به رغم انتقادات جهانی از خشونت‌های اخیر اسرائیلی‌ها و شهرک‌نشینان، وزیر تندروی امنیت داخلی رژیم صهیونیستی خواهان ساخت کانون‌های شهرک سازی غیرقانونی در کرانه باختری و آغاز عملیات نظامی گسترده در این منطقه شد.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد به نقل از خبرگزاری آناتولی، ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در بازدید از کانون آویتار در شهرک بیتا واقع در شمال کرانه باختری خطاب به شهرک نشینان گفت: موضع من مشخص است، کاملا از شما حمایت می‌کنم؛ اما شهرک‌های بیشتری در اینجا می‌خواهم. اینجا باید یک شهرک کامل باشد، نه فقط اینجا بلکه کل تپه‌های اطراف ما باید شهرک باشد.

وی افزود: ما نیاز داریم شهرک سازی را گسترش دهیم و در عین حال یک عملیات نظامی آغاز کنیم و ساختمان‌ها را تخریب و خرابکاران را سر به نیست کنیم، نه یکی یا دو نفر، بلکه اگر لازم باشد دهها و صدها نفر را نابود کنیم.

طی روزهای اخیر درخواست‌های نهاد سیاسی رژیم صهیونیستی برای انجام عملیات نظامی گسترده در کرانه باختری که صحنه تشدید تنش‌هاست، افزایش یافته است‌.

در دو روز اخیر، دهها شهرک نشین به کانون شهرک آویتار برگشته‌اند، جایی که ارتش رژیم صهیونیستی اواسط ۲۰۲۱ اعلام کرد، این شهرک منطقه نظامی است و آن را تخلیه کرده است.

اکثر کانون‌های شهرک سازی غیرقانونی (مغایر با قوانین خود رژیم صهیونیستی) را شهرک نشینان تندرو می‌سازند که خود را گروه جوانان تپه‌ها نامیده‌اند. این گروه همچنین مسؤول ارتکاب جرم علیه فلسطینی‌ها تحت شعار “پرداخت بها” است.

روز جمعه روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت، شهرک نشینان طی ۲۴ ساعت گذشته دستکم حدود هفت کانون غیرقانونی در کرانه باختری ساخته‌اند.

در واکنش به عملیات شهادت طلبانه دو فلسطینی در نزدیکی شهرک عیلی که روز سه شنبه صورت گرفت و در اثر آن هشت صهیونیست کشته و زخمی شدند، روز چهارشنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، یوآو گالانت، وزیر جنگ و بتسلئیل اسموتریچ، وزیر دارایی این رژیم با ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکونی جدید در شهرک عیلی موافقت کردند.

جنبش “صلح اکنون” در بیانیه‌ای اعلام کرد، حدود ۷۰۰ هزار شهرک نشین در ۱۴۶ شهرک و ۱۴۶ کانون شهرک سازی در کرانه باختری از جمله قدس شرقی ساکن هستند.

سازمان ملل شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی را غیرقانونی می‌داند و خواستار توقف آن است و این اقدام را تهدیدی برای راهکار تشکیل دو کشور می‌داند.

این در حالی است که شهرک نشینان صهیونیستی تعداد کانون‌های جدید را در کرانه باختری افزایش داده‌اند که نشان دهنده سرعت روند گسترش شهرک‌ها در میان تشدید خشونت و درخواست‌های بین‌المللی برای توقف این پروژه‌هاست‌.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82988