معاون وزیر امور خارجه روسیه به آمریکا هشدار داد، کشورش هرگونه ازسرگیری آزمایشات تسلیحات هسته‌ای را با اقدام متقابل تلافی خواهد کرد.

به گزارش گروه  بین الملل آفتاب یزد «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با مجله اینترنشنال افرز گفت: «در ارتباط با موضوع آزمایشات هسته‌ای، چنانچه آمریکا این آزمایشات را از سر بگیرد با پاسخ متقابل ما مواجه خواهد شد. این کشور اخیرا سیگنال‌هایی مبنی بر اینکه برنامه‌ای برای این کار ندارد و حاضر به شفافیت بیشتر در خصوص محل اجرای آزمایشات خود است ارسال کرده است. با این حال حتی اگر هم امروز آمریکا چنین برنامه‌ای نداشته باشد فردا می‌تواند قضیه کاملا متفاوت باشد.»

ریابکوف تاکید کرد، روسیه باید نسبت به این احتمال که آمریکا آزمایش‌های هسته‌ای را از سر بگیرد هوشیار باشد.

او گفت: «به عنوان مثال ما به یاد داریم که قانون بنیانگذار شورای مشترک دائمی روسیه-ناتو بندی درباره عدم وجگود تمایل،‌برنامه و دلیل برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در مرکز و شرق اروپا دارد. متحدان در ائتلاف ناتو به طرزی بی شرمانه این الزام ویژه را زیر پا گذاشتند. این ائتلاف غربی تحت رهبری آمریکا تنها برنامه‌ها و مقاصد تهاجمی و خصمانه دارد.»

ریابکوف افزود: «ما آن‌ها را نه از روی حرفهایشان بلکه از روی کارهایشان قضاوت می‌کنیم و باید در تمامی زمانها در حال آماده باش قرار داشته باشیم. من مایلم اضافه کنم که این به معنی آماده باش رزمی در صورت لزوم هم هست. یک چنین رویکردی در قبال احتمال از سر گیری آزمایشات هسته‌ای نیز اتخاذ می‌شود.»

معاون وزیر امور خارجه روسیه به آمریکا هشدار داد، اگر معتقدند که آزمودن روسیه در این حوزه منطقی است، اشتباه می‌کنند. او بیان داشت: «اگر آنها فقط به خودشان اجازه نادیده گرفتن ارزیابی‌های هوشیارانه از مسائل را داده و مسیر بی ثباتی و تنش بیشتر را در پیش بگیرند وضعیت را برای خودشان کاملا متفاوت خواهند دید.»

ریابکوف همچنین بیان داشت، کشورش در رابطه با عملیات نظامی ویژه در اوکراین هیچ امتیازی نخواهد داد و به همه اهداف این عملیات نظامی دست پیدا خواهد کرد.

این دیپلمات ارشد روسیه همچنین گفت، هیچ مذاکراتی بین مسکو و اشنگتن از جمله بر سر موضوع کنترل تسلیحات هسته‌ای تا پایان سال جاری میلادی برنامه‌ریزی نشده است.

ریابکوف ادامه داد، هم اکنون واشنگتن و مسکو هیچ گفتگوی درباره موضوع کنترل تسلیحات هسته‌ای ندارند.

به گفته ریابکوف،‌ روسیه همچنین هیچ برنامه‌ای برای برگزاری مذاکرات بر سر ثبات راهبردی با آمریکا در حال حاضر ندارد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه  به مجله اینترنشنال افرز تاکید کرد، آمریکا به اوکراین تنها به عنوان ابزاری برای جلوگیری از ظهور یافتن روسیه در صحنه بین‌المللی نگاه می کند.

ریابکوف خاطر نشان کرد: «من‌ تاکید دارد که آمریکایی‌ها چه قبل از عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین چه بعد از آن اوکراین را فی النفسه دارای ارزش نمی‌دانند. برای آنها اوکراین تنها ابزاری برای مهار جریان ظهور روسیه در صحنه بین‌المللی و جلوگیری از اینکه ما موضع بین‌المللی خودمان را تقویت کرده و اقتصادمان را توسعه دهیم، محسوب می‌شود.»

https://aftabyazdonline.ir/?p=90961