پس از سخنرانی رئیس‌جمهور چین درخصوص «اجتناب‌ناپذیر بودن اتحاد مجدد چین با تایوان»، رئیس‌جمهور تایوان امروز (دوشنبه) واکنش نشان داد و گفت که روابط این جزیره با چین باید توسط اراده مردم تصمیم‌گیری شود و صلح باید براساس «منزلت و احترام» باشد.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد  «تسای اینگ-ون» رئیس‌جمهور تایوان تاکید کرد: «اراده مشترک مردم تایوان، چنین چیزی را تعیین می‌کند. با این حال، ما یک کشور دموکراتیک هستیم.»

وی افزود: چین باید به نتیجه انتخابات تایوان احترام بگذارد و این مسئولیت هر دو طرف است تا صلح و ثبات را در تنگه تایوان حفظ کنند.

رئیس‌جمهور تایوان با اشاره به مثالی، روابط چین و تایوان را این گونه شرح داد: منزل هر کسی قفل‌هایی دارد که برای تحریک همسایه بغلی نیست اما برای امن‌تر ساختن خودتان است. این مورد برای درهای کشور هم صدق می‌کند. مردم تایوان صلح می‌خواهند، اما صلح با احترام.

تایوان بارها ادعا کرده که چین در تلاش است تا در نتایج انتخابات این جزیره با استفاده از «اخبار جعلی» یا «فشار تجاری و نظامی» مداخله کند و تسای گفت که امیدوار است مردم در این زمینه در حالت آماده‌باش باشند.

«شی جینپینگ» رئیس‌جمهوری چین روز یکشنبه، دو هفته پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری تایوان، گفت که پیوستن این جزیره به چین «اجتناب‌ناپذیر» است.

انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی تایوان در حالی در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) برگزاری می‌شود که روابط میان تایپه و پکن پرتنش است.

تایوان جزیره‌ای خودگردان است که چین آن را بخشی از خاک خود می‌داند و ارتباط دیپلماتیک مستقل کشورها با تایوان را مردود دانسته است.

در سال ۲۰۲۲ بود که با سفر «نانسی پلوسی» رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، تنش‌ها میان پکن و غرب افزایش یافت و چین رزمایش‌های گسترده‌ای پیرامون این جزیره برگزار کرد.

علاوه بر این، در سال گذشته میلادی هم دیدار رئیس‌جمهور تایوان با «کوین مک‌کارتی» رئیس برکنارشده مجلس نمایندگان آمریکا در کالیفرنیا خشم شدید چین را برانگیخت و به برگزاری رزمایشی سه‌روزه پیرامون تایوان منجر شد که تا چند روز پس از پایان آن، هنوز ادوات نظامی چین آب‌های پیرامون این جزیره را ترک نکرده بودند.

اقدامات نظامی چین در اطراف جزیره تایوان به نگرانی‌های غربی‌ها در خصوص «حملات مسلحانه» دامن زده است. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شده در صورت وقوع جنگ، «سربازانی را برای دفاع از تایوان» اعزام خواهد کرد درحالی‌که شی از آمریکا خواسته است که «به حاکمیت و تمامیت ارضی» کشورش احترام بگذارد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91548