خوزستان رئیس‌جمهور در جمع مردم ایذه مسئله آب را اولین و مهم‌ترین مسئله قابل پیگیری در این سفر دانست و تاکید کرد: پیش از آمدن به شهرستان از استاندار، نماینده ولی فقیه و مسئولان محلی پیگیری کردم.‌ وضعیت آب در اینجا سریعا باید به آن رسیدگی شود. انتقال آب از سد کارون ۳ به دشت‌های ایذه برای آب شرب و کشاورزی ضروری و قطعی است

به گزارش گروه سیاسی عصر قانون آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی امروز (۱۸ اسفند) در دیدار عمومی با مردم ایذه، اظهار کرد: در ایام بسیار با برکت ورود به ماه مبارک رمضان هستیم. از اینکه در جمع صمیمی و ارزشمند ایذه هستم خوشحال هستم.

ویافزود: این همه ابراز محبت شما مردم حتما به اعتبار آن است که بنده به عنوان طلبه خدمتگزار و ارادتمند به مردم هستم و با همه وجود حافظ خون مطهر شهدا و ایثار ایثارگران و مجاهدت مجاهدان هستم.

رئیسی گفت: حضور لرها و بختیاری‌ها در دفاع مقدس بسیار روشن بود و شهدای عالیقدر ۳۳۰ شهید، جانبازان و سرداران سرافراز همه گواه بر این است که مردم بختیاری چگونه ایستادگی و مقاومت کردند. سلحشوری، غیرتمندی، مقاومت و رشادت از خود نشان دادند.

وی عنوان کرد: تاریخ ایل بختیاری و این کشور گواه بر این است و بر اساس آنچه امام (ره) فرمودند عشایر ذخایر هستند و این‌ها جواهراند. این ذخایر ارزشمند انسانی که پشتوانه انقلاب اسلامی بودند و در عرصه‌های مختلف دوستان را امیدوار و دشمنان را ناکام گذاشتند. در ایذه شاهد بودیم دشمن در مقاطع مختلفی قصد توطئه و فتنه‌گری داشت اما مردم ولایتی و دوستدار انقلاب دشمن را ناکام گذاشتند.

رییسی گفت: تاریخ این سرزمین همه نشانه رشادت، شجاعت، ایستادگی و مقاومت مردم لر و ایل بختیاری است. مردم این منطقه همواره ارزش‌های الهی را حفظ کرده‌اند. ایل بختیاری و مردم این خطه با مقاومت در دوره قاجار و دوران ستم پهلوی نشان دادند به دین، ارزش و استقلال کشور علاقه‌مند هستند و تاریخ بر این گواه بوده که غیرت در این مردم موج می‌زند.

وی ادامه داد: به جوانان ایذه‌ای و دختران و پسران درود می‌فرستم و معتقدم جوانان این مرز و بوم سرمایه‌های بزرگ منطقه، کشور و امیدهای آینده کشور هستند. مردم پرتلاش این منطقه همواره نقش آفرین بودند و پشتوانه عظیمی برای انقلاب اسلامی بودند.

وی عنوان کرد: در دور اول سفر دوست داشتیم به ایذه بیاییم اما وضعیت کرونایی اجاره نداد، لذا به مردم عزیز، اقوام هفت لنگ و چهارلنگ و بهمئی از اینکه در دور اول سفر نتوانستم به ایذه سفر کنم، خود را مدیون می‌بینم اما خدا را شاکرم امروز در جمع با صفای شما هستم.

وی بیان کرد: در این سفر، وزیر نیرو نیز حضور دارد که این طرح را کاملا ارزیابی و زمانبندی و با اعتبارات مصوب بررسی کرده است.

رییسی رفع مشکل آب برای مردم ایذه را در اولویت دانست و گفت: بدانید انتقال آب سد کارون ۳ حتما تسریع خواهد شد. به عنوان یک ضرورت این مسئله در برنامه دولت با اولویت مورد تاکید خواهد بود. اگر این طرح به هر دلیل با مشکلات مواجه بوده در این سفر مشکلات مرتفع خواهد شد و برای رسیدن سریع آب به ایذه تلاش خواهد شد.

وی بیان کرد: مسئله صنعت را با اجرای طرح ورق فولادی با سرمایه‌گذاری شرکت‌هایی از جمله ایمیدرو و فولاد اهواز و چند شرکت بزرگ دیگر دنبال خواهیم کرد و وزیر صمت و استاندار و دیگر مدیران، صنعتی را که در منطقه اشتغال ایجاد کند به سرعت پیگیری و دنبال کنند.

رییسی عنوان کرد: مسئله ورزش از دیگر مسایل مهم مورد توجه در منطقه است. موضوع کُشتی و احداث سالن مناسب برای ورزشکاران و سالن‌های چند منظوره برای بانوان منطقه از دیگر موضوعاتی است که در این سفر پیگیری خواهد شد.

رییس جمهور گفت: افرادی که آمادگی دارند و اعلام کرده‌اند تا گلخانه در منطقه احداث کنند تخصیص اعتبار برای اجرای این طرح‌ها ضرورت دارد و این اعتبارات را تخصیص خواهیم داد تا بتوانیم کارهای کشاورزی را در منطقه اجرایی کنیم.

وی افزود: باستانی بودن ایذه و فعال شدن اقتصاد گردشگری بسیار اهمیت دارد و سرمایه‌گذاری برای فعال شدن اقتصاد گردشگری بسیار مهم است و دولت از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان حمایت و با آنها مساعدت خواهد کرد تا حوزه گردشگری منطقه فعال شود.

رییسی بیان کرد: راه‌های ارتباطی در خوزستان مورد توجه دولت بوده و هست و در این منطقه مسئله راه‌های ارتباطی را پیگیری و برای حل مشکلات موارد اولویت‌دار حتما اقدام خواهیم کرد.

وی افزود: موضوع مهم در این منطقه کار و اشتغال است؛ اشتغال مسئله مهمی است و والدین نگران فرزندان تحصیل کرده خود هستند. علاوه بر مسئله فعال شدن دامداری و کشاورزی در این خطه این دو بخش را تقویت خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع اول ازدواج، دوم اشتغال و سوم مسکن و این سه محوری است که برای منطقه برنامه‌ریزی کردیم. وام ازدواج و اعتبارات دولت، اشتغال، مسکن در شهرهایی که اراضی آماده وجود دارد سه موضوع مهم و محوری است که حتما در دستور کار استاندار، فرماندار و مدیران در این منطقه خواهد بود.

رییسی اظهار کرد: سرمایه این منطقه سرمایه فرهنگی ایل بختیاری است. این سرمایه فرهنگی سنتی، آداب و رسوم، همواره با اعتقادات دینی و فرهنگی و ملی گره خورده است و باید تلاش کنید این فرهنگ اصیل و غنی حفظ شود. لذا در کنار مسایل اقتصادی، مسایل فرهنگی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: حتما احداث و تاسیس مرکز درمانی مناسب برای منطقه ضرورت دارد؛ آنچه خواست شما است. به مدیران می‌گویم و همواره به مردم نیز گفته‌ام ادارات و سازمان‌ها باید نماد کارآمدی باشند و وقتی کسی به اداره مراجعه می‌کند باید احساس کند گره از کارش باز می‌شود. مبادا بشنوم روابط ناسالم جای روابط سالم را گرفته و در ادارات رخنه کرده است.

رییسی گفت: مردم مخلص و انقلابی باید احساس کنند ادارات و سازمان‌ها در تمام کشور گره‌گشای آنان هستند.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام سید میثم موسوی امام جمعه شهرستان ایذه ضمن خوش آمدگویی به رئیس‌جمهور از حضور پرشور مردم این شهر در مصلی قدردانی و عنوان کرد: این مردم ثابت کرده‌اند پای نظام و جمهوری اسلامی ایستاده‌اند. رئیس‌جمهور امروز آمده تا شنونده صحبت‌های مستضعین و محرومان باشد. امروز با زحمات دولت سیزدهم کشور در مسیر تعالی و پیشرفت است.

وی همچنین بر رشد این شهر، وضعیت اشتغال و مسکن مردم ایذه به عنوان مطالبه اصلی مردم اشاره و اظهار کرد: ایذه مهد ورزش و قهرمانان جهانی است و دنیا ایذه را با این قهرمانان می‌شناسد و حمایت از ورزشکاران مورد تاکید است.

امام جمعه ایذه عنوان کرد: یکی از مطالبات اصلی مردم ایذه حضور رئیس‌جمهور در این شهرستان بود که خوشبختانه محقق شد تا شاهد رسیدگی به حل مشکلات باشیم. امروز ایذه در موارد مختلفی در درد و رنج است و هیچ کارخانه‌ای در این شهر نیست که مردم مشغول به کار شوند.

وی افزود: راه‌آهن ایذه، رسیدگی به آسفالت‌های شهری و روستایی، جاده ایذه به غیزانیه مطالبه مردم است. همچنین از رئیس‌جمهور انتظار داریم دستور سند توسعه ایذه را به عنوان نقشه راه در بخش‌های عمرانی، فرهنگی و اقتصادی صادر کند تا به زودی به همت این دولت انقلایی ایذه غیور و قهرمان را در جایگاه اصلی‌اش ببینیم.

امام جمعه ایذه بیان کرد: در کنار مسائل معیشتی، توسعه اشتغال رأس خواسته‌های مردم ایذه است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=93263