سرپرست وزارت امور خارجه دولت سرپرستی موقت افغانستان در گفت‌وگو با وزیر خارجه کشورمان بر تلاش طرف افغانستانی برای رفع مشکل آب و نیز موضوعات مرزی تاکید کرد.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان با اشاره به مشکلات کشور خود از جمله خشکسالی و مسائل فنی، بار دیگر بر حقابه ایران مطابق معاهده هیرمند تاکید کرده و بر تلاش طرف افغانستانی برای رفع مشکل آب و نیز موضوعات مرزی تصریح کرد.

وی بر تعهد افغانستان بر امنیت مرزها با همسایگان نیز تاکید کرد.

طرفین در خصوص پروژه برق ، راه آهن و تجارت مرزی تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلفنی، تاکید سرپرست وزارت خارجه افغانستان  بر پایبندی هیئت حاکمه افغانستان بر حقابه ایران را مثبت ارزیابی کرده و در عین حال اظهار داشت: رهاسازی آب از سوی  افغانستان و تامین حقابه ایران به صورت عملی، مطالبه جدی جمهوری اسلامی ایران است و این امر در مناسبات فیمابین تاثیر دارد.

وی همچنین بر اجرای دقیق و کامل بندهای پیش بینی شده در معاهده ۱۳۵۱ پیرامون آب هیرمند، از جمله امکان بازدید یک کمیته فنی مشترک میان دو کشور از وضعیت آب موجود در سمت افغانستان، تاکید کرد و آن را برای کشورمان بسیار مهم خواند.

امیرعبداللهیان در پایان بار دیگر بر ضرورت فوری رها سازی آب و بازدید تیم مشترک فنی از وضعیت آب موجود در سد کجکی تاکید کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ساعاتی پیش از سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان به استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

وی هدف از این سفر را شرکت در جلسه‌ای با حضور مقامات استان سیستان و بلوچستان و با هدف پیگیری مباحث مربوط به حقابه ایران از هیرمند عنوان کرد.

کاظمی قمی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان و سید رسول موسوی دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل منطقه ای آسیای جنوبی وزارت امور خارجه نیز در این سفر وزیر امور خارجه را همراهی می کنند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=80774