وزیر نیرو با اشاره به اینکه از پنج شرکت ایرانی فعال در سد و نیروگاه راغون تاجیکستان حمایت می‌کنیم،گفت: دولت سیزدهم در تلاش است تا حجم مبادلات با کشورهای دوست همانند تاجیکستان را افزایش دهد.

به گزارش گروه اقتصادی آفتاب یزد علی اکبر محرابیان در جریان بازدید از سد و نیروگاه راغون تاجیکستان که بخش‌هایی از این پروژه بزرگ به دست پیمانکاران ایرانی در حال احداث و توسعه است، گفت: نیروگاه راغون تاجیکستان بلندترین سد جهان با گنجایش ۱۴ میلیارد متر مکعب ذخیره آب است که شش واحد نیروگاهی هر کدام به ظرفیت ۶۰۰ مگاوات دارد.

وی افزود: تاکنون دو واحد این نیروگاه به بهره‌برداری رسیده و قرار است مجموعاً ۳۶۰۰ مگاوات تولید برق داشته باشد.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در اجرای این سد پیمانکاران ایرانی نقش فعالی داشته‌اند، افزود: با توجه به استمرار فرایند ساخت و تکمیل این پروژه همچنان از خدمات شرکت‌های فنی مهندسی ایرانی استفاده می‌شود.

محرابیان هدف از این بازدید را بررسی وضعیت شرکت‌های فعال ایرانی در این پروژه بزرگ و بین المللی عنوان و تاکید کرد: پشتیبانی از شرکت‌های ایرانی و تقویت سطح همکاری و فعالیت آنها در کشور تاجیکستان و سایر کشورهای همسایه در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری شانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و تاجیکستان که پنجم تا هشتم دی ماه در تاجیکستان برگزار شده است، اشاره کرد و یادآور شد: کشور دوست و همزبان ما تاجیکستان یکی از کشورهای مهم آسیای میانه است و در جریان شانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین ایران و تاجیکستان در راستای تقویت سطح همکاری شرکت‌های ایرانی مذاکرات بسیار خوبی صورت گرفت.

وزیر نیرو در همین باره اضافه کرد:  افزایش حجم مبادلات با کشورهای منطقه یکی از اهداف اصلی دولت است که برای تحقق آن لازم است از شرکت‌های ایرانی بخش خصوصی که در کشورهای منطقه قرار دارند، حمایت شود.

محرابیان در ادامه به ملاقات با نخست وزیر تاجیکستان اشاره کرد و افزود: مذاکرات خیلی خوبی برای افزایش سطح مناسبات به ویژه در ارتباط با فعالیت شرکت‌های ایرانی در نیروگاه و سد راغون مطرح شد که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد نتایج مثبت آن باشیم.

وی در پایان سخنان خود بر ضرورت تسهیل روابط پولی و بانکی میان دو کشور تاکید کرد و اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که در این رابطه پیگیری خواهیم کرد، مسئله تعاملات بانکی و مالی با کشور تاجیکستان است تا بتوانیم زمینه همکاری شرکت‌های ایرانی در کشور تاجیکستان را تقویت کنیم.

نقش موثر شرکت‌های مهندسی ایرانی در فرایند ساخت نیروگاه راغون تاجیکستان

همچنین در جریان این بازدید علی موسوی رحیمی – مدیرعامل شرکت سد و تونل آریانا گفت: سد و نیروگاه راغون یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی در جهان است که ۷۰ کیلومتر تونل زیرزمینی دارد و در دو فاز در حال ساخت است.

موسوی رحیمی ادامه داد: فاز اول این پروژه که شامل دو واحد نیروگاهی ۶۰۰ مگاواتی است به بهره‌برداری رسیده و فاز دوم آن همچنان در حال ساخت است.

او با اشاره به اینکه حجم بدنه سد راغون ۷۵ میلیون متر مکعب است، افزود: عرض پی این سد ۱.۵ کیلومتر است و در مجموع قرار است ۳۶۰۰ مگاوات برق تولید کند.

وی در ارتباط با نقش شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی در فرایند ساخت این ابرپروژه نیز گفت: در حال حاضر پنج شرکت اصلی مسئولیت ساخت این سد و نیروگاه را بر عهده دارند که یکی از این شرکت‌ها ایرانی است و نیز چهار شرکت ایرانی دیگر نیز به عنوان شرکت‌های فرعی در این پروژه همکاری دارند و صدها مهندس و نیروی کار ایرانی را در کشور تاجیکستان مشغول به کار کرده‌اند.

موسوی رحیمی با تاکید بر نقش موثر شرکت‌های خصوصی فعال در کشورهای همسایه و منطقه در افزایش حجم مبادلات بین دو کشور تصریح کرد: ظرفیت مبادلات بین کشورهای همسایه و منطقه از محل فعالیت شرکت‌های بخش خصوصی و صادرات خدمات فنی و مهندسی تا ۵۰ میلیارد دلار به صورت سالانه تخمین زده می‌شود که عزم جدی دولت برای حمایت از این شرکت‌ها می‌تواند تا سطح قابل قبولی این ظرفیت‌ها را عملیاتی کند.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به تاثیر مثبت نقش آفرینی شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی در کشورهای منطقه بر افزایش اعتبار ملی کشور اظهار داشت: ساخت و تکمیل پروژه‌های سد، تونل، راه و نیروگاه در کشورهای منطقه که با توانمندی و استعداد نیروهای ایرانی اجرایی می‌شود، می‌تواند اعتبار ملی کشور را در سطح بین المللی افزایش دهد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91475