سخنگوی دولت در پاسخ به سئوال یک خبرنگار خار جی درباره ازسرگیری روابط ایران و عربستان گفت: یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم، توجه ویژه به ظرفیت‌های منطقه است، که فعال شدن این ظرفیت‌های دو یاچند جانبه میان کشورهای همسایه، تعاملات را برای حفظ و توسعه امنیت، ثبات در منطقه و پایداری تعاملات بین‌المللی گسترش می‌دهد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد علی بهادری جهرمی امروز ۲۵ خردادماه در حاشیه اولین اولین همایش ملی روایتگران پیشرفت در کرمان اظهار کرد: نگاه دولت سیزدهم از ابتدا پیگیری متوازن سیاست‌های خارجی با نگاه به همه ظرفیت‌های جهانی در همه نقاط جهان است.

او ادامه داد: بعضا نگاه‌هایی در برخی از کشورها یا ادوار بوده که حوزه سیاست خارجی‌شان را محدود به کشورهای خاص می‌کردند اما هرگز نگاه این دولت این نبوده است.

به گزارش ایسنا، سخنگوی دولت اظهار کرد: طبیعتا کشورهایی که شرکای مطمئن و پایدار و هم دیرینه‌ای برای ایران بوده‌اند، شرکای قابل اعتمادتری بویژه در حوزه همکاری‌ها و همراهی‌های اقتصادی هستند.

او با بیان این مطلب که یکی از رویکردهای دولت سیزدهم نگاه دیپلماسی همسایگی است، اظهار کرد: دلیلش این است که دیرینه بسیار بلندمدتی از همکاری‌ها و روابط دیپلماتیک چه در حوزه‌های اقتصادی و غیراقتصادی با همسایگان خودش در نقاط مختلف مرزی بویژه ۱۵ کشور همسایه داشته است.

بهادری جهرمی افزود: یا دیرینه اقتصادی و تجاریش یادآور همکاری‌های اقتصادی و تجاری پایدار و بلندمدتی مثل جاده ابریشم که شرق و غرب جهان را به هم وصل می کرده و نوعی تعامل اقتصادی و تجاری بوده که برای همگان سودآور و مشترک و پایدار بوده است.

او تاکید کرد: نگاه دولت سیزدهم زنده کردن و فعال کردن این مسیرهای همکاری سیاسی و تجاری و سایر مسیرهای دیپلماتیک با نگاه و سنت‌های ایران اسلامی است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سئوال یک خبرنگار خارجی درباره ازسرگیری روابط ایران و عربستان و بازگشایی سفارت عربستان در ایران در هفته آینده گفت: یکی از نکات و نتایج دیپلماسی و سیاست همسایگی دولت سیزدهم یعنی توجه ویژه به ظرفیت‌های منطقه و تعامل‌های همسایگی همین است که بواسطه فعال شدن ظرفیت‌های دو و چند جانبه میان کشورهای همسایه می‌توان تعاملات گسترده‌ای برای حفظ و توسعه امنیت، افزایش ثبات در منطقه، پایداری تعاملات بین المللی، اثرگذاری مشترک منطقه در حوزه‌های جهانی و روابط مختلفی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی که شاهدش هستیم توسعه یابد.

او ادامه داد: اکنون شاهد یکی از بزرگترین کنگره‌های عظیم مسلمانان در کشور عربستان یعنی کنگره جهانی حج هستیم و قوت بخشی و انسجام‌بخشی به کشورهای مسلمان و کشورهای منطقه در امثال این اقدامات و رویه‌هاست و حتما نتیجه روش ها و حرکات دولت سیزدهم در تعامل با سایر دولت‌ها خواهد بود.

بهادری جهرمی در پاسخ به سئوال خبرنگار خارجی دیگر نیز درباره مهمترین هدف سفر آیت الله رئیسی به آمریکای لاتین اظهار کرد: نگاه دولت نگاه متوازن در سیاست خارجی و توجه به همه ظرفیت‌های خارجی است و محدود به یک یا چند حوزه خاص نیست بویژه در آمریکای لاتین که سوابق همکاری نزدیکی که دو ملت و دو کشور با هم داشتند و هم نگاه‌های مقاومت محور چند کشوری که به آنجا سفر شده، داشتند و از تحریم‌های ظالمانه مشترکی رنج می‌برند و شرایط مشابه و مکملی در خیلی از حوزه‌ها دارند.

سخنگوی دولت ادامه داد: همکاری‌های نزدیکی در این حوزه‌ها هم پیش از این تعریف شده و الان به مرور به مرحله بهره‌برداری می‌رسد یا در حال بهره‌برداری بوده و در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارد.

او تاکید کرد: تعاملات تجاری ایران با برخی از کشورهای آمریکای لاتین تا چهار برابر افزایش داشته و با این سفرها افزایش مضاعف خواهد داشت.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82339