وزیر امور خارجه در دیدار با سرگئی لاوروف استمرار مشورت‌ها با همتای روس خود را در پیشبرد روابط دوجانبه و رفع موانع و مشکلات پیش روی همکاری‌ها حائز اهمیت دانست.

به گزارش گروه سیاسی افتاب یزد حسین امیرعبداللهیان با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، تسریع در روشن‌شدن سازوکار عضویت کشورهای دوست بریکس در این گروه را زمینه‌ساز تقویت همکاری‌های چندجانبه در قالب این گروه دانست.

رئیس دستگاه دیپلماسی از پیشرفت روند همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف ابراز خرسندی کرد و در عین حال خواستار رفع موانع برای تقویت هر چه بیشتر همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور شد. او گفت: در حال زمینه‌سازی برای برگزاری هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور هستیم.

وزیر امور خارجه از نتایج سفر اخیر آقای الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه به تهران، و توافقات حاصل‌شده اظهار خرسندی کرد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای اجرایی‌کردن هرچه سریع‌تر این توافقات مورد تاکید قرار داد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از نتایج سفر اخیر الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه به تهران، و توافقات حاصل‌شده در زمینه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور، امضای توافقنامه اجرای قطعه خط ریلی رشت – آستارا و نیز مشارکت بسیار خوب شرکت‌ها و فعالان تجاری و اقتصادی روسیه در نمایشگاه تهران و همچنین سفر اخیر رئیس کل بانک مرکزی روسیه به تهران را نشانه عزم جدی مسکو در تقویت روابط اقتصادی و تجاری دو کشور دانست.

او بر آمادگی کشورش برای استمرار گفت‌وگوهای کارشناسان ارشد دو کشور به منظور بررسی و نهایی‌کردن سند همکاری‌های جامع بلندمدت دو کشور تاکید کرد. در این زمینه توافق شد تیم حقوقی دو کشور در آینده نزدیک با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

لاوروف ضمن اظهار خرسندی از حضور وزیر امور خارجه در نشست بریکس‌پلاس ابراز امیدواری کرد که با مشخص‌شدن سازوکارهای عضویت در بریکس، زمینه عضویت ایران و دیگر کشورهای دوست بریکس نیز فراهم و همکاری‌ها در این چارچوب به طور عملی تقویت شود.

وزیر خارجه روسیه بر آمادگی کشورش برای مشورت بیشتر در خصوص همکاری‌ها میان کشورها ضد تحریم‌های یکجانبه که ایران پیشنهاد آن را ارائه کرده است، تاکید کرد.

در این دیدار آخرین وضعیت برجام و مذاکرات رفع تحریم‌ها، مسائل قفقاز، ابتکارهای سه‌جانبه و شش‌جانبه در خصوص همکاری‌های منطقه‌ای و مسائل قفقاز جنوبی، همکاری‌ها در حوزه دریای خزر، همکاری‌های جاری در تکمیل کریدور ترانزیتی شمال جنوب، اجرای توافقات گذشته در زمینه سرمایه‌گذاری اقتصادی، همکاری‌های فرهنگی و نیز همکاری‌ها در حوزه انرژی، بانکی، کنسولی و روند آستانه در خصوص سوریه مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82002