فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی عصر شنبه، ۲۷ خرداد، در پاسخ به دعوت رسمی حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، در راس هیاتی به تهران سفر و با همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد در این دیدار که اولین سفر رسمی وزیر خارجه عربستان به تهران پس از، ازسرگیری رسمی روابط دو کشور بود، موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و همکاری‌های دو کشور در مجامع بین‌المللی مورد گفت‌وگو و تبادل‌نظر قرار گرفت.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با اشاره به دو دیدار و گفت‌وگوی مشترک قبلی دو وزیر در پکن و کیپ‌تاون، سفر جاری وزیر خارجه عربستان به تهران را گامی مثبت در مسیر تکمیل گام‌های درست قبلی دو کشور برای پیشبرد و گشایش صفحه جدیدی در روابط دو کشور همسایه و مسلمان دانست.

وی  از گشایش سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض و سرکنسولگری و نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان همکاری‌های اسلامی در جده ابراز خرسندی کرد و با تشکر از مساعدت‌ها و تسهیلات فراهم آمده توسط طرف عربستانی در این رابطه، گشایش قریب‌الوقوع سفارت عربستان در تهران و سرکنسولگری این کشور در مشهد را، زمینه‌ساز تسهیل روابط دو ملت مسلمان و پیگیری‌ها و هماهنگی‌های مشترک میان دو دولت دانست.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حضور حج‌گزاران ایرانی و نیز برادران و خواهران مسلمان از دیگر کشورهای جهان در سرزمین وحی برای انجام مناسک حج، خواستار زمینه‌سازی لازم برای انجام عمره مفرده ایرانیان در مرحله بعدی شد و همچنین آمادگی متقابل جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل سفر و میزبانی شایسته از شهروندان عربستان سعودی به‌منظور انجام سفرهای زیارتی و سیاحتی به شهرهای مختلف ایران را اعلام داشت.

حسین امیرعبداللهیان  همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود، از تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور استقبال کرد و خواستار فعال‌سازی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و برگزاری اجلاس آن در آینده نزدیک شد.

پیشنهاد تشکیل کمیته‌های مشترک برای مشورت و تبادل‌نظر تخصصی به‌منظور تقویت روابط دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، کنسولی، گردشگری، ترانزیت و حمل‌ونقل زمینی، دریایی و هوایی، انرژی، محیط زیست، شیلات و مبارزه با قاچاق مواد مخدر از دیگر موضوعات مورد اشاره وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار بود.

امیرعبداللهیان همچنین مسئله فلسطین را مسئله اول جهان اسلام دانست و با اشاره به خوشحالی ملت فلسطین نسبت به از سرگیری روابط ایران و عربستان، بر ضرورت به‌کارگیری ظرفیت‌های مشترک دو کشور مهم اسلامی برای حمایت از حقوق حقه ملت فلسطین تاکید کرد.

فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان نیز در این دیدار با تشکر از دعوت رسمی به‌عمل آمده و استقبال گرم طرف ایرانی، گفت‌وگوها و مشورت‌های امروز را در استمرار گفت‌وگوها و توافقات مشترک دو کشور در ماه‌های اخیر، زمینه‌ساز خیر و برکت برای دو ملت دانست و بر عزم کشورش برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران و گشایش صفحه‌ای جدید در روابط دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه عربستان از سرگیری روابط رسمی ایران و عربستان و تقویت روابط سازنده دو کشور را علاوه‌بر خیر و برکت برای دو ملت، دارای نتایج و آثار مثبت برای کشورهای منطقه دانست.

فیصل بن فرحان همچنین سفر متقابل حسین  امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به ریاض در آینده نزدیک را فرصت مناسبی برای تکمیل مشورت‌ها و رایزنی‌های مشترک در زمینه‌های موردعلاقه از جمله مسائل دوجانبه دانست.

وی همچنین با اشاره به دعوت رسمی قبلی پادشاه کشورش از  رئیس‌جمهور اسلامی ایران جهت سفر به عربستان، بر آمادگی کشورش برای استقبال از ایشان و انجام این سفر در آینده نزدیک تاکید کرد.

شایان ذکر است که در این ملاقات همچنین مسائل مورد اهتمام منطقه‌ای از جمله سودان، افغانستان و برخی موضوعات بین‌المللی مورد تبادل‌نظر قرار گرفت.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82525