اجرای پروژه آموزشی برای ساخت ۱۰۰۰ مدرسه با کمک چین در عراق، موجب شده کاربران در شبکه‌های اجتماعی میان «آبادگری چین و ویرانگری آمریکا» به مقایسه بنشینند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد وبسایت «seetao» در گزارشی نوشت، خبر «ساخت ۱۰۰۰ مدرسه در عراق توسط چین» که اخیراً توسط خبرگزاری‌های عراق منتشر شده، توجه کاربران خارجی را به خود جلب کرده است.

بر اساس گزارشی که هجدهم ماه ژوئن منتشر شد، مراسم سنگ بنای پروژه آموزشی ساخت ۱۰۰۰ مدرسه با کمک چین در عراق برگزار شد.

بسیاری از کاربران خارجی اینترنت احساسات خود را نسبت به «بمباران آمریکا و ساخت و ساز چین» ابراز کردند؛ برخی گفتند «در رقابت ابرقدرت‌ها، چین در سطحی رقابت می‌کند که ایالات متحده هرگز آن را درک نخواهد کرد».

بر اساس این گزارش، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در توییتر به این مساله افتخار کرده که ایالات متحده کمک زیادی به آوارگان کرده است. کاربران با طعنه به این مباهات پاسخ دادند که «دولت چین در عراق ۱۰۰۰ مدرسه ساخت و ایالات متحده مستقیماً ۱۶۰۰۰ غیرنظامی را در عراق کشت».

طبق گزارش‌های قبلی، چین و دولت عراق دسامبر ۲۰۲۱ توافقنامه‌ای را امضا کردند که طی آن چین اعلام کرد، به عراق در بازسازی سیستم آموزشی خود از جمله ساخت ۱۰۰۰ مدرسه کمک خواهد کرد.

اگرچه این خبر در رسانه‌های غربی سروصدا به پا نکرد؛ اما در شبکه‌های اجتماعی خارج از کشور توجه بسیاری را به خود جلب کرد و بسیاری از کاربران خارجی به اتفاق آرا احساس خود را نسبت به «بمباران آمریکایی، ساخت و ساز چینی» اعلام کردند.

یک روزنامه نگار آمریکایی نوشت: «چین و ایالات متحده بسیار متفاوت هستند: چین ۱۰۰۰ مدرسه ساخت و ایالات متحده ۱۷۰۰۰ بمب پرتاب کرد که به طور متوسط ​​۴۶ بمب در روز است».

https://aftabyazdonline.ir/?p=82897