مشاور سیاسی مقام معظم رهبری در مراسم گشایش نمایشگاه جهاد عشایر عرب خوزستان علیه متجاوزان انگلیسی در اهواز گفت: در 50 سال اخیر سه واقعه مهم نشان داد که عشایر عرب خوزستان مقید به اسلام و دلداده ولایت و امامت هستند و دشمن را به خوبی می‌شناسند.

به گزارش گروه  سیاسی آفتاب یزد به نقل از نور نیوز، علی شمخانی شب گذشته در مراسم گشایش نمایشگاه مستند جهاد عشایر عرب خوزستان در اهواز گفت: بیش از یک قرن از این جهاد بزرگ عشایر عرب خوزستان علیه استعمار انگلیس سپری شده اما نسل جوان امروز با ابعاد و تاثیرات این حماسه ماندگار آشنا نیست.

او با تجلیل از شهدای حماسه جهاد عشایر عرب خوزستان علیه متجاوزان انگلیسی در جنگ جهانی اول گفت: روحیه بیگانه‌ستیزی عشایر عرب خوزستان که برخاسته از آموزه‌های دینی و قرآنی است در سال‌های دفاع مقدس نیز از سوی این مرزداران عاشق وطن، در عالی‌ترین شکل بروز و ظهور پیدا کرد.

شمخانی با بیان اینکه در ۵۰ سال اخیر سه واقعه مهم نشان داد که عشایر عرب خوزستان مقید به اسلام و دلداده ولایت و امامت هستند و دشمن را به خوبی می‌شناسند، اظهار کرد: واقعه اول مربوط به قبل از انقلاب است که اعراب خوزستان به تبعیت از امام راحل مقابل طاغوت ایستادند، واقعه دوم جنگ تحمیلی بود که مقابل ارتش بعثی صدام ایستادند و ۱۲ هزار شهید تقدیم کردند و واقعه سوم مقابله تمام عیار با گروه‌های تجزیه‌طلب و خلق عرب بود.
وی خاطرنشان کرد: پیش از آغاز جنگ و در شرایطی که هنوز دستگاه‌های امنیتی و نظامی در استان شکل نگرفته بود مردم خوزستان و به‌ویژه عشایر عرب مقابل تجزیه‌طلبان و ضدانقلاب ایستادند و با نثار خون خود مردانه از انقلاب و کیان و یکپارچگی ایران دفاع کردند.

مشاور مقام معظم رهبری گفت: صدام در آغاز جنگ با شعار «امروز بصره فردا اهواز» به ایران حمله کرد اما عشایر عرب خوزستان توهم او را به کابوس تبدیل کردند و به جای گل، از سربازانش با گلوله استقبال کردند.

شمخانی در پایان از تلاش‌های ماندگار حاج عبدالله طرفاوی در برپایی نمایشگاه و پژوهش‌های سی ساله او در موضوع واقعه جهاد مردم عرب خوزستان علیه استعمار انگلیس و جمع‌آوری مستندات و آثار تاریخی تقدیر و تشکر کرد.

در این نمایشگاه ۱۰۰ تابلوی مستند از مبارزات و جهاد عشایر عرب خوزستان علیه متجاوزان انگلیسی در سال ۱۲۹۳ هجری شمسی مطابق با ۱۹۱۴ میلادی به همراه چند ماکت از وضعیت جغرافیایی این نبرد قهرمانانه در غرب خوزستان و در منطقه دشت آزادگان به نمایش درآمده است.

این نمایشگاه به مدت پنج روز با هدف تبیین روایت ماندگار از حماسه، مقاومت و شجاعت و ایثار عشایر عرب خوزستان علیه استعمارگران انگلیسی از ساعت ۱۸ تا ۲۲ برپا خواهد بود.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82410