رئیس‌جمهوری اوکراین گفت، تا زمانی که قانون "حکومت نظامی" پابرجا باشد، اوکراین قادر به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نخواهد بود.

به گزارشگروه بین الملل  آفتاب یزد ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین طی مصاحبه با بی‌بی‌سی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین سال آینده برگزار خواهد شد، عنوان داشت: طبق قوانینی که پیشتر وضع شده، انتخابات باید در زمان صلح هنگامی که هیچ جنگی نباشد، برگزار شود.

دوره پنج ساله ولودیمیر زلنسکی در ماه مه ۲۰۲۴ تمام خواهد شد.

طبق قوانین اوکراین، انتخابات پارلمانی نباید دیرتر از ۲۹ اکتبر سال جاری برگزار شود. به گفته رودیون میروشنیک، سفیر سابق لوهانسک در مسکو، برای آنکه چنین چیزی رخ دهد و انتخابات در تاریخ خود برگزار شود، کی‌یف باید به حکومت نظامی پایان دهد تا کارزار ۶۰ روزه تا ۲۸ اوت برگزار شود. این سفیر سابق به خبرگزاری تاس گفت که انتخابات ریاست‌جمهوری باید تا مارس ۲۰۲۴ برگزار شود.

ولودیمیر زلنسکی در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ قانون حکومت نظامی را اعلام کرد و این قانون تاکنون تمدید شده است. آخرین تمدید ۹۰ روزه آن در تاریخ ۲۰ مه امسال مجددا اعلام شد و قرار است در تاریخ ۱۸ اوت منقضی شود.

درحالیکه اوکراین خود اذعان کرده که انتخابات تحت قانون حکومت نظامی برگزار نخواهد شد اما رئیس مجمع پارلمانی شورای اروپا در ماه مه از اوکراین خواست که هر چه زودتر آماده برگزاری انتخابات شود.

الکسی دانیلوف، مشاور امنیت ملی دولت اوکراین هم صراحتا اعلام کرد، تا زمانی که قانون حکومت نظامی پابرجا باشد، هیچ انتخاباتی برگزار نخواهد شد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82981