در پی بیانیه سفارت اوکراین در اسرائیل، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی تصمیم گرفت «سفیر اوکراین به جلسه توبیخ در این وزارتخانه احضار شود».

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد وبسایت اسرائیلی آی ۲۴ به نقل از الی کوهن، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نوشت که اسرائیل از ابتدای جنگ به طور قاطع از اوکراین حمایت کرده و با وجود پیچیدگی‌های روابطی که با روسیه دارد، در کنار اوکراین ایستاده و از تمامیت ارضی و حاکمیت این کشور حمایت کرده و همچنین فاش کرد که اسرائیل کمک‌های بشردوستانه به ارزش ۸۰ میلیون شِکِل در سال گذشته ارسال کرده است و امسال بودجه بیشتری برای آن اختصاص خواهد یافت.

این وبسایت به نقل از کوهن افزود: دستگاه هشداری که اسرائیل به اوکراین اعطا کرده به نجات جان شهروندان کمک خواهد کرد.

این اظهارات در پی آن است که سفارت اوکراین در اسرائیل روز یکشنبه بیانیه‌ای را منتشر کرده و در آن گفته بود دولت فعلی اسرائیل با توجه به رویدادهای جاری با روسیه همکاری نزدیک دارد.

در این بیانیه با تاکید بر اینکه اظهارات نخست وزیر اسرائیل تلاشی برای توجیه شکست اسرائیل در اتخاذ اقدامات مناسب جهت تامین تدابیر دفاعی برای اوکراین در طول یک سال و نیم گذشته بوده به مجموعه‌ای از رویدادهای بحث‌برانگیز که از ابتدای سال جاری با غیبت تقریباً کامل کمک‌های بشردوستانه به اوکراین رخ داده، اشاره شده است.

در بیانیه اوکراین آمده است که دولت اسرائیل در دو دور مذاکرات سیاسی در سطح عالی با وزارت امور خارجه روسیه موفق شد و برای ایجاد نمایندگی دیپلماتیک دیگر روسیه در بیت‌المقدس به توافق رسید و یک قطعه زمین رایگان به این نمایندگی اختصاص یافت و وزارت خارجه اسرائیل این دستاورد را تاریخی توصیف کرد.

سفارت اوکراین افزود: اگرچه دولت‌های دموکراتیک در سراسر جهان روسیه را تحریم کردند، اسرائیل هیچ تحریمی اعمال نکرد، بلکه تجارت متقابل با مسکو را طی دو سال گذشته افزایش داد.

پیش از این، آندری یرماک، رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی، دولت اسرائیل را به دلیل “بی‌طرفی” در قبال درگیری در اوکراین سرزنش کرد و از تل‌آویو خواست تا “کمک بیشتری به کی‌یف ارائه کند.”

یرماک به رادیو «کان» گفت: برای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، زمان آن فرا رسیده که او به اوکراین سفر کند تا از ما حمایت و حمایتشان را اعلام کند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=83176