رئیس‌جمهور با طرح این سوال که چه اتفاقی افتاد که با وجود تحریم‌ها هزاران کارخانه و واحد تولیدی احیا شدند، گفت: باور انقلابی و جهادی «ما می‌توانیم» و همت نیروهای توانمند، کارآمد، مخلص و جهادی می‌تواند با وجود تحریم‌ها، کشور را به پیش ببرد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز جمعه در ادامه برنامه‌های روز دوم سفر دوم دولت مردمی به استان هرمزگان، در اجتماع پرشور مردم میناب، با تبریک فرارسیدن دهه مبارک فجر به مردم متدین، انقلابی، پرتلاش و شهیدپرور این شهرستان اظهار داشت: دهه فجر یادآور رشادت، ایستادگی، مقاومت و سلحشوری مردمی است که برای یک تحول و شکل دادن به یک حرکت عظیم تمدن‌ساز به پا خاستند و تلاش کردند و در این راه شهدا و جانبازانی تقدیم کردند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این حرکت مردان و زنانی با باور، اعتقاد و تبعیت از رهبر خود، از هر آنچه از مال، جان و زندگی داشتند، برای این تحول مایه گذاشتند، افزود: بیش از ۲۰۰ شهید عزیز منطقه میناب، گواه آن است که این مردم هم در مبارزات انقلاب، هم در دوران دفاع مقدس خوش درخشیدند و حضور آنان در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی پررنگ، امیدآفرین و دشمن‌شکن بوده است.

رئیسی همچنین با بیان اینکه باور دارم مردمی که اینگونه نسبت به انقلاب و ارزش‌های آن و دوست و دشمن‌شناسی آگاهند و دوست و دشمن و راهبر را خوب می‌شناسند، بزرگترین سرمایه را دارند که آن سرمایه بصیرت است، تصریح کرد: کسانی که توانستند در طول تاریخ با بصیرت زندگی کنند، حق را بشناسند، به آن گرایش یابند و برای آن ایستادگی کنند، هم خودشان و هم اطرافیان‌شان را نجات دادند.

رئیس جمهور گفت: مردم هرمزگان به گواه تاریخ مردمی حق‌خواه بودند؛ از ایستادگی در برابر تجاوز پرتغالی‌ها، تا مبارزات انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و در تمام این چهل و چند سال آنها همواره پای حق ایستاده‌اند.

رئیسی با اشاره به اینکه امروز در کنار استقلال و آزادی از یکسری پیشرفت‌ها برخورداریم و در عین حال در برخی زمینه‌ها عقب‌ماندگی‌هایی داریم، خاطرنشان کرد: هر کجا که با وجود تحریم‌ها و فشارها باور داشتیم می‌توانیم بر این موانع غلبه کنیم، آنجا پیشرفت نصیب کشور شده است. هر کجا که تلاش کردیم تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم، آنجا نقطه موفقیت و پیشرفت ما بوده و هر کا که منتظر ماندیم که بیایند تحریم‌ها را برطرف کرده و اخم دشمن تبدیل به لبخند شود، آنجا دچار عقب‌ماندگی شدیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مردم ما مردمی مصمم و با اراده هستند، گفت: دیروز وقتی در اولین برنامه سفر از یک کارخانه احیا شده کشتی‌سازی بازدید کردیم که به بهانه تحریم‌ها از سال ۹۷ تقریبا راکد شده بود، دیدیم که چگونه عزم و اراده بر تحریم‌ها غلبه می‌کند. کارخانه‌ای که ۴۰۰ کارگر آن به ۴۰ کارگر تقلیل یافته بود و تقریبا تعطیل بود، با وجود تحریم‌ها و فشارها احیا شده و تعداد کارگران آن در مرز ۵۰۰ نفر بود و زمینه برای افزایش تعداد کارگران آن تا هزار نفر نیز ایجاد شده بود.

رئیسی با طرح این سوال که چه اتفاقی افتاد که با وجود تحریم‌ها این کارخانه و هزاران امثال آن احیا شدند، افزود: باور انقلابی و جهادی «ما می‌توانیم» و همت نیروهای توانمند، کارآمد، مخلص و جهادی می‌تواند با وجود تحریم‌ها کشور را به پیش ببرد. شهدا، شهید سلیمانی، امام راحل و رهبر بصیرت‌آفرین‌مان به ما آموختند که با وجود هم تهدیدها، تحریم‌ها و فشارها با اراده و داشتن برنامه می‌توان کشور را ساخت و به پیش برد.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به توانمندی‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: من قبل از حضور در جمع مردم میناب، از مجموعه نوآوری‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران بازدید کردم. این نوآوری‌ها بسیار ارزشمند است و دشمن هیچ‌گاه باور نمی‌کند که به دست توانای کارشناسان ما صورت گرفته باشد. این کارها به صورت علم‌پایه و فناوری پایه در راستای ارتقای بنیه دفاعی کشور انجام گرفته و حقیقتاً تلاش شبانه‌روزی باعث شده که قدرت نظامی جمهوری اسلامی بازدارنده باشد.

رئیسی با تاکید بر اینکه در گذشته با ایران اسلامی با زبان تهدید سخن می‌گفتند و به گزینه‌های نظامی اشاره می‌کردند، گفت: امروز دیگر این سخن را نمی‌شنوید که «همه گزینه‌ها روی میز است» بلکه آنها می‌گویند ما قصد درگیری با جمهوری اسلامی نداریم.

رئیس جمهور مهمترین مولفه قدرت کشور را قدرت مردم و سپس قدرت نیروهای مسلح دانست و گفت: ما جنگی را آغاز نخواهیم کرد، اما اگر کشور و نیروی ظالمی بخواهد برای ما قلدری کند، جمهوری اسلامی ایران جواب محکمی به او خواهد داد.

رئیسی با تاکید بر اینکه قدرت نظامی ایران در منطقه برای هیچ کشوری تهدیدی نبوده و نیست، گفت: قدرت جمهوری اسلامی امنیت‌ساز است و کشورهای منطقه می‌توانند به این قدرت اتکا و اعتماد کنند.

رئیس جمهور ابزار نظامی را بخشی از توان جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: آنچه این قدرت را شکل می‌دهد قدرت ایمان و ایستادگی در برابر دشمن است.

رئیسی ایستادگی مردم غزه در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی را ناشی از قدرت ایمان دانست و تاکید کرد: مردمان غزه مگر نیروی دریایی، هوایی و تجهیزات کافی در نیروی زمینی دارند؟ آنچه آنها دارند قدرت ایمان است. آنچه در غزه اتفاق افتاده، تفوق انسان‌های با شرافت در مقابل اشرار و متجاوزان است. بعد از ۱۱۰ روز، مردم فلسطین و غزه پیروز هستند و شکست خورده این میدان، رژیم صهیونیستی و حامیان او از جمله رژیم جنایتکار آمریکا است.

رئیس جمهور در بخش بعدی سخنانش با بیان اینکه چهره بسیاری از شهرهای استان هرمزگان به برکت انقلاب اسلامی و تلاش پیشینیان و کمک مردم تغییر کرده است، خاطرنشان کرد: ما همچنان به کار جهادی و تحول نیاز داریم. دولت با کمک مردم باید این تحول را پیش ببرد. آنچه مردم و رهبری انقلاب از ما انتظار دارند، این است که تمامی نیروها و دست‌اندرکاران تلاش کنند تا مشکلات از پیش پای زندگی مردم برداشته شود.

رئیسی گفت: ما در دور اول سفر به استان هرمزگان به دلیل شرایط کرونایی نتوانستیم به شهرستان‌های استان سفر کنیم، اما من تمایل داشتم که فرصت اجازه می‌داد تا از همه شهرها بازدید داشته باشم. سفر به شهرستان‌ها و مشاهده شرایط و وضعیت آنها متفاوت از گزارش گرفتن در تهران است.

رئیس جمهور با بیان اینکه برخی‌ها ما را مورد ملامت قرار می‌دهند که چرا این سفرهای استانی انجام می‌شود، گفت: ما این راه را برگزیدیم چرا که برکات بسیاری در این مسیر وجود دارد. من اگر فرصت کنم حتی به برخی روستاها و بخش‌ها نیز سفر خواهم کرد، زیرا دیدن مشکلات از نزدیک، در پیگیری مسائل و تصمیم‌گیری‌ها موثر است.

رئیسی با اشاره به احیای واحدهای تعطیل و نیمه‌تعطیل استان هرمزگان گفت: بیش از ۶۰۰ کارخانه تعطیل در استان با پیگیری مسئولان و مردم راه‌اندازی شده است. روز گذشته نیز بیش از ۱۰۰ واحد صنعتی در سراسر استان مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این اقدامات موجب افزایش امید و کاهش بیکاری و به حرکت درآمدن چرخ تولید می‌شود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم براساس فرمایشات رهبر انقلاب به دنبال رشد تولید است، گفت: امروز دشمن می‌خواهد ما رشد اقتصادی نداشته باشیم، اما ما تصمیم گرفتیم که تولید و رشد اقتصادی خود را ارتقا دهیم. ما تصمیم گرفتیم در حوزه‌های کشاورزی، صنعت، معدن، اقتصاد دریا، اقتصاد دیجیتال و اقتصاد روستا کشور را فعال کنیم؛ این گام‌ها به استقلال اقتصادی ما کمک بسزایی خواهد کرد.

رئیسی با اشاره به مسئله اقتصاد دریا گفت: کشورهایی که در کنار دریا قرار دارند، نیمی از تولید ناخالص آنها از اقتصاد دریا است اما اینجا علی‌رغم داشتن ۹۰۰ کیلومتر ساحل، بهره‌وری پایینی در این حوزه دارد. تحول در این مسئله به تلاش دولت و کمک مردم نیازمند است تا بتوانیم از دریا در جهت تولید آب‌زیان و ارتقای حوزه گردشگری استفاده کنیم.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به مصوبات دولت در سفر به استان هرمزگان برای شهرستان میناب، گفت: اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان برای بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی میناب، آبرسانی میناب به بندرعباس با اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومان، تکمیل سد میناب، آبیاری و زهکشی برای ۴ هزار هکتار دشت میناب، تکمیل مجتمع فرهنگی و تکمیل خوابگاه دخترانه از جمله مصوباتی است که برای این شهرستان در نظر گرفته شده است.

رئیسی با اشاره به مساله مسکن گفت: ما در مرکز استان هرمزگان با کمبودهایی در حوزه زمین مواجه هستیم اما در شهرستان‌ها این مشکل را نداریم. با برنامه‌ریزی که انجام شده، روز گذشته ۱۱ هزار قطعه زمین در اختیار متقاضیان قرار گرفت. قبل از سفر ما نیز ۶ هزار مسکن و روز گذشته هم ۱۴ هزار مسکن به متقاضیان تحویل شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه از سفر اول به استان هرمزگان تاکنون گام‌های خوبی در حوزه صنایع تبدیلی استان برداشته شده است، گفت: صنایع تبدیلی برای این است که محصول کشاورزی مردم از بین نرود و ارزش افزوده آن برای خود مردم باشد.

رئیسی مسئله کشاورزی را از جمله اولویت‌های دولت سیزدهم برشمرد و تاکید کرد: حمایت از کشاورزان و پیگیری توسعه صنایع تبدیلی رشد خوبی در این مدت داشته است و باید ادامه پیدا کند.

رئیس جمهور آمار بیکاری در استان هرمزگان را کاهشی دانست و تصریح کرد: مسئله اشتغال همچنان مورد توجه دولت است چرا که ظرفیت استان هرمزگان ظرفیت بسیار بالایی است و می‌تواند در جهت اشتغال‌آفرینی موثر باشد.

رئیسی دهه فجر انقلاب اسلامی را نوید امید توصیف کرد و گفت: دشمن می‌خواهد پیام یاس و ناامیدی را به جامعه القا کند. در همه کارها ممکن است مشکلات و موانعی وجود داشته باشد اما همکاران من در همه دستگاه‌های اداری استان نباید هیچ مانعی را به رسمیت بشناسند بلکه باید با یک حرکت تحولی و جهادی کاری کنند که مشکلات مردم مرتفع شود.

رئیس جمهور گفت: آیه یاس خواندن و سخن یأس‌آمیز گفتن کار سختی نیست، اما ما باید با یک دنیا امید راه را ادامه بدهیم. من به ادارات و سازمان‌های استان هرمزگان تاکید ‌می‌کنم که باید تلاش کنید تا بتوان نسبت به مردم متدین میناب ادای دین و خدمتگزاری کرد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=92809