رئیس جنبش حماس در خارج، ضمن تأکید بر اینکه آینده از آن این جنبش است، گفت آنچه در غزه رخ می‌دهد یک تجاوز نابرابر است که ویرانی بی‌سابقه‌ای را به بار آورده است.

به گزارش گروه بین الملل عصر قانون  خالد مشعل، رئیس جنبش حماس در خارج در مصاحبه با روزنامه سوئیسی «نویه زورشر زایتونگ» (NZZ) که به زبان آلمانی منتشر می‌شود، درباره جنگ غزه، آینده جنبش حماس و تجاوزات رژیم صهیونیستی صحبت کرد.

خالد مشعل به خبرنگارانی که این مصاحبه را با وی انجام دادند، گفت اطمینان دارد که آینده از آن جنبش حماس است و این جنبش قبلا هم در معرض چالش‌های زیادی قرار گرفته اما توانسته به‌رغم آن به فعالیت خود ادامه دهد.

خالد مشعل در این مصاحبه که در قطر انجام شد، گفت: میزان قدرت در جنگ غزه نابرابر است اما جنبش حماس توانایی بهبود و بازسازی خود را دارد. افکار عمومی جهانی به شدت علیه اسرائیل شده‌اند و دلیل آن کشتار ده‌ها هزار نفر در غزه توسط رژیم اشغالگر است. این مسئله ثابت می‌کند که جهان دارد درک می‌کند که حق با ماست.

وی گفت: حمله هفتم اکتبر تحول مهمی در جنگ علیه اشغالگران بود که ثابت کرد ملت فلسطین اشغال را نمی‌پذیرد و برای پایان دادن به آن تلاش می‌کند.

مشعل کشته شدن غیرنظامیان صهیونیست در حملات حماس را تکذیب کرد و گفت: به خاطر حمله رژیم صهیونیستی غزه اکنون به ویرانه و آوار تبدیل شده است و ده‌ها هزار نفر شهید شده‌اند. ملت‌هایی با این مسئله مواجه می‌شوند که به خاطر رها کردن خودشان از اشغال مبارزه می‌کنند. همین اتفاق در ویتنام، افغانستان و عراق رخ داد اما این مسئله هرگز اراده ملت ما را که به دنبال آزادی هستند، در هم نمی‌شکند.

رئیس حماس در خارج گفت: رهبری حماس مکانیسم مشخصی برای اتخاذ تمام تصمیمات از جمله تصمیمات نظامی دارد اما اینکه چگونه این تصمیمات را اتخاذ می‌کند مسئله‌ای است که تنها به رهبری حماس مربوط است.

خالد مشعل در جواب سؤالی درباره اختلافات در جنبش حماس تاکید کرد: تمام جناح‌های حماس در هماهنگی کامل فعالیت می‌کنند. در داخل جنبش حماس رهبران سیاسی و نظامی در تصمیم‌گیری‌ها تأثیر دارند. تمام تصمیمات همواره در چارچوب یک نهاد گرفته می‌شود. کاملا طبیعی است که اختلاف محیط‌ها منجر به اختلاف در تجربه‌ها و دیدگاه‌ها می‌شود و در هر جنبشی رویکردهای متفاوت و متنوعی دیده می‌شود اما با این حال جنبش حماس از نظر پایبندی به نهاد خود ممتاز است و در عملکرد داخلی خود و روش تصمیم‌گیری از دموکراسی برخوردار است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=94500