دفتر تحکیم وحدت در بیانیه‌ای با تجلیل از دیپلماسی دولت در موضوع جنگ غزه تاکید کرد که عملکرد و اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران تحسین‌برانگیز بوده است.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد  متن این بیانیه به شرح زیر است:

طی یک ماه گذشته تحولات اخیر در فلسطین اشغالی نشانگر آن بوده است که سیاست مماشات و حمایت از رژیم غاصب صهیونیستی، نه تنها کمکی به صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی نخواهد کرد، بلکه بالعکس این رژیم را ترغیب می‌کند که با بی اعتنایی نسبت به ده‌ها قطعنامه سازمان ملل، به سیاست‌های اشغال‌گرایانه و ارتکاب جنایات بین‌المللی و نقض فاحش حقوق بشر، توأم با مظلوم‌نمایی ادامه دهد.

در این میان متأسفانه انفعال و بی‌عملی نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد و همچنین دول غربی در برابر این نقض گسترده موازین و قوانین جهانی و انسانی در سرزمین‌های اشغالی، رژیم صهیونیستی را در تداوم جنایات علیه مردم فلسطین گستاخ‌تر نموده است.

از سوی دیگر در طی این مدت عملکرد سران کشورهای عربی و اسلامی هم نشان از عقب‌نشینی در برابر رژیم صهیونیستی داشته و شامل هیچ موضع عملی در برابر جنایات این رژیم نبوده و ما جز اقدامات نمایشی و محکومیت‌های بی‌نتیجه، واکنش درخوری به جنایات متعدد رژیم اشغالگر صهیونیستی را شاهد نبودیم. واکنش‌هایی که می‌توان پیشه کردن جنایت توسط این رژیم را منتسب به این بی‌عملی‌ها دانست.

اما در این میان عملکرد و اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران متفاوت و تحسین برانگیز بوده است؛ اقداماتی لازم اما ناکافی، از سفرهای فشرده وزیر امور خارجه به کشورهای مختلف جهان، سخنرانی در سازمان ملل تا حضور فعالانه‌ رئیس‌جمهور در نشست مشترک سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب و ارائه راه‌حل و برنامه جهت حمایت از ملت مظلوم فلسطین.

از مهمترین دستاوردهای این اقدامات، همگرایی منطقه‌ای برای ایجاد جبهه واحد علیه رژیم صهیونسیتی بوده است.

بر همین اساس شاهد تلاش جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک سازمان همکاری اسلامی برای متقاعد کردن اعضای سازمان جهت اتخاذ موضع واحد و جدی برابر تحریم رژیم صهیونسیتی بوده‌ایم. دور شدن از عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونسیتی نیز تحت فشار دیپلماتیک ایران اتفاق افتاد.

این عملکرد حاکی از آن است که دستگاه دیپلماسی کشور اقدامات موثری را برای دفاع از آرمان فلسطین در دستور کار خود قرار داده و بر خلاف کشورهای منطقه و دنیا، نه فقط مردم ایران، بلکه سران جمهوری اسلامی نیز در کنار ملت مظلوم فلسطین ایستاده‌اند.

از همین رو اتحادیه دفتر تحکیم وحدت ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته، حمایت بی دریغ از مبارزه حق‌طلبانه مستضعفین فلسطینی در برابر مستکبرین اشغالگر صهیونیستی را که وظیفه انسانی و قانونی دولت جمهوری اسلامی ایران است را به شرح ذیل از دستگاه دیپلماسی کشور خواستار است:

الف) نقش‌آفرینی موثر در منطقه جهت کمک به فلسطین به عنوان محور جریان مقاومت.

ب) تقویت دیپلماسی عمومی کشور در راستای حمایت از مردم مظلوم فلسطین در کنار اقدامات میدانی.

ج) استفاده از ظرفیت‌های موجود و اعمال فشار جهت مداخله دادگاه بین‌المللی کیفری برای رسیدگی به جنایات متعدد رژیم صهیونیستی.

در پایان لازم به ذکر است، هر اقدامی که منجر به حصول نتیجه عملی و جهت منتفع شدن ملت مظلوم فلسطین باشد، وظیفه شرعی و قانونی جمهوری اسلامی ایران بوده و تلاش‌ها برای نیل به این هدف باید مستمر و جهت‌دهی شود.

https://aftabyazdonline.ir/?p=89329