فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: یمنی‌ها بدشان نمی‌آید با آمریکا وارد جنگ شوند اما این حماقت آمریکاست که بخواهد به حملات یمن واکنش نشان دهد.

 به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد  محسن رضایی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی راشاتودی روسیه با اشاره به وضعیت جنگ غزه، اظهار کرد: دلیل طولانی‌شدن جنگ غزه، اصرار اسرائیل و آمریکا برای پیروزی و رسیدن به اهدافی خاص است و پیگیری افراطی همین هدف احتمال سرایت جنگ به مناطق دیگر را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد: جنگ غزه فقط نظامی نیست، بلکه شکل و ماهیت اجتماعی نیز به خود گرفته و نه تنها در غزه که در کرانه باختری نیز مبارزه‌هایی شکل گرفته است و جامعه مدنی فلسطین نیز در حال اضافه شدن به جنگ است.

رضایی در پاسخ به پرسشی درباره نسل‌کشی اسرائیل در غزه، تصریح کرد: این جنگ از همه جهات و از جمله نسل‌کشی و نژادپرستی افراطی، جدید است و صهیونیست‌ها از هیچ جنایتی دریغ نکرده‌اند. در واقع اسرائیل جنایات مرتکب‌شده در تاریخ منحوس خود را اکنون یکجا در غزه انجام می‌دهد.

** دولت‌های عربی تحلیل درستی از آینده ندارند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره موضع دولت‌های عربی و اسلامی در این جنگ، گفت: دولت‌های اسلامی یک گام جلو آمدند اما دچار تردید و متوقف شدند زیرا تحلیل درستی از آینده ندارند. از طرفی نه علاقه به پیروزی حماس و نه علاقه به پیروزی اسرائیل دارند و کماکان در تردید قرار دارند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره زیرسئوال‌ رفتن شعارهای حقوق بشری غرب، تصریح کرد: این جنگ ماهیت سیاه آمریکا، اسرائیل و نظام مدعی غرب در خصوص حقوق بشر را نشان داد و پرده‌ها را کنار زد. در جنگ غزه فرماندهی مشترک بین ارتش آمریکا و اسرائیل ایجاد شده است. این اتفاق در جنگ‌های بزرگ رخ می‌دهد و این دو اتاق مشترکی تشکیل داده‌اند و هرکدام هدف خود را دنبال می‌کنند.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران جنگ تحمیلی ادامه داد: اهداف اسرائیل در غالب موضوع فلسطین است اما آمریکا علاوه بر کمک به پیروزی اسرائیل به دنبال بازیابی حیثیت و هیمنه ازدست‌رفته خود در غرب آسیا است. اگر آمریکا و اسرائیل به این جنگ پایان ندهند حتی امکان تبدیل‌شدن این جنگ به بحران فرامنطقه‌ای وجود دارد.

** جنگ غزه برای آمریکا حیثیتی است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: کانون جنگ، آمریکا و اسرائیل هستند و اروپایی‌ها حمایت سیاسی می‌کنند، این آخرین فرصت آمریکا برای احیای قدرت خود در  غرب آسیا و جنگی حیثیتی برای آنان است که در صورت کسب نکردن پیروزی، مشکلات بزرگی برای‌شان ایجاد خواهد شد.

** سخنان بایدن دروغ و ریاکاری است

وی در پاسخ به پرسشی درباره اعتراف تلویحی بایدن به افراطی‌گری اسرائیل در جنگ غزه، گفت: بایدن اقتدار و محوریت لازم در اداره نهادهای نظامی و امنیتی آمریکا ندارد و سخنانش هم برش لازم در صحنه نبرد ندارند و اگر فردا حرفش را عوض کند تعجبی ندارد. باوجود فرماندهی مشترک در جنگ غزه این سخنان دروغ و ریاکاری برای پوشش وجهه انسانی آمریکا است که در این جنگ به شدت آسیب دید.

** طرح دو دولتی به جایی نخواهد رسید

رضایی در پاسخ به پرسشی درباره هدف آمریکا و اسرائیل از طرح موضوع آینده غزه و امکان اجرای پروژه دو دولتی در فلسطین، تاکید کرد: بیش از ۲۰ سال برای تشکیل و پیشبرد طرح دو دولتی تلاش شد و تا مراحلی هم پیش رفت اما با وجود حوادث اخیر این موضوع تمام شده و مختومه تلقی می‌شود. اسرائیل و آمریکا از طرفی و جهان اسلام هم از سوی دیگر به دنبال پیروزی در این حادثه سرنوشت‌ساز هستند.

** کوچ اجباری فلسطینیان غیرممکن است

فرمانده سپاه پاسداران در دروان جنگ تحمیلی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه اسرائیل و آمریکا برای کوچ اجباری فلسطینیان، گفت: اسرائیل با کمک آمریکا به دنبال جلب همکاری کشورهایی همچون امارات برای کوچ‌دادن ۲ میلیون ساکن غزه و تبدیل جمعیت ۷ میلیونی فلسطینیان به ۵ میلیون بود اما موفق نشد. این اتفاق رخ نخواهد داد و کشورهای عربی هم تاکنون چنین طرحی  را نپذیرفته‌اند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت کرانه باختری، اظهار کرد: وضعیت بی‌سابقه‌ای بر کرانه باختری حاکم است و تاکنون ۲۵۰ نفر در این منطقه به شهادت رسیده‌اند و اسرائیل برای اولین‌بار به منطقه تحت سیطره خود حمله موشکی و هوایی انجام داده و کرانه باختری تبدیل به میدان جنگ شده است.

** ایران به دوستانش دستور نمی‌دهد

رضایی در پاسخ به پرسشی درباره ادعای آمریکا و اسرائیل درباره دخالت ایران در عملیات طوفان الاقصی، گفت: این یک دروغ است، شیوه و ارتباط ما با ملت‌ها استعماری نیست، بلکه این شیوه آمریکا و غربی‌هاست و ما به دوستانمان دستور نمی‌دهیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «آمریکا، ایران را به کمک‌رسانی به محور مقاومت متهم می‌کند»، تصریح کرد: در واقع آنان متهم هستند که ده‌ها سال منطقه غرب آسیا را به محلی برای ایجاد ناامنی و قتل و کشتار و اختلاف‌افکنی تبدیل کرده‌اند.

** عامل گسترش جنگ به یمن، آمریکا و اسرائیل هستند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی درباره عملکرد انصارالله یمن برای حمله به کشتی‌های اسرائیلی و اینکه آیا آنان این اقدامات را خودجوش انجام می‌دهند یا دستور می‌گیرند، تصریح کرد: در این زمینه آمریکایی‌ها مقصر هستند، چراکه آمریکا عامل ناآرامی و محاصره یمن است و در این کشور دخالت می‌کند. عامل گسترش جنگ به یمن، شیوه رفتار آمریکا و اسرائیل است. انصارالله یمن برای دفاع از برادران وخواهران خود در فلسطین وارد این جنگ شده‌اند.

** آمریکا توان جنگیدن در دو جبهه را ندارد

رضایی در پاسخ به این پرسش که «آیا آمریکا می‌تواند در منطقه امنیت برقرار کند»، گفت: بدترین و سخت‌ترین وضعیت برای یک ارتش، ایجاد دو جبهه نبرد است و آمریکا اکنون یک جبهه در فرماندهی مشترک در غزه دارد و توان ایجاد محور جدید را ندارد.

فرمانده سپاه پاسداران در دروان جنگ تحمیلی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال درگیری آمریکا با انصارالله یمن گفت: یمنی‌ها بدشان نمی‌آید با آمریکا وارد جنگ شوند اما این حماقت آمریکاست که بخواهد به حملات یمن واکنش نشان دهد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91015