فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: انواع تجهیزات، سامانه‌ها و شناورهای جدید را رونمایی می‌کنیم.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد  امیر دریادار شهرام ایرانی در نشست خبری امروز خود به مناسبت روز نیروی دریای ارتش، اظهار کرد: هفتم آذر را که یادآور عملیات غرور آفرین مروارید در سال ۱۳۵۹ می باشد را به ملت شریف ایران عزیز تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. عملیاتی که با ازخودگذشتگی دریادلان نیروی دریایی ارتش، تنها ۶۷ روز پس از آغاز جنگ تحمیلی توانست موجودیت نیروی دریایی رژیم بعثی را برای هشت سال آینده آنگونه از صحنه محو و شاهرگ اقتصادی دشمن را به طور کامل قطع کند که تا سال ها پس از جنگ هم نتوانست از خلیج فارس نفت صادر کند.

وی افزود: با مجاهدت نیروی دریایی و اسکورت  بیش از ده هزار کشتی تجاری و نفتکش، هیچ گاه ایران با توقف صادرات نفت و واردات کالاهای در طول جنگ مواجه نشد و اجازه نداد علاوه بر جنگ نظامی، جنگ اقتصادی نیز بر کشور تحمیل شود.

امیر ایرانی در ادامه گفت: خوی حیوانی و وحشی گری حقیقی رژیم سفاک و غاصب و کودک کش صهیونیست را که در میدان نبرد توان مقابله ندارد و با بی رحمی تمام کودکان و زنان را  قتل عام می کند محکوم می کنم.

فرمانده نیروی دریایی همچنین بیان کرد: امروز فرزندان شما مردم ایران در نیروی دریایی راهبردی ارتش با ایجاد ابهامات راهبردی متعدد در حوزه دفاعی و دریایی توانسته در هندسه شوم ترسیمی دشمن  اضلاع توطئه، تحریم و تهدید را خنثی و مسیر انقلابی خود را با اتحاد همه جانبه و همگرایی و هم افزایی همه اقوام عزیز ایران زمین در راستای توسعه همه جانبه و پایدار با تقویت ارتباط با ملل جهان در مسیر پیشرفت و تحقق ایران قوی با قدرت و اقتدارگام برمی دارد.

وی افزود: ما معتقدیم ایران قوی با مشارکت تک تک ایرانی ها محقق خواهد شد. فرزندان ایران عزیز در نیروی دریایی ارتش با اراده پولادین و تواناییهای علمی، عملی و امید و پشتکار جوانان توانسته اند با تغییر الگو های راهبردی بیش از پیش اقتدار نظام اسلامی را به جامعه جهانی ارائه نمایند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: برخود فرض می‌دانم بعنوان سرباز ولایت تشکر ویژه ای از مقام معظم رهبری داشته باشم زیرا بی شک با ابلاغ سیاست های کلی توسعه دریا محور با همراهی  اراده جدی سران  سه قوه قطعا فصل جدیدی از تغییر رویکرد اقتصاد بری به اقتصاد بحری صورت خواهد گرفت و گامی اندیشه ای و عملی برای احیای اقتصاد کشور خواهد بود. معتقدم اجرای صحیح این سیاست ها در مسیر تمدن سازی دریایی ایران اسلامی نقش بسیار مهمی خواهد داشت و همرزمانم آمادگی هرگونه مشارکت و نقش آفرینی در این عرصه مهم را دارند و امیدواریم مجلس  و دولت از ظرفیت های بالقوه موجود در این نیروی راهبردی استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: ایران برای قرار گرفتن در تراز یک کشور تمدن ساز دریایی اسلامی با تقویت مولفه های قدرت دریایی خود با رویکرد صلح طلبانه، مولفه های نظام بین الملل را با قدرت پی می گیرد. یکی از عرصه های غیر قابل اغماض با توجه به موقعیت جغرافیای سیاسی کشورمان در منطقه غرب آسیا، میزان بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران درعرصه دریایی است. قدرتی که تنها به توانمندی عملیاتی دریایی در جنگ خلاصه نمی شود بلکه کنترل تجارت بین الملل، توانایی بهره برداری و کنترل منابع اقیانوسی، بهره گیری از قدرت اقتصادی دریایی به عنوان ابزار دیپلماسی و نفوذ سیاسی را شامل می شود.

امیر ایرانی افزود: امروز جهان با چالش های بیشتری در دریا از قبیل قاچاق، دزدی و تروریسم دریایی در شریان های تجارت جهانی و اختلافات درباره حاکمیت آب های بین المللی روبرو شده است. حراست و پاسداری از منافع کشور در محدوده آب های ساحلی، سرزمینی، منطقه نظارت، فلات قاره و منطقه ویژه اقتصادی و همچنین برقراری تامین خطوط مواصلاتی و حفظ امنیت آب راه ها در زمان صلح و جنگ و جاری ساختن قوانین، مستلزم داشتن قدرت دریایی در تراز منطقه ای و بین المللی است. این نیازمندی زمانی بیشتر به چشم می آید که رصد ناوگروه های غیر بومی طی سال های متمادی نشان می دهد در منطقه به دنبال برهم زدن توازن قوایی هستند. زیرا با اعمال حاکمیت دریایی ایران عزیز، منافع آن ها به چالش کشیده شده است.

فرمانده نیروی دریایی همچنین گفت: بی شک نظم جهانی لیبرال  محور در حال حاضر جای خود را به نظم چند قطبی داده است و از پیامدهای این نظم جدید شکل گیری ائتلاف‌ها و نمایش قدرت توسط قدرت‌های نوظهور می‌باشد در این بین ایران با گفتمان مقاومت و با شعار صلح و دوستی جهت جانمایی و نمایش توانمندی از جایگاه خود در دوران گذار نظم جدید بین‌المللی است که این امر خود یک نشانه از بی‌نهایت نشانه‌های تضعیف هژمونی امریکا و عبور جهان به نظام چند قطبی است و ایران بهره برداری لازم از پنجره ایجاد شده برای جانمایی جایگاه خود را انجام خواهد داد و نیروی دریایی راهبردی ارتش در این حوزه پیشرو است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: شاهد الحاق آخرین دستاوردهای نیروی دریایی شامل انواع شناورهای سطحی و زیرسطحی رزمی و پشتیبانی، انواع سامانه های مختلف، شناورهای بدون سرنشین با بردهای متفاوت خواهیم بود. این تجهیزات، تجهیزات به روزی است که در نیروی دریایی کشورها به کار می رود. رزمایش های مشترک و مرکب با کشورهای منطقه و جهان هم در شمال اقیانوس هند برگزار می کنیم.

وی در پایان گفت:  دشمنان باید بدانند و بفهمند که کشور ایران و تک تک ایرانی ها هرگز منزوی نمی شوند و ایران اسلامی و ایرانی انزوا گریز و تحریم ناپذیر است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=89747