شهردار تهران درباره هزینه احداث مترو پرند گفت: شهرداری تهران بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان تجهیزات و امکانات فراهم کرد. دولت محترم نیز بالای هزار میلیارد تومان برای تکمیل این خط هزینه کرده است.

به گزارش گروه اجتماعی آفتاب یزد علیرضا زاکانی شهردار تهران در آیین افتتاح مترو پرند که با حضور رئیس جمهور، وزیر راه و شهرسازی، مسئولان لشکری و کشوری صبح امروز- نهم آذرماه ۱۴۰۲- برگزار شد؛ گفت: با همه وجود از کسانی که برای تکمیل این کار بسیار بزرگ و ارزشمند تلاش کردند، تشکر می‌کنم، بویژه شخص آقای رییس‌جمهور که با دستورات ویژه‌ای که صادر کردند این فرایند تسریع شد.

شهردار تهران با بیان اینکه اقدام مناسبی با تلاش استانداری تهران، قرارگاه خاتم و شهرداری تهران شکل گرفت و شرایط ویژه‌ای برای این شهر رقم زده سد، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما توسعه خطوط مترو است. سال ۱۴۰۰ ما ۲۵۷ کیلومتر با ۱۴۰ ایستگاه متروی تهران را تحویل گرفتیم، امروز ۳۰۳ کیلومتر خط و ۱۵۵ ایستگاه مترو در شهر تهران وجود دارد و یک حرکت جدی در این راستا صورت گرفته است.

وی ادامه داد: امسال در شورای شهر تأکید ویژه‌ای بر گسترش حمل‌ونقل تهران صورت گرفت به طوری که حدود ۴۳ درصد منابع برای این منظور متمرکز شد.

زاکانی به توسعه خطوط مترو پرداخت و گفت: هر هفت خط تهران تقریباً تمام شد و تا دو سال آینده الحاقات آن نیز تا انتها تمام خواهد شد. خط ۱۰ متروی نیز با توافق با قرارگاه خاتم شروع شده است. امیدواریم عملیات عمرانی خط ۹ و ۱۱ نیز شروع شود. عملیات عمرانی خط ۸ نیز انشالله سال آتی آغاز می‌شود.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه مسیر توسعه مترو امروز یک سرعت ویژه پیدا کرده است، افزود: با عنایت رییس‌جمهور گام‌های اساسی برای توسعه مترو  برداشته شده است.

وی به تامین واگن اشاره و بیان کرد: موضوع توسعه واگن‌های مترو نیز که از سال ۹۵ روی زمین مانده بود، با عنایت رییس‌جمهور و همت دولت محترم، به نتیجه رسید. جا دارد از وزیر کشور، وزیر صمت، وزیر نفت و سازمان برنامه و بانک مرکزی بصورت خاص تشکر کنم. کاری که هفت سال روی زمین مانده بود، شهریور امسال نهایی شد. واگن‌ها به ۷۹۱ دستگاه هم افزایش یافت. قرارداد حدود ۲۸۰ واگن دیگر نیز بسته شده و امیدواریم عملیاتی شود.

شهردار پایتخت تصریح کرد: کاری که ظرف ۲۵ سال در حوزه واگن انجام شده بود، ظرف حدود ۴ سال صورت خواهد گرفت و واگن‌های متروی تهران تقریباً دو برابر خواهد شد. امیدواریم واگن‌های جدید مترو از سال آینده وارد شهر شوند. این حرکت جدید البته مبتنی بر نگاه جهادی و تلاش دولت مردمی شکل گرفته است.

وی در ادامه به مترو پرند پرداخت و تاکید کرد: کار ساخت متروی پرند از سال ۸۴ شروع شد. سال ۹۱ به شهرداری کار واگذار شد، اما بعد از احداث خط تا مترو فرودگاه حضرت امام کار مسکوت ماند. یعنی مسیری حدود ۲۰ کیلومتر. سال گذشته باحضور شخص آقای رییسی و تاکیدات ایشان حرکت جدیدی در این مسیر شکل گرفت. قرارگاه خاتم بعنوان مجری، شهرداری تهران بعنوان متولی و وزارت راه و شهرسازی بعنوان حامی کار راه اندازی مسیر تا پرند را استارت زدند.

وی افزود: ارزش این پروژه به ارزش روز ۶ همت برآورد می‌شود. شهرداری تهران بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تجهیزات و امکانات فراهم کرد. دولت محترم نیز بالای ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل این خط هزینه کرد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهر، زاکانی تاکید کرد: در نهایت شاهد گره‌گشایی از پروژه‌ای هستیم که لبخند را به لبان مردم نشانده و با ۸۱ کیلومتر خطوط تونلی، پرند را به تجریش متصل می‌کند از همه کسانی که همت کردند جا دارد تشکر کنم. امیدوارم این تحفه ناقابل مقبول مردم باشد و شاهد جهش‌های بزرگ در آینده باشیم.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90131