نخست وزیر بلژیک در اظهاراتی از اقدام دولت خود برای تبادل زندانی با ایران دفاع کرد.

به گزارش گروه سیاسی افتاب یزد به نقل از یورو نیوز، الکساندر دو کرو، نخست وزیر بلژیک پس از آنکه انتقاداتی از دولت او به‌ دلیل تبادل زندانی با ایران مطرح شد از این اقدام کابینه خود دفاع کرد.

با این حال، وی با دفاع از تبادل اخیر زندانیان با ایران از شهروندان بلژیکی خواست در ایران نمانند.

نخست وزیر بلژیک با طرح این ادعا که اولیویه ونده کاستیل، امدادگر بلژیکی در ایران بی‌گناه به زندان افتاده بود، گفت: این یک مساله بسیار بسیار دشوار بود اما سرانجام تصمیم گرفتم که یک بلژیکی و در واقع یک بی‌گناه را به حال خود رها نکنم.

دو کرو همچنین مدعی شد: ما می‌دانستیم که او واقعا در وضعیت دشواری به لحاظ سلامتی قرار دارد و از طرف دیگر هم صبر زیادی باقی نمانده بود.

نخست وزیر بلژیک افزود: ما قصد داشتیم این کار را از طریق یک روند پارلمانی، در چارچوب قانون و به روش دموکراتیک انجام دهیم اما این روند انتقال، دردسر ساز بود چرا که برایش به هفته‌ها بحث نیاز داشتیم.

، بر اساس توافق انجام شده میان ایران و بلژیک با وساطت عمان روز جمعه اسدالله اسدی، دیپلمات کشورمان پس از تحمل پنج سال حبس در ازای آزادی اولیویه ونده کاستیل، شهروند بلژیکی که به دلایل امنیتی در ایران زندانی بود به کشور بازگشت.

دیپلمات ایران در کشور اتریش در یک ژوئیه ۲۰۱۸ در آلمان با ادعای دست داشتن در عملیات بمب‌گذاری علیه گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در پاریس بازداشت شد.

سپس بلژیک اعلام کرد که یک دیپلمات ایرانی به نام «اسدالله اسدی»  که با این زوج در ارتباط بوده است، در ایالت «بایرن» آلمان بازداشت شده و قرار است برای سپری کردن روند استرداد به بلژیک، در دادگاهی در «بامبرگ» حاضر شود. همزمان دادستانی آلمان هم مدعی شد که این دیپلمات ایرانی به زوج بلژیکی – ایرانی وسیله انفجاری حاوی ۵۰۰ گرم ماده انفجاری «استون پروکسید» داده است.

در ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۷ حکم استرداد اسدی از آلمان به بلژیک اجرا و اسدی در بلژیک به مدت پنج سال زندانی شد.

در زمانی که اسدی در آلمان و سپس در بلژیک در زندان بود، وضعیت وی بسیار ناخوشایند و خلاف قوانین داخلی و بین‌المللی بوده است.

سرانجام وی روز جمعه با وجود اینکه فشارهای زیادی از سوی گزوهک تروریستی منافقین برای عدم اجرای قانون استرداد محکومان در جریان بود با وساطت عمان به میهن بازگشت.

https://aftabyazdonline.ir/?p=81650