وزیر نیرو تاکید کرد که ضرورت دارد روابط اقتصادی ایران و قطر همتراز با روابط سیاسی دو کشور که در بهترین حالت قرار دارد، توسعه یابد.

به گزارش گروه اقتصادی عصر قانون علی اکبر محرابیان با اشاره به سیاست دولت سیزدهم در توسعه روابط دوستانه با کشورهای همسایه یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط با کشورهای همسایه را در دستور کار قرار داده و در طول ۲ سال اخیر که دولت رئیسی مستقر شده است، شاهد توسعه و تعمیق روابط دوستانه با همه کشورهای همسایه هستیم که این به عنوان یک استراتژی مهم و راهبردی جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه بین ایران و قطر حسن همجواری برقرار است و شرایط سیاسی میان دو کشور در بهترین حالت قرار دارد، انتظار این است که روابط اقتصادی میان دو کشور نیز همتراز با روابط سیاسی توسعه یابد.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر ضمن تشکر از مسئولان نهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک، بیان کرد: در این دور از کمیسیون مشترک توافقات خوب و امیدوار کننده‌ای در چهار کمیته تجارت، فرهنگی اجتماعی و زیرساخت حاصل شد که امیدواریم با عملیاتی شدن این توافقات شاهد آثار مثبت آن بر روابط اقتصادی هر دو کشور باشیم.

محرابیان  در مورد توافقات حاصل شده در کمیته تجارت گفت: در این کمیسیون تصمیم‌های بسیار خوبی پیرامون توسعه همکاری‌های تجاری بین دو کشور گرفته شد و مقرر شد مسئولیت اصلی پیگیری این تصمیم‌ها بر عهده اتاق‌های بازرگانی ایران و قطر باشد.

وزیر نیرو با اعلام این خبر که در این کمیسیون تصمیم گرفتیم تا در آینده نزدیک یک همایش بزرگ در زمینه معرفی ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور با حضور شرکت‌های فعال اقتصادی ایران و قطر برگزار شود، ادامه داد: با توجه به اینکه مهم‌ترین ظرفیت ایران و قطر تولید و صادرات انرژی است، در زمینه توسعه روابط در این حوزه نیز توافقات خوبی حاصل شد که از جمله آن اتصال الکتریکی شبکه برق دو کشور و نیز توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و فناوری‌های این حوزه است.

محرابیان پیرامون توافقات حاصل شده در حوزه زیرساخت تصریح کرد: در این بخش نیز ۱۴ محور مهم مورد توافق قرار گرفت که از جمله آن توسعه روابط در بخش ICT، خدمات بندری، حمل و نقل دریایی و اتصال بازار اقتصادی دو کشور به یکدیگر است.

وی در مورد توافقات صورت پذیرفته در کمیته فرهنگی اجتماعی نیز بیان کرد: در کمیته فرهنگی اجتماعی نیز ۷ محور ترسیم شد که از جمله آن‌ها همکاری در زمینه گردشگری و صنایع دستی است که سوابق و ظرفیت‌های خوبی در این دو حوزه میان دو کشور وجود دارد.

وزیر نیرو افزود: همکاری در زمینه دانشگاهی و تبادل استاد و دانشجو و توسعه روابط در حوزه گردشگری سلامت و خدمات پزشکی، ورزش و امور جوانان نیز از دیگر موضوعاتی بود که پیرامون آن‌ها توافقات خوبی حاصل شد.

وی در پایان ضمن اظهار امیدواری نسبت توسعه همه جانبه روابط میان ایران و قطر در آینده تاکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های بالای توسعه همکاری‌ها میان دو کشور این انتظار وجود دارد که دو طرف اهتمام ویژه‌ای برای عملیاتی کردن مصوبات این دور از کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی داشته باشند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90847