مقامات آمریکایی روز چهارشنبه فاش کردند که هنوز بین دیدگاه واشنگتن و تل‌آویو در مورد آینده نوار غزه پس از جنگ اختلاف وجود دارد. به گزارش آکسیوس، در عین حال مقامات آمریکایی گفتند که رژیم صهیونیستی تمایل بیشتری برای بحث درباره آنچه «برنامه‌های غزه پس از جنگ خوانده می‌شود» دارد.

به گزارش گروه بین الملل عصر قانون طبق گزارش‌ها، تیم جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، اشغالگران را از مراحل اولیه جنگ تحت فشار قرار داده‌است تا برنامه‌ای را برای آنچه در غزه پس از جنگ اتفاق خواهد افتاد، ایجاد کنند.

طبق گزارش آکسیوس، به گفته مقامات آمریکایی آگاه از مذاکراتی که این هفته بین دولت اشغالگر و دولت بایدن انجام شد، ایالات متحده در اقدامی مداخله جویانه می‌خواهد از به اصطلاح خلأ حاکمیتی و امنیتی در غزه پس از جنگ جلوگیری کند و اجازه ندهد حماس دوباره به پا خیزد.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت که در جریان گفت‌وگوهای این هفته با فیل گوردون، مشاور امنیت ملی کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، مقامات صهیونیست که پیش از این بر جنگ متمرکز شده بودند «آماده صحبت درباره آینده» در غزه شده‌اند.

دولت آمریکا همچنین ابراز نگرانی کرده که اشغالگران ممکن است به عملیات زمینی نظامی خود در جنوب غزه مانند شمال نوار غزه ادامه دهند.

فیل گوردون این هفته از اراضی اشغالی و رام الله بازدید کرده تا در مورد سناریوها و برنامه‌های «روز بعد» گفت‌وگو کند.

ایلان گلدنبرگ، مشاور خاورمیانه‌ای هریس، که عمیقاً درگیر برنامه ریزی بین سازمانی در مورد «چگونگی اداره غزه پس از حماس است»، گوردون را همراهی می‌کند.

پایگاه خبری آکسیوس اشاره کرد که اشغالگران با وجود اختلافات موجود بین خود و واشنگتن، به ویژه در مورد نقشی که تشکیلات خودگردان فلسطین ایفا خواهد کرد، تمایل بیشتری به بحث درباره برنامه‌های مربوط به آینده غزه پس از جنگ پیدا کرده‌اند.

یک مقام آمریکایی گفت: «هیچ‌کس باور نمی‌کند که تشکیلات خودگردان فلسطین در وضعیت فعلی خود بتواند غزه را مدیریت و امنیت را تامین کند، اما در حال حاضر هیچ‌کس جایگزینی برای رهبری فلسطینی در غزه پس از جنگ نمی‌بیند.»

وی افزود: ما معتقدیم که باید تشکیلات خودگردان فلسطین را تقویت کنیم تا بتواند غزه را اداره کند.

این وبگاه اعلام کرد که مشاوران کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا با مقامات ارشد اشغالگر درباره اهداف عملیات در غزه گفت‌وگو کردند، چشم‌انداز واشنگتن برای بازسازی و حکومت را به آنها ارائه دادند و آنها را از نیاز به طرحی برای جلوگیری از بازگشت حماس پس از جنگ آگاه کردند.

مقامات کاخ سفید از دبی وارد اراضی اشغالی شدند و در آنجا هریس را در دیدار با رهبران امارات، مصر و اردن در حاشیه اجلاس آب و هوای COP28 همراهی کردند. بحث آنها در دبی بر «روز بعد در غزه» متمرکز بود.

مشاوران هریس در اراضی اشغالی با اسحاق هرتزوگ رئیس اشغالگران، بنی گانتس عضو کابینه جنگ،  هانگبی مشاور امنیت داخلی، ران درمر وزیر امور استراتژیک و وزیر گادی آیزنکوت، ناظر کابینه جنگ و یائیر لاپید، رهبر مخالفان دیدار کردند.

مقامات آمریکایی گفتند که این گروه در مورد اهداف و عملیات نظامی در غزه گفت‌وگو کرده‌است.

یکی از مقامات آمریکایی گفته‌است: «گوردون به اسرائیلی‌ها اطمینان داد که حماس یک سازمان است (..) و هیچ کشوری نمی‌تواند تهدید ناشی از حماس را بپذیرد و ما از اهداف نظامی اسرائیل (..) حمایت می‌کنیم.»

به ادعای این مسؤول، گوردون همچنین بر اهمیت پایبندی به قوانین بین‌المللی بشردوستانه و ضرورت افزایش کمک‌های بشردوستانه و حفاظت از غیرنظامیان در جریان عملیات زمینی اشغالگران در جنوب غزه تاکید کرد.

مقامات آمریکایی گفتند که گوردون صهیونیست‌ها را در مورد گفت‌وگوهای هریس در دبی با رهبران عرب در مورد آنچه پس از پایان جنگ در غزه روی می‌دهد مطلع کرده و آنچه را هریس علناً در مورد نحوه نگاه دولت به بازسازی، امنیت و حکومت در غزه پس از آن ارائه کرده بود، با اشغالگران مطرح کرده‌است.

سفر گوردون به اراضی اشغالی جدیدتری سفر از سری دیدارهای مقامات ارشد آمریکایی است که از زمان شروع جنگ هر هفته در آنجا بوده‌اند.

​سومین مقام آمریکایی گفت که مسؤولان آمریکایی می‌خواهند هر هفته در آنجا حضور داشته باشند تا بتوانند با اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها رو در رو در مورد موضوع روز بعد ارتباط برقرار کنند.

این مقامات افزودند که گوردون به همتایان صهیونیست خود گفته‌است که ایالات متحده می‌خواهد برای آینده غزه برنامه‌ای داشته باشد تا اجازه ندهد به تصور آنها حماس « بازگردد».

یک مقام ارشد صهیونیست گفت که دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و دولت بایدن هفته‌ها است که درباره غزه پس از جنگ گفت‌وگو می‌کنند و هیچ تغییری در رویکرد اشغالگران ایجاد نشده‌است.

​مقامات آمریکایی اذعان کردند که هنوز بین نوع نگاه ایالات متحده به توهم غزه پس از جنگ و دیدگاه اشغالگران به آن – عمدتاً در مورد نقشی که تشکیلات خودگردان فلسطینی ایفا خواهد کرد، تفاوت‌هایی وجود دارد.

روز سه‌شنبه، نتانیاهو به ایده نقش تشکیلات خودگردان فلسطین در آینده اعتراض و تاکید کرد که تنها راه برای اطمینان از غیرنظامی‌سازی غزه پس از جنگ، نظارت ارتش اشغالگر – نه نیروهای بین‌المللی – بر این روند است.

دولت بایدن نگران است که اقداماتی که اشغالگران از زمان جنگ داشته‌اند- مانند نپرداختن بخش قابل توجهی از درآمدهای مالیاتی که برای تشکیلات خودگردان فلسطین جمع آوری می‌کند – توانایی این تشکیلات برای اثربخشی را تضعیف کرده‌ باشد.

بایدن روز سه‌شنبه گفت: «من با افراد زیادی در داخل و خارج از دولت کار کرده‌ام تا بفهمم چه اتفاقی برای غزه خواهد افتاد. من معتقدم که تنها راه حل موجود راه حل دو دولتی است.»

گوردون و گلدنبرگ روز چهارشنبه برای دیدار با مقامات ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین از رام الله دیدن خواهند کرد.

این مقام گفت: «ما کارهای زیادی برای انجام دادن داریم تا همه از جمله فلسطینی‌ها را در یک راستا قرار دهیم». «آسان نخواهد بود.»

این در حالی است که کاخ سفید اعلام کرد که مشاوران کامالا هریس در اراضی اشغالی درباره درگیری با جنبش مقاومت اسلامی (حماس) و تلاش‌های بازسازی، امنیتی و حکومت‌داری پس از جنگ غزه گفت‌وگو کرده‌است و امروز چهارشنبه از رام‌الله بازدید خواهند کرد.

کاخ سفید اعلام کرد که مشاوران هریس در گفت‌وگوهای خود با اشغالگران بر آنچه «حمایت از اهداف نظامی مشروع اسرائیل» خوانده، تاکید کرده و تعهد واشنگتن به راه حل دو دولتی را توضیح داده و گفته‌اند فلسطینی‌ها باید افق سیاسی معناداری داشته باشند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90452