دولت جو بایدن تعیین یک سفیر دائم در اراضی اشغالی قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ یا ارتقای معاون سفیر کنونی به کاردار سفیر را بررسی می‌کند.

به گزارش گروه بین افتاب یزد به نقل از صدی البلد، «تام نایدز»، سفیر کنونی آمریکا در اراضی اشغالی هفته گذشته از تمایل خود برای پایان فعالیتش خبر داد و اشاره کرد که تصمیمش مربوط به مسائل شخصی و خانوادگی است.

وی در سال ۲۰۲۱ به عنوان سفیر آمریکا در اراضی اشغالی تعیین شد.

در ماه‌های اخیر به دنبال بازگشت بنیامین نتانیاهو به قدرت و تشکیل ائتلافی با افراطی‌ها؛ نایدز خود را در مرکز درگیری‌ها میان دولت بایدن و دولت جدید رژیم صهیونیستی یافت.

«استفانی هالیت»، معاون نایدز جای وی را به عنوان سفیر موقت خواهد گرفت. این تصمیم موافقت سنا را نمی‌طلبد. یکی از گزینه‌هایی که دولت جو بایدن درحال بررسی آن است ابقای هالیت به عنوان جانشین سفیر تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ و تعیین سفیر جدید بعد از انتخابات است.

دولت بایدن نگران این است که جمهوری‌خواهان در سنا تعیین‌ افراد برای پست‌های دائم را با نزدیک شدن انتخابات سخت کنند و از جلسه استماع نامزد برای انتقاد از سیاست‌های بایدن در خاورمیانه استفاده کنند. دولت بایدن نگران چنین سناریویی است چراکه روند نامزدی نایدز پنج ماه طول کشید. نایدز نوامبر ۲۰۲۱ تعیین شد.

اعضای جمهوری‌خواه سنا از بایدن انتقاد کرده و نسبت به طرح بازگشایی کنسولگری برای فلسطینی‌ها در قدس شرقی هشدار دادند. این طرح از آن زمان به حالت تعلیق درآمد.

در کاخ سفید برخی عدم تکرار چنین سناریویی در ماه‌های آتی را ترجیح می‌دهند. برخی سازمان‌های حامی رژیم صهیونیستی در واشنگتن نیز نگران این هستند که چنین پستی در دست سفیر موقتی باشد که سنا وی را تأیید نکرده باشد و این موجب کاهش سطح روابط میان این رژیم و آمریکا شود.

https://aftabyazdonline.ir/?p=80789