گزارش تازه‌ای از یک پایگاه خبری انگلیسی فاش شده که می‌گوید نیروهای ویژه بریتانیا و کماندوهای غربی از ابتدای جنگ اوکراین در میان نیروهای کی‌یف حضور داشتند.

به گزارش  گروه بین الملل آفتاب یزد پایگاه خبری «دی‌کلسیفاید یو.کی» با استناد بر کتاب تازه «ازبیگنوف فارافیانوویچ» خبرنگار لهستانی این گزارش را منتشر کرده است.

فارافیانوویچ گزارشگر حوزه اوکراین در یک روزنامه لهستانی استو تازه‌ترین کتاب او تحت عنوان «لهستان در جنگ»، نقش ورشو را در درگیری کشور همسایه بررسی می‌کند.

طبق این گزارش، یکی از وزرای دولت لهستان که نامش ذکر نشده، به فارافیانوویچ درباره زمانی که در مارس ۲۰۲۲ از کی‌یف به ژیتومیر سفر کرده بود، گفت: زمانی روس‌ها همچنان در شهر بوچا بودند و این مسیر یک منطقه خاکستری بود. مواجه با روس‌ها غیرممکن بود. ما از آخرین ایست‌بازرسی عبور کردیم. در مرحله بعد با سربازان اوکراینی و نیروهای ویژه بریتانیایی دیدار کردیم. آن‌ها لباس مخصوص بر تن و تسلیحاتی در دست داشتند.

طبق منابع فارافیانوویچ، نیروهای اوکراینی و انگلیسی در کنار یکدیگر همکاری می‌کردند.

این مقام لهستانی همچنین گفت که نیروهای ویژه این کشور مستقر در لوبلین در «روز اول» خصومت‌ها در برواری، حومه کی‌یف حضور داشتند.

وی افزود که لهستانی‌ها به همراه انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها از سال ۲۰۱۴ نیروهای ویژه اوکراین را آموزش می‌دادند.

به گفته فارافیانوویچ ، سرویس هوایی ویژه بریتانیا (SAS) جزئیات دیگری را درخصوص مسائل امنیتی به نیروهای ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین آموزش دادند.

منبع دیگری که فقط به عنوان یک افسر بلندپایه لهستانی معرفی شده، گفت که این کماندوها به لهستان بازنگشتند، بلکه «در جهت مخالف» به سوی خارکف و بخش‌هایی از دونباس که توسط اوکراینی‌ها کنترل می‌شوند، پیش رفتند.

وی تاکید کرد: آن‌ها با انگلیسی‌ها همکاری کردند. ما بعدا فرمولی برای حضور خود در اوکراین ایجاد کردیم… در واقع ما را به مرخصی استحقاقی فرستادند و سیاستمداران وانمود کردند که در جریان این قضیه نیستند.

علاوه بر این گزارش، اسناد طبقه‌بندی شده پنتاگون که در ماه آوریل به بیرون درز پیدا کرد، نشان داد که دست کم ۵۰ نفر از نیروهای ویژه بریتانیا تا ماه مارس در اوکراین فعال بوده‌اند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90551