نخست‌وزیر کانادا امروز (چهارشنبه) گفت، این کشور آماده است تا با کره جنوبی درخصوص مواد معدنی حیاتی و پروژه‌های انرژی پاک همکاری و تهدیدات موشکی و هسته‌ای کره شمالی را دفع کند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد به نقل از خبرگزاری رویترز، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا خطاب به پارلمان کره جنوبی بیان کرد: کانادا در قبال افزایش مشارکت نظامی جهت کاهش تهدیدات مربوط به امنیت منطقه‌ای متعهد است و در عین حال با سئول همکاری می‌کند تا کره شمالی را خلع سلاح هسته‌ای کند.

وی افزود: کانادا آماده است تا شراکت خود را با دوستانی نظیر کره جنوبی در همه موارد از مواد معدنی حیاتی گرفته تا فناوری‌های پیشرفته و پروژه‌های انرژی پاک تقویت کند.

ترودو خاطر نشان کرد که این مسائل در راس نشست امروز با یون سوک یول، رئیس‌جمهوری کره جنوبی قرار خواهد داشت و پس از این دیدار، کنفرانس مطبوعاتی و ضیافت شام کاری برگزار خواهند شد.

نخست‌وزیر کانادا روز سه‌شنبه وارد سئول شد. پس از ۹ سال اولین باری است که یک رهبر کانادایی وارد کره جنوبی می‌شود.

ترودو در پارلمان کره‌جنوبی از آمادگی برای «شراکت» سخن گفت

یک مقام رسمی دولت کره جنوبی گفت: یون و ترودو توافقنامه‌ای را درباره زنجیره تامین مواد معدنی کلیدی، مسئله انرژی پاک و همکاری در حوزه امنیت انرژی امضا خواهند کرد.

جاستین ترودو همزمان با شصتمین سالگرد روابط کانادا-کره جنوبی عنوان داشت که ثبات در منطقه هند-آرام و شمال پاسیفیک برای امنیت جهانی مهم است و از کره شمالی خواست تا برنامه‌های تسلیحاتی خود را رها کند و مذاکرات خلع‌ سلاح هسته‌ای را از سربگیرد.

او در پایان افزود: کانادا نه تنها نسبت به افزایش تجارت بلکه نسبت به مشارکت نظامی متعهد است تا تهدیدات مربوط به امنیت منطقه‌ای را کاهش دهد. ما همچنان از کره شمالی می‌خواهیم تا به گفت‌وگوها و دیپلماسی بازگردد.

نخست‌وزیر کانادا در مجلس ملی کره‌ جنوبی همچنین بر تعهد کشورش برای حمایت از تلاش‌های سئول به منظور آنکه پیونگ‌یانگ را برای مذاکرات صلح به پای میز مذاکره آورد، تاکید کرد.

او گفت: کانادا متعهد به حمایت از تلاش‌های جمهوری کره برای ایجاد یک شبه جزیره کره‌ خلع سلاح هسته‌ای شده، صلح‌آمیز و شکوفاست و ثبات در اقیانوس آرام شمالی برای ثبات جهانی ضروری است.

ترودو با اشاره به تمدید اخیر «عملیات نئون» و حمایت از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره‌ شمالی، گفت: کانادا به درخواست از کره‌ شمالی برای بازگشت به گفت‌وگو و دیپلماسی ادامه خواهد داد. کانادا همچنین قصد دارد با دولت کره‌ جنوبی برای بهبود وضعیت حقوق بشری در کره‌ شمالی همکاری نزدیک‌تری داشته باشد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=80705