وزیر خارجه آمریکا با رئیس‌جمهوری آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان در مورد احتمال امضای معاهده صلح میان این دو کشور گفت‌وگو و رایزنی کرد.

به گزارش گروه  بین الملل  آفتاب یزد  «متیو میلر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای عنوان کرد: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده از تعهد الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان برای توافق صلحی بادوام میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان استقبال کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است که وزیر خارجه آمریکا با اشاره به درگیری دیرینه میان این دو کشور بر مزایایی که صلح می‌تواند برای این منطقه به همراه داشته باشد، تاکید کرد.

بلینکن همچنین درخصوص روابط دوجانبه میان آمریکا و جمهوری آذربایجان با علی‌اف گفت‌وگو کرده و فرصت‌هایی را برای تقویت و ارتقاء این همکاری برجسته کرده است.

در بیانیه‌ دیگری که توسط سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا صادر شده، آنتونی بلینکن همچنین با نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان رایزنی کرده و از حمایت‌های آمریکا برای رسیدن به توافق صلحی بادوام میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان خبر داده است.

در ماه سپتامبر، جمهوری آذربایجان در یک حمله برق‌آسا کنترل قره‌باغ را به دست گرفت و تقریبا همه ساکنان محلی را وادار به فرار به ارمنستان کرد. بیش از ۱۰۰ هزار الی ۱۲۰ هزار نفر جمعیت ارمنی قره‌باغ تا پایان سپتامبر این منطقه را ترک کردند. مقامات قره‌باغ اعلام کردند که جمهوری خودخوانده قره‌باغ را که به رسمیت شناخته نشده، از اول ژانویه ۲۰۲۴ وجود نخواهد داشت.

ایروان و باکو در سال ۲۰۲۲ با میانجیگری روسیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده درباره توافق صلح آینده گفت‌وگو کردند. هم «نیکول پاشینیان» و هم «الهام علی‌اف» گفته‌اند که یک معاهده صلح ممکن است تا پایان سال جاری میلادی امضا شود.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90010