رئیس جمهور با اشاره به این‌که «تریبون‌های نماز جمعه همواره به دنبال اجرای عدالت، مبارزه با فساد، تبعیض و فقر بوده و این مطالبه‌گری را با دقت و حساسیت دنبال کرده‌اند»، گفت: این نقش‌آفرینی ائمه جمعه برای مردم و مسئولین جامعه نعمتی الهی است.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد  سید ابراهیم رئیسی صبح روز دوشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۲ در «بیست و ششمین گردهمایی سراسری ائمه جمعه کشور» ضمن تسلیت سالروز شهادت امام هادی (ع)، نماز جمعه را دارای جایگاهی اثرگذار و برخوردار از کارکردهای متنوع در حوزه‌های مختلف عبادی، معنوی، مقاومت، ایستادگی، سیاست و تبیین مسائل سیاسی و اجتماعی دانست که به حق از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی قرارگاه سیاسی، عبادی، مقاومت، فرهنگی و اجتماعی توصیف شده است.

ائمه جمعه گره‌های ذهنی جامعه را رفع می‌کنند

وی  امام جمعه را پناه مردم و شخصیتی موثر در تنویر افکار عمومی، امیدآفرینی و رفع گره‌های ذهنی جامعه دانست و گفت: ائمه جمعه گره‌های ذهنی را که یا از روی غفلت و یا از روی دشمنی در جامعه ایجاد شده رفع می‌کنند و از سوی دیگر ستادهای نماز جمعه یکی از مهمترین جایگاه‌های نیروسازی برای نظام و دستگاه‌ها هستند و در عرصه‌های مختلف از دوران دفاع مقدس تا پس از آن همواره به تعلیم و تعدیل بوده‌اند.

وی با اشاره به این‌که «تریبون‌های نماز جمعه همواره به دنبال اجرای عدالت، مبارزه با فساد، تبعیض و فقر بوده و این مطالبه‌گری را با دقت و حساسیت دنبال کرده‌اند»، افزود: این نقش‌آفرینی ائمه جمعه برای مردم و مسئولین جامعه نعمتی الهی است؛ برای مسئولین از بابت اینکه یک جایگاه امین ناظر آنهاست و برای مردم نیز از این بابت که می‌بینند جایگاهی هست که آنها را می‌بیند و سخن‌شان را می‌شنود و با امانت و اخلاص و بر مدار عدالت به دنبال اصلاح واقعی در عرصه‌های مختلف است.

سلوک رهبر انقلاب در بیان و عمل برای ما حجت است

رئیس‌جمهور ائمه جمعه را از جمله مصلحان واقعی و دلسوز جامعه و نظام که مسائل را مجدانه و مجاهدانه دنبال می‌کنند، توصیف و تصریح کرد: علما و ائمه جمعه و جماعت در طول تاریخ هزینه‌های گزافی برای اصلاح جامعه، علم‌افزایی، تربیت نفوس مسعده و اجرای عدالت پرداخته‌اند و از جمله در دوران دفاع مقدس بیشترین شهید در میان اصناف مختلف متعلق به علما است.

وی با بیان این‌که «ائمه جمعه کسانی هستند که همواره مقابل نفاق، کژی‌ها و بی‌عدالتی‌ها ایستاده و حاضر به عقب‌نشینی و تسلیم نشده‌اند» ، اظهار داشت: علما و ائمه جمعه و روحانیت پیشتازان و الگوی جامعه هستند و هرگز نباید اجازه دهیم این الگوها به حاشیه رانده شوند.

وی با تاکید بر این‌که «امروز سلوک رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیان و عمل برای بنده و شما حجت است»، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری چه در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و چه در دوران پس از انقلاب اسلامی و در همراهی با امام راحل و پس از آن به عنوان جانشین بنیانگذار جمهوری اسلامی، در فکر و اندیشه و عمل یک الگو بوده و هستند.

گفتمان این دولت گفتمان امام و رهبری است

رئیسی جایگاه ائمه جمعه را در تبیین دستاوردهای نظام و نیز بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان سندی پرمغز، جایگاهی رفیع و موثر است، گفت: گاها به ما گفته می‌شود که گفتمان دولت مردمی چیست؟ بنده در جواب گفته‌ام که گفتمان این دولت گفتمان امام و رهبری و سند آن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است. آن‌چه برخی دولت‌ها تحت عنوان یک یا دو کلمه به عنوان گفتمان خود معرفی کرده‌اند، در واقع شعار آن دولت‌ها بوده؛ چرا که گفتمان امری است که باید نهادینه شده باشد. لذا گفتمان این دولت همان گفتمان امام و رهبری است و بنده و اعضای دولت به عنوان سربازان نظام به دنبال اجرایی و عملیاتی کردن آن هستیم. گفتمان امام و رهبری در عرصه‌های مختلف رهنمودهای اجرایی دارد که برای مردم نیز قابل فهم است و با آن ارتباط برقرار کرده‌اند. وقتی امام و رهبری در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، سیاست خارجی مسائل را تبیین کرده‌اند و مردم نیز با گفتمان آنها در این زمینه‌ها ارتباط گرفته‌اند، دیگر طرح شعار یا عناوین مشابه به عنوان گفتمان چه معنایی دارد!

ملت ایران به عنوان ملتی با اراده به صحنه آمده تا بر سرنوشت خود کاملا مسلط باشد

وی با اشاره به این‌که «امروز خون شهدا و حضور مردم در عرصه‌های مختلف تحت رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و نیز پیشرفت‌های علمی و فناوری برای کشور تولید اقتدار کرده است»، خاطرنشان کرد: وظیفه ما این است که از این قدرت صیانت کرده و در مرحله بعد ضمن تلاش برای ارتقا،‌ از آن برای رفع مشکلات، گشودن گره‌ها و افزایش رفاه اجتماعی بهره بگیریم. به عنوان دولت تلاش خواهیم کرد که از قدرتی که برای کشور خلق شده برای رفع مشکلات، هموار کردن مسیر و افزایش امید جامعه نهایت بهره را ببریم. کشور ظرفیت‌های زیادی دارد و باور داریم که اگر این ظرفیت‌ها را خوب بشناسیم و از آنها به شکل صحیح استفاده کنیم می‌توانیم دغدغه‌های مردم را برطرف کنیم. دشمن در جایگاه دشمنی خود نمی‌خواهد مشکلات حل شود و به دنبال القای یاس و ناامیدی در جامعه است، اما ما در دولت به دنبال این هستیم که بگوییم ملت ایران به عنوان ملتی با اراده به صحنه آمده تا بر سرنوشت خود کاملا مسلط باشد و مقتدرانه کشور را به پیش ببرد و القائات دشمن را باطل کند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=92177