سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: استفساریه مربوط به آزمون سردفتری ایرادات جدی دارد لذا به نظرم امکان طرح آن در مجلس شورای اسلامی وجود ندارد.

 به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد محسن زنگنه اظهار کرد: کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در اسفندماه سال گذشته در آخرین جلسه خود نشستی با نمایندگانی از قوه قضاییه، کانون وکلا و سردفتران برای بررسی استفساریه مواد ۳، ۴ و ۵ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار برگزار کرد. در این جلسه آقای نقدعلی طراح استفساریه هم حضور داشت.

وی توضیح داد: طبق قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار داوطلبان آزمون سردفتری که حداقل ۷۰ درصد امتیاز میانگین نمرات یک درصد حائزان بالاترین امتیاز را کسب کرده باشند به عنوان پذیرفته شده محسوب می‌شوند و باید سایر موارد همچون دوره کارآموزی را طی کنند؛ این استفساریه می‌خواهد سایر مراحل مربوطه را حذف کند و ملاک تنها قبولی در آزمون باشد یعنی اگر فردی در آزمون پذیرفته شود می‌تواند دفتر اسناد رسمی تاسیس کند.

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی اظهار کرد: این استفساریه ایراد جدی دارد و نمی‌تواند در صحن مطرح شود چون به معنای قانون‌گذاری جدید است ما نباید در استفساریه قانون جدیدی وضع کنیم لذا به نظرم استفساریه قابل طرح در صحن نیست و حتی در صورت طرح هم فکر می‌کنم در صحن مجلس شورای اسلامی رد می‌شود.

زنگنه ادامه داد: به جای استفساریه باید طرح اصلاحیه مطرح شود البته که برخی اقدامات باعث مخدوش شدن روح قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار شده است که هدف این قانون تسهیل و تسریع در صدور مجوزها و برداشتن رانت و امضای طلایی بود منتهی برخی دستگاه‌ها تفسیری ارائه می‌کنند که روح قانون مخدوش می‌شود باید قانون‌گذار طرحی برای اصلاح آورد و این کار در قالب استفساریه امکان‌پذیر نیست.

https://aftabyazdonline.ir/?p=94137