به گفته وزیر دفاع آمریکا، دانمارک و هلند در هفته‌های آینده توسعه آموزش خلبان‌های اوکراینی‌ها را به منظور به پرواز درآوردن جنگنده‌های اف-۱۶ هدایت خواهند کرد.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد  به نقل از شبکه خبری سی.بی.اس، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا پس از نشست مجازی گروه تماس اوکراین درباره آموزش خلبان‌های اوکراینی اعلام کرد که دانمارک و هلند هدایت آموزش این خلبان‌ها را برعهده دارند.

این گروه متشکل از ۵۰ کشور جلسه‌ای برای برنامه ریزی آموزش اوکراینی‌ها به منظور استفاده از جنگنده‌های نسل چهارم شامل اف-۱۶ها را برای طولانی مدت تشکیل داد.

مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز که در این نشست مجازی در کنار ژنرال آستین قرار داشت گفته که برای تشکیل یک نیروی هوایی اوکرایی که بتواند با هزاران جنگنده نسل‌های چهارم و پنجم روسیه مقابله کند و به خوبی از عهده آنها برآید، زمان قابل ملاحظه‌ای نیاز است.

ژنرال آستین همچنین گفت، کشورهایی چون نروژ، بلژیک، پرتغال و لهستان قبلا پیشنهاد شراکت در آموزش خلبان‌های اوکراینی را داده‌اند؛ اما وی نگفت که چه کشوری قرار است این جنگنده‌های پیشرفته را تامین کند.

این جنگنده‌ها از سوی آمریکا تامین نمی‌شوند بلکه هر کشوری که بخواهد این جنگنده‌های اف-۱۶ ساخت آمریکا را از انبار خود به اوکراین بدهد، باید از دولت واشنگتن اجازه بگیرد.

مقام‌های اوکراین از زمان شروع جنگ درخواست این جنگنده‌های پیشرفته را کرده‌اند؛ اما مانند سایر درخواست‌ها، مسؤولان آمریکایی قبل از اینکه در نهایت به بله برسند، پاسخ منفی دادند. مارک میلی گفت که ایالات متحده انتخاب مقرون به صرفه‌ای را در استفاده از تجهیزات دیگر مانند سیستم‌های پدافند هوایی زمینی بجای این جنگنده‌ها انجام داده است.

وی افزود، هزینه فقط ۱۰ فروند از این جنگنده‌ها و نگهداری از آنها حدود دو میلیارد دلار است.

در این میان، وزیر دفاع آمریکا نیز گفته که برای کمک به هزینه آنها، کشورها قصد دارند تا صندوقی را ایجاد کنند که کشورهایی که نمی‌توانند این جنگنده‌ها را برای اوکراین تامین کنند یا در تعمیر و نگهداری آنها سهیم باشند، بتوانند هرطور که هست مشارکت کنند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=81428