رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت کم نظیر رهبر انقلاب از سربازان خود در سنگر وکالت مردم در آغاز سال چهارم فعالیت مجلس نقطه عطفی در این دوره چهارساله محسوب می شود.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وظیفه خود می دانم به نمایندگی از تمامی وکلای مردم از رهبر حکیم انقلاب بابت لطف ویژه ای که به فرزندان خود در مجلس یازدهم داشتند خاضعانه و مسئولانه سپاسگزاری کنم.

وی افزود: بی تردید حمایت کم نظیر ایشان از سربازان خود در سنگر وکالت مردم در آغاز سال چهارم فعالیت مجلس نقطه عطفی در این دوره چهارساله محسوب می شود. مخصوصا که ایشان با تأکید ویژه فرمودند که بر اساس آگاهی و اطلاعات یعنی بر اساس کارنامه مجلس نقاط قوت مجلس یازدهم را تبیین می کنند. ما واقف هستیم که اشراف ویژه ایشان بر جزئیات فعالیت مجلس یازدهم منجر به این حمایت مسئولیت زا و متمایز شده است و البته معترف هستیم که به دلایلی که در ادامه ذکر خواهم کرد در برخی موارد اشراف مردم بر جزئیات عملکرد مجلس و به دنبال آن قضاوت در باره این عملکرد فاصله هایی با واقعیت دستاوردهای مجلس دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: اول آنکه رهبر معظم انقلاب با توجه به شناخت دقیقی که از وظایف و اختیارات قوا و دستگاه های کشور دارند، وظیفه اصلی مجلس را به طور ویژه قانونگذاری مبتنی بر شناخت دقیق از مشکلات کشور می دانند. بر این اساس وظیفه ارزیابی اصلی ایشان از فعالیت یک دوره از مجلس بر محور قانون های تصویب شده در طول دوره است.

قالیباف با بیان اینکه بررسی اجمالی و منصفانه نشان می دهد مجلس یازدهم از حیث قانونگذاری بسیار موفق تر از مجالس گذشته عمل کرده است، یادآور شد: تصویب قانون های ضد رانت همچون قانون تسهیل مجوزهای کسب و کار، تصویب قوانین ضد دلالی و سوداگری همچون مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه، حمایت از اشتغال جوانان با تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان، توجه به مسأله حیاتی پیری جمعیت با تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، تصویب قانون رتبه بندی معلمان، افزایش ویژه حقوق سربازان، حمایت از دستاوردهای کشور با تصویب قانون اقدام راهبردی بخشی از اقداماتی است که برای تصویب برخی از آنها در مجالس قبل به دلایل مختلف سال ها اراده ای وجود نداشت.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: تأکید رهبر معظم انقلاب بر وظیفه قانونگذاری مجلس و فاصله قابل توجه مجلس یازدهم با مجالس گذشته در تصویب قوانین راهبردی و ناظر به مسائل کشور هسته مرکزی حمایت ویژه ایشان از اقدامات مجلس بود. همچنین اینکه فعالیت مجلس با برخی نقاط ضعف همچنین با حاشیه های ساخته شده همراه است که بر برآیند کلی عملکرد مثبت مجلس سایه انداخته است. هر دوی اینها امکان قضاوت در خصوص فعالیت مجلس و امکان دیده شدن این فعالیت را در اذهان عمومی تحت الشعاع قرار داده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تأکید رهبر معظم انقلاب بر این نقاط ضعف در سال پایانی در عین حمایت ایشان از برآیند کلی عملکرد مجلس انقلابی وظیفه سنگینی بر دوش ما برای رفع کاستی ها قرار می دهد و برای جریان انقلابی توجه به متن اصلی یعنی برآیند کلی کارنامه مجلس را یادآور می شود تا بتوانیم با دیدی جامع و واقع بینانه و همزمان به قوت ها و ضعف ها قضاوتی دقیق و منصفانه از عملکرد مجلس ارائه کنیم.

قالیباف در ادامه بیان کرد: شکر نعمت حمایت ویژه رهبر انقلاب از مجلس یازدهم تنها در صورتی امکان پذیر است که به توصیه های ایشان در تقویت و تکمیل نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف در سال پایانی مجلس عمل کنیم به گونه ای که پایان این دوره مجلس، جامعه و مخصوصا نیروهای انقلابی به کارآمد بودن مجلس انقلابی باور قلبی داشته و از عملکرد برجسته آن در مقایسه با سایر مجالس مطلع باشند. بر این اساس توصیه های روشن ایشان نقشه راه سال آخر ما و شامل موارد زیر خواهد بود:
۱- روند نهایی کردن نقشه راه بسته تحول در قوانین اقتصادی و نهایی کردن قوانین بر زمین مانده غیر اقتصادی با جدیت و تا روز آخر مسئولیت باید ادامه پیدا کند تا قوانین راهبردی اساسی مخصوصا در حوزه اقتصاد نهایی شود. آنچه مجلس انقلابی از خود به یادگار خواهد گذشت تصویب این قوانین اصلی و مادر است که برخی از آنها اگر در مجالس گذشته تصویب می شد مجریان امر می توانستند بر پایه آنها در مذت زمانی معقول شرایط حداقلی برای یک زندگی خوب را در عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی فراهم کنند.

۲- از روز آغاز به کار مجلس یازدهم همیشه تصریح کرده ام که اجرایی نمودن قانون امری ضروری است، لذا ما تلاش کردیم در قانونگذاری ها اولویت با لوایح یا طرح هایی باشد که با نظر مسئولان اجرایی دولت نوشته و نهایی شده است. بسیاری از این طرح هایی که در مجلس یازدهم تصویب شده است با کمک مسئولان اجرایی مربوطه تنظیم و تصویب شده و گاه شخص وزرا جزء طراحان آن بوده اند. با تأکید رهبر انقلاب از کمیسیون های تخصصی درخواست می کنم که نظرات دولت را بیش از گذشته در تنظیم طرح ها لحاظ کنند.

۳- از توصیه های مهمی که سال گذشته نیز مورد تأکید رهبر انقلاب بود تحت تأثیر قرار نگرفتن از جوها و فضاسازی ها در قانونگذاری است. ما نمایندگان نباید در تصویب آنچه که به صلاح کشور و مردم است به هیچ فضاسازی اهمیت دهیم. بدیهی است بی توجهی به فشارها و جوسازی ها به معنی نشنیدن نظرات کارشناسان و نخبگان دغدغه مند و مطلع نیست.

۴- اصرار رهبر انقلاب مبنی بر بیان ساده زیستی نمایندگان مجلس یازدهم و نبود نگاه بالا به پائین و وجود تواضع و شنیدن حرف مردم از موضوعات بسیار مهمی است که خلاف ادراک عمومی جامعه است. مقایسه بین مجلس یازدهم با مجالس پیشین نشان می دهد که این مجلس با نظارت های میدانی و حذف موانع ارتباط گرفتن مردم بیشترین حضور را بین مردم عادی برای شنیدن بدون واسطه مردم داشته است. همچنین در این زمینه بر این باور هستم که توقع مردم شریف ایران از نمایندگان مجلس انقلابی بسیار بیشتر از نمایندگان مجالس در دوره های پیشین است و درک این مسأله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که عدم تخلف و یا وجود برخی عرف ها در مجالس پیشین یا درگیر دستگاه های اجرایی نباید به معنی درست بودن بسیاری از آن اقدامات در مجلس انقلابی محسوب شود.

۵- چگونگی تعامل بین دولت و مجلس از مهمترین توصیه ها و دغدغه های رهبر انقلاب است که به نظر می رسد رسیدن به چارچوبی با هدف همکاری و هم افزایی بین دو قوه باید در دستور کار باشد. به نظر می رسد تعریف عملیاتی دوگانه تقریب و تخریب که توسط رهبر انقلاب تبیین شد می تواند قواعد و چارچوب این تعامل را تعریف کند. اجرا کردن قوانین مصوب توسط دولت و افراط نکردن در استفاده از ابزارهای نظارتی توسط مجلس دو محوری بود که توسط رهبر انقلاب تصریح شد، اما به نظر می رسد ضروری است ما در مجلس و عزیزان دولت ابعاد جزئی تری از داشتن نگاه تقریبی و دوری از نگاه تخریبی را تعیین کنیم تا مبنای عمل در دو قوه قرار گیرد.

۶- رهبر انقلاب دستور کار اصلی سال آخر مجلس را در سه محور پیگیری مسأله مهار تورم و رشد تولید، تصویب برنامه هفتم و نهایی کردن طرح ها و لوایح نیمه کاره تعیین کردند، تلاش می کنیم این محورها را در اولویت کارهای مجلس قرار دهیم و از همه همکاران مخصوصا در کمیسیون های تخصصی می خواهم در خصوص به سرانجام رساندن این اولویت ها تا روز پایانی این دوره تلاش ویژه داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: از تمامی نخبگان تقاضا می کنم توصیه های رهبر حکیم انقلاب به مجلس را محور مطالبات خود از ما نمایندگان قرار دهند، چراکه تجربه سه سال گذشته به ما نشان داد که مطالبه دلسوزانه و عالمانه پیرامون اولویت های اصلی نقش بزرگی در کارآمدی مجلس انقلابی دارد. همچنین از اهالی رسانه مخصوصا رسانه ملی و رسانه های جریان انقلاب درخواست می کنم که با جهت و شاخص هایی که رهبر معظم انقلاب برای مجلس انقلابی و مطلوب مشخص کردند برای افکار عمومی فعالانه عمل کنند تا تصویر جامعه از مجلس به واقعیت نزدیک و نزدیک تر شود.

https://aftabyazdonline.ir/?p=81536