به گزارش گروه فرهنگی آفتاب یزد به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: طبق مصوبات شورای عالی سینما در دولت در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر سینما تاسیس می شود.

وی به مصوبات جلسه شورای عالی سینما با حضور معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد و افزود: دولت مردمی بنای خود را بر توسعه فرهنگ و هنر در کشور گذاشته است و قرار است تا پایان عمر این دولت سهم سینماگران از بودجه فرهنگی و هنری کشور افزایش ۱۰۰ درصدی داشته باشد.

وی گفت: در جلسه شورای عالی سینما مصوب شد که در همه شهرهایی که بالای ۱۰۰ هزار نفر هستند، حتما تاسیس سینما در اولویت‌های کاری قرار بگیرد.

اسماعیلی در عین حال تصریح کرد: تجهیز به فناوری های نوین، سینمای دیجیتال و توجه ویژه به پویانمایی و سینمای کودک و نوجوان در دستور کار قرار گرفته است. در برنامه هفتم نیز سهم بالایی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تولیدات سینمایی پیش بینی شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری مراسم کلنگ زنی شهر هنر در هشتم مهر سال جاری خبر داد و ادامه داد: سعی دولت بر این است که همه هنرمندان از وضعیت معیشت مناسبی برخوردار شوند و هم اکنون نیز با دستور رئیس جمهور ۳۵۰ میلیارد تومان برای معیشت اهالی فرهنگ و هنر تخصیص یافته است. ما به دنبال این هستیم اهالی واقعی سینما و فرهنگ و هنر شهد خدمات دولت را بچشند.

وی گفت: سینماگران کشور بدانند که ما در دولت خود را خدمتگزار آنها می‌دانیم و وظیفه خود می دانیم با همه وجود به اعتلای سینما و فرهنگ نمایشی کشور کمک و زمینه بهبود و ارتقای زیرساخت‌ها در این حوزه فراهم شود.

وی ادامه داد: اتفاق مهمی در حوزه سینما در حال وقوع است و به گونه ای عمل خواهیم کرد تا سینما را در کانون اصلی تاثیرگذاری‌اش قرار دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد در پاسخ به پرسشی درباره جشنواره خزر و هدفگذاری‌های فرهنگی برای برگزاری آن گفت: در برنامه‌های دیپلماسی دولت در کنار همه پیمان های مهمی که با کشورهای همسایه و دوست منعقد شده است، سعی کردیم تنها به موضوع سیاسی و اقتصادی محدود نشود و ارتباطات فرهنگی با این کشورها به یکی از پایه‌های اصلی و اولویت برنامه‌های دولت تبدیل شود و جشنواره خزر نیز در واقع آغازگر فرآیند این دیپلماسی فرهنگی خواهد بود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور از برگزاری قریب الوقوع هفته فرهنگی روسیه در تهران خبر داد و گفت: ما به دنبال این هستیم که جمهوری اسلامی ایران از سینما به عنوان ابزار مهم برای حوزه تمدن سازی و معرفی ایران فرهنگی بزرگ استفاده کند.

وی درباره موضوع دریافت مالیات از سینماگران که در جلسه شورای عالی سینما مطرح شده، گفت:  امیدواریم در لایحه بودجه ۱۴۰۳ کشور به نحوی که هم منافع سینماگران حفظ شود، هم مطابق با قاعده گذاری های کلان مالیاتی باشد، یک جمع بندی صورت گیرد.

محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی کشور نیز در پاسخ به پرسشی درباره ویژگی‌های چهل و دومین جشنواره فیلم فجر گفت: دبیرخانه از ماه‌های قبل کارش را شروع کرده است و امیدواریم امسال بتوانیم حوزه جداگانه‌ای برای فیلم اولی‌ها قرار دهیم.

وی تصریح کرد: فعلا بررسی‌های کارشناسی در این حوزه برای تعیین ظرفیت‌ها در حال انجام است. امسال برنامه ریزی خوبی در بخش بین الملل صورت گرفته است و امیدواریم در این حوزه نیز رونق بهتری نسبت به سال های گذشته داشته باشیم.

خزاعی وجود چالش‌ و مناقشاتی درباره سیمرغ مردمی در جشنواره‌ سال‌های گذشته را علت اصلی حذف این بخش از جشنواره فیلم فجر عنوان کرد و افزود: فعلا به خاطر پایان دادن به این مناقشه‌ها تصمیم بر خروج این بخش از جشنواره گرفته شده ولی اگر شیوه برگزاری مطمئنی برای آن مطرح شود و آرای مردمی ضایع نشود، سیمرغ مردمی به جشنواره برمی‌گردد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=87294