رئیس جمهور پیش از سفر به روسیه تاکید کرد: آنچه که امروز در غزه رخ داده و جنایت رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه محور مهم مذاکره در این سفر خواهد بود.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی پیش از سفر به روسیه و در فرودگاه مهرآباد، تصریح کرد: این سفر به دعوت آقای پوتین و با هدف رایزنی درباره مسائل حساس جاری منطقه و برای گسترش روابط بین دو کشور در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به تبادل هیئت‌های متعدد میان دو کشور در راستای توسعه روابط دوجانبه بیان کرد: این مسئله نشان دهنده آن است که ایران و روسیه در این سال‌ها گام‌هایی در جهت ارتقای بیش از پیش سطح روابط در حوزه‌های مورد نظر و در جهت تامین منافع دو طرف و منطقه برداشته‌اند.

رئیس جمهور نگاه دو کشور نسبت به صلح و ثبات در منطقه، مسائل منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و مبارزه با یکجانبه‌گرایی را مشترک دانست و افزود: اتحادیه ارواسیا، سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس به عنوان بسترهایی منطقه‌ای علاوه بر ارتباطات دوجانبه، روابط ما و روسیه را در عرصه چندجانبه با دیگر کشورهای منطقه و همسو گسترش داده است.

رئیسی  همچنین گفت: در جهت توسعه روابط اقتصادی و تجاری گام‌های خوبی بین دو کشور و نیز در منطقه برداشته شده است؛ البته همچنان زمینه‌های متنوعی برای توسعه این روابط وجود دارد؛ تعامل در زمینه‌های تقویت خطوط انرژی، صنعتی، کشاورزی، دانش‌بنیان و دیگر حوزه‌های مشابه از جمله زمینه‌های همکاری میان دو کشور است.

رئیس جمهور همچنین افزود: اراده دو کشور برای تکمیل کریدور شمال به جنوب یکی از محورهای مذاکره برای انجام این کار مشترک در این سفر خواهد بود.

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود تصریح کرد: مسئله بسیار مهم دیگری که امروز موجب نگرانی همه منطقه، امت اسلامی و اگر دقیق‌تر بخواهم بگویم  همه انسان‌های آزاده جهان شده است، آنچه است که در غزه می گذرد. یکی از محورهای مهم مذاکره در این سفر، مسئله فلسطین  و تلاش برای قطع بمباران منطقه غزه، رفع محاصره و کمک رسانی به مردم مظلوم فلسطین است.

رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: محوری ترین مسئله رسیدن مردم فلسطین به حقوق اصلی خود است.  یکی از مسائلی مهمی که در این سفر دنبال می کنیم مسئله فلسطین و غزه خواهد بود.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90526