دبیرکل و معاون امور بین‌الملل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر به ژنو، ظرفیت‌های تولیدی این جمعیت در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی و منسوجات امدادی را برای دبیرکل فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر تشریح کردند.

به گزارش  گروه اجتماعی آفتاب یزد عقوب سلیمانیدبیرکل جمعیت هلال احمر – و معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه این جمعیت در دیدار با جاگان چاپاگان – دبیرکل فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌ سرخ و هلال احمر- گفت: از آن جایی که هلال احمر در ایران علاوه بر امداد در زمینه نجات هم فعالیت می‌کند، تجارب عملیاتی متنوع و متعددی دارد که می‌تواند اندوخته‌ای غنی برای تبادل تجربه و اشتراک دانش عملیاتی بین ایران با فدراسیون و سایر جمعیت‌های ملی باشد.

وی افزود: تیم‌های هلال احمر ایران در عملیات‌های داخلی و بین‌المللی سوابق درخشانی دارند. در حوزه نجات رشته‌های تخصصی آوار، کوهستان، جاده و محیط‌های آبی به تفکیک آموزش‌ها و بازآموزی مناسب آن ایجاد شده است.

سلیمانی ادامه داد: در زمینه امداد نیز علاوه بر اسکان و تغذیه اضطراری، تیم‌های حمایت روانی از آسیب‌دیدگان حوادث در جریان عملیات فعال هستند.

در این نشست همچنین معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت: هلال احمر ایران از اندک جمعیت‌های ملی است که سال‌ها تلاش کرده با اتکای به تولید در تامین نیازهای امدادی و درمانی خود مستقل باشد.

راضیه عالیشوندی  در ادامه گفت: صنایع نساجی هلال، علاوه بر لباس، کوله، کیسه خواب و ملزومات انفرادی، چادرهای اسکان اضطراری را در تیپ‌های مختلف طراحی و تولید می‌کند. تولید این چادرها از پارچه بافی تا دوخت و حتی تولید لوله و اتصالات آن، همگی در همین شرکت انجام می‌شود و ظرفیت خطوط تولید آن به میزانی است که می‌تواند خط صادراتی بزرگی با کشورهای منطقه منا(خاورمیانه و شمال آفریقا) ایجاد کند.

عالیشوندی در ادامه به تولیدات سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر ایران در زمینه سلامت اشاره کرد و گفت: مجموعه‌های سها متعلق به هلال احمر در زمینه تولیدات تجهیزات پزشکی و دارو و توزیع آن فعال هستند. به عنوان مثال ست دیالیز تولید سها بخش بزرگی از بازار ایران را در دست دارد. این شرکت همچنین از بزرگترین تولید کنندگان سرنگ در ایران است. وضعیت در زمینه تولید دارو هم به همین شکل است.

وی ادر ادامه  توضیح داد: هلال احمر ایران این آمادگی را دارد که مازاد تولیدات خود پس از رفع نیاز مصرف داخلی در سبد خرید فدراسیون و جمعیت‌های ملی دیگر برای مصرف در عملیات‌های بشردوستانه قرار دهد.

جاگان چاپاگان  در این دیدار گفت: ظرفیت‌های هلال احمر ایران بستری است که موفقیت این جمعیت‌ در عملیات‌ ملی و بین‌المللی روی آن استوار شده و قدرت گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر  وی گفت: خوشبختانه فراوانی نیروی انسانی داوطلب در هلال احمر ایران و تربیت تخصصی این نیروها در رشته‌های مختلف، توانسته این جمعیت را به یکی از جمعیت های توانمند و موفق عضو فدراسیون تبدیل کند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=87516