراب پافشاری می‌کنیم.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر در نشست سران اتحادیه عرب گفت: منطقه شرایط فوق العاده سختی را پشت سر گذاشته است که تهدیدی علیه امنیت منطقه بوده است. ما باید به توانایی‌های خود برای حل مسائل عربی تکیه کنیم. من خواهان فعالیت مشترک برای تعامل با بحران‌های جهانی هستم.

سیسی گفت: ما به گزینه استراتژیک تحقق صلح عادلانه و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی پایبند هستیم. ادامه درگیری میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها منجر به انفجار اوضاع می‌شود.

وی درباره اوضاع سودان گفت: اگر برای مهار بحران سودان همکاری نشود این بحران منطقه را تهدید می‌کند. اکنون زمان آن فرا رسیده تا زمام امور را برای کنترل روابط با کشورهای همجوار در دست بگیریم. بازگشت سوریه به اتحادیه عرب می‌تواند به حل بحران این کشور کمک کند.

حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین نیز گفت: صلح عادلانه و فراگیر تنها راه برای تمام مسائل موجود برای تضمین امنیت و ثبات کشورهای منطقه است. ما از تلاش‌های عربی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان استقبال می‌کنیم. همچنین از بازگشت سوریه به خانه بزرگ اعراب استقبال می‌کنیم.

پادشاه بحرین گفت: ما از راهکار تشکیل دو کشور براساس طرح صلح عربی برای تضمین حقوق ملت فلسطین درباره تشکیل کشور مستقل حمایت می‌کنیم.

حمد بن عیسی آل خلیفه گفت: باید حقوق مصر و سودان درباره آب‌های نیل حفظ شود.

وی تأکید کرد: ما امیدواریم که تلاش‌ها برای تحقق صلح میان روسیه و اوکراین نتیجه بدهد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در این نشست گفت: ما امیدواریم که نشست سران عربی در مقابله با چالش‌هایی که امت‌های ما با آن مواجه هستند، موفق باشد و این نشست به فرصتی برای تحقق آرمان‌های ملت‌های منطقه تبدیل شود. ما از حضور بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و برادر عزیزمان در این نشست استقبال می‌کنیم.

وی گفت: ما از مواضع رهبران عرب در قبال مسئله فلسطین قدردانی می‌کنیم و از جامعه بین المللی می‌خواهیم اسرائیل را به خاطر جنایت‌هایش مجازات کند. ما به مبارزه خود برای مقابله با تجاوزات اسرائیل ادامه می‌دهیم.

عباس گفت: ما آماده همکاری با نشست سران عربی برای موفقیت تلاش‌های عربی و بین‌المللی برای حل بحران‌های منطقه هستیم.

https://aftabyazdonline.ir/?p=80885