وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: به حضور حداکثری مردم در انتخابات نیاز داریم.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پیش از ظهر امروز در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی طی روزهای آتی اظهار کرد: آنچه که برای دستگاه سیاست خارجی هر کشوری مهم است این است که بتواند با بالا ترین پشتوانه مردمی از حقوق مردم دفاع کند و اجازه تضعیف آنها را ندهد.

در انتخابات ۹۲  با حضور عظیم مردمی توانستیم آمریکا را پای میز مذاکره بکشانیم

وی افزود: ما این سعادت را داشتیم که بعد از انتخابات سال ۹۲ بتوانیم در صحنه مذاکره اقدامات مردم را در دنیا منعکس کنیم و توانستیم از حضور عظیم مردمی در فضای بین‌المللی استفاده کنیم و آمریکا را پای میز مذاکره بکشانیم و آن‌ها را وادار کنیم توافقی را بپذیرند که امروز آقای ترامپ می‌گوید بدترین توافق تاریخ آمریکا است‌.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: این اقدام به دلیل توان مذاکره‌کنندگان نبود بلکه به دلیل پشت‌گرمی آنها به مردم بود؛ امروز آمریکایی‌ها باید بدانند که سیاست فشار حداکثری شان محکوم به شکست است. این سیاست علیه مردم ایران و با هدف وادار کردن مردم به فراموش کردن سیاست‌های خود و پیگیری سیاست‌های دیگر است. آنها همچنین می خواهند که از مردم ایران انتقام بگیرند چرا که می‌دانند قدرتی که دارد به دلیل حضور این مردم است.

ظریف ادامه داد: آنچه که انتخابات بارها به دنیا نشان داده است این است که این سیاستها کارآمدی ندارد اگر آمریکایی ها احساس کنند سیاست فشار حداکثری‌شان کارآمدی دارد آن را ادامه می دهند و ادامه این سیاست یعنی ادامه فشار به مردم ایران چرا که این اقدام آمریکا همانطور که سردار سلیمانی را به شهادت رساندند، اقدامی تروریستی است.

وی با اشاره به حضور مردم در مراسم تشییع پیکر شهید قاسم سلیمانی خاطرنشان کرد: اگر مردم با آن تعداد به خیابان ها نمی آمدند آمریکایی‌ها باور نمی‌کردند که در کار تروریستی خود شکست خورده‌اند و اقدامات بیشتری علیه کشورمان انجام می‌دادند اما مردم به خیابان‌ها آمدند و به آمریکایی‌ها اعلام کردند که در سیاست‌های‌شان شکست خوردند؛ این اقدام کشور را در برابر سیاست‌های تروریستی آمریکایی‌ها تضمین کرد.
وزیر امور خارجه افزود: ما با تروریسم اقتصادی آمریکا مواجه هستیم. این تروریسم اقتصادی براساس این توهم شکل گرفته است که گروهی در آمریکا وجود دارد که به دولت این کشور همیشه دروغ گفته است.

وی با بیان اینکه از زمانی که تحریم‌ها اعمال شد، آنها به دولت آمریکا گفتند دو، سه ماه دیگر این تحریم‌ها باعث می‌شود حکومت ایران سرنگون شود، اظهار کرد: هنوز هم یک فرد نادانی مانند آقای پمپئو به ترامپ می‌گوید حکومت ایران در فاصله چند ماهه سرنگون می‌شود. ما که می‌دانیم او اشتباه می‌کند و مردم حامی حکومت هستند. حال ممکن است هر کدام از ما دلخوری‌هایی درباره انتخابات داشته باشیم.

امروز زمان آن نیست که فکر کنیم اگر افراد بیشتری تائید صلاحیت می‌شدند، مردم حضور بیشتری در انتخابات داشتند

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: حتما همه ترجیح دیگری داشتیم. شاید فکر می‌کردیم اگر افراد بیشتری تائید صلاحیت می‌شدند، مردم حضور بیشتری در انتخابات و انتخاب بیشتری داشتند. اما امروز زمان آن بحث نیست. امروز زمان این است که به آمریکایی‌ها بگوییم سیاست فشار حداکثری‌تان شکست خورده است.

 باید آمریکا را مجبور کنیم  به پای میز مذاکره برگردد

ظریف با اشاره به تاثیر مشارکت مردم در عرصه سیاست خارجی گفت: اگر می‌خواهیم دست همکاران من در سیاست خارجی را تقویت کنیم که بتوانند در حوزه سیاست خارجی با جدیت بیشتری جلوی تحریم‌ها را بگیرند، باید آمریکا را مجبور کنیم که به پای میز مذاکره برگردد، نه مذاکره دوجانبه بلکه مذاکره‌ای که آمریکا آن را ترک کرد و آن مذاکره با ۱+۵ است.

وی تصریح کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند آمریکا برای آنکه به شکست خود واقف شود و به پای میز مذاکره ۱+۵ برگردد، تحریم‌ها را برگرداند و خسارت‌های مردم ایران را بدهد، نیاز است بداند و ببیند، که تحریم‌هایش بی اثر بوده و مردم در انتخابات با شور شرکت می‌کنند. این بزرگترین تقویت دیپلماسی جمهوری اسلامی برای مقابله با سیاست‌های آمریکا است.

نیاز داریم دوم اسفند از نظر کمیت مشارکت، بهترین مشارکت باشد

وزیر امور خارجه با بیان اینکه نیاز داریم دوم اسفند از نظر کمیت مشارکت، بهترین مشارکت باشد، خاطرنشان کرد: از نظر کیفیت انتخاب هم، مردم باید بهترین کیفیت انتخاب را داشته باشند و ان‌شاالله در روزهای بعد از دوم اسفند، شاهد پذیرفتن واقعیت توسط آمریکا باشیم. همانطور که این مردم در مراسم رفراندوم تشییع شهید بزرگوار سپهبد سلیمانی نشان دادند، سیاست‌های آمریکا را نمی‌پذیرند و در برابر سیاست‌های آمریکا از مردم و کشورشان دفاع می‌کنند که بهترین نشانه این دفاع، حضور در انتخابات است.

اروپایی‌ها از تحریم‌های آمریکا حمایت نکردند اما اطاعت کردند

ظریف درباره خروج برخی شرکت‌های خارجی از کشور گفت: اینکه کشورهای دیگر در برابر آمریکا کمتر تاب‌آوری دارند، موضوعی است که خودشان به آن رسیده‌اند. اگر امروز به بحث‌هایی که در اتحادیه اروپا مطرح می‌شود،  توجه کنیم آنها می‌گویند هم در حوزه مالی و حتی در حوزه دفاعی، باید استقلال بیشتری داشته باشیم. بیشتر جلسات سران اتحادیه اروپا به این بحث می‌پردازد که چرا ما استقلال کافی در برابر آمریکا نداریم. این مسئله را مردم ما به آنها نشان دادند که می‌شود در برابر آمریکا استقلال داشت و پیشرفت کرد. اروپایی‌ها از تحریم‌های آمریکا حمایت نکردند اما اطاعت کردند و نشان دادند فشارپذیر هستند. نتیجه این مسئله آن شد که آمریکا بازهم آنها را به تحریم تهدید کرد و آنها را تهدید کرد که بر صادرات خودروهای‌شان تعرفه بالاتری می‌گذارد.

ان‌شاءالله مردم یک بار دیگر  در روز جمعه، آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی می‌کنند

وی با بیان اینکه آمریکا بعد از آن، اروپا را تهدید کرد خط لوله نورد استریم را که حیات اروپا به آن وابسته است تا شهروندان‌شان از سرما یخ نزنند، تحریم می‌کند، اظهار کرد: این مسئله نتیجه پذیرفتن فشار آمریکا است و مردم ایران نشان دادند نتیجه نپذیرفتن فشار آمریکا این است که در دور قبل، آمریکا مجبور شد تحریم‌هایش را بردارد. آمریکا برجام را نمی‌خواست، آمریکا توافق ژنو را نمی‌خواست بلکه ناگزیر به پذیرش آن شد. اگر این مسئله را قبول نداریم ببینیم ترامپ درباره توافق چه می‌گوید. یک دور مردم ما آمریکا را مجبور کردند عقب‌نشینی کند و ان‌شاالله یک بار دیگر هم در روز جمعه، آمریکا را مجبور به عقب‌نشینی می‌کنند.

ما حق داریم در هر بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی حضور داشته باشیم

وزیر امور خارجه درباره اظهارات وزیر راه درباره امکان ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به کشوری ثالث و تناقض آن با گفته‌های قبلی ظریف گفت: البته صحبت‌های من را تقطیع کردند. آنچه من گفتم این بود که ما حق داریم جعبه سیاه را خودمان بخوانیم. ما حق داریم در هر بررسی جعبه سیاه حضور داشته باشیم. اگر قرار باشد جعبه سیاه را به دیگران بدهیم که به جای ما آن را بخوانند، حتما این کار نمی‌کنیم.

وزیر امور خارجه اشاره به اینکه ایران درحال مشورت با کشورهای مختلف مخصوصا با اوکراین است، افزود: با لابراتورهای مختلف تماس گرفته و از آنها خواسته‌ایم مقررات‌ خودشان را به ما اعلام کنند که ببینیم چه میزان حضور جمهوری اسلامی در هر روند بررسی و تحقیق قطعی می‌شود. در آن صورت ما تصمیم لازم را خواهیم گرفت.

ظریف افزود: ما با وزیر راه همواره در تماس هستیم و حرفی را که گفته‌ام حرفی بوده است که ایشان گفته‌اند.
وی همچنین درباره اظهارات وزیر امور خارجه کانادا مبنی بر انتقال ابزارهای خواندن جعبه سیاه به ایران  گفت: هم درخواست کردیم نرم‌افزار را در اختیار ما قرار دهند و هم درخواست کرده بودیم سخت‌افزار لازم را به ما بدهند. همچنین از لابراتورهای مختلف درخواست کرده‌ایم مقررات‌شان را برای آزمایش، بررسی و خواندن جعبه سیاه به ما بگویند. یعنی بگویند براساس چه ضوابطی این کار را انجام می‌دهند. وقتی که نتیجه مناسبی را بگیریم، اقدام لازم را خواهیم کرد.

هیچ کس به اندازه جمهوری اسلامی نیازمند و مایل به خواندن جعبه سیاه نیست

وزیر امور خارجه با بیان اینکه قبلا هم در جلسه با وزرای پنچ کشور در حاشیه نشست مونیخ و هم در دیدار با وزیر امور خارجه کانادا و گفت‌وگو با نخست‌وزیر کانادا گفته‌ام هیچ کس به اندازه جمهوری اسلامی نیازمند و مایل به خواندن جعبه سیاه نیست، خاطر نشان کرد: ما باید جعبه سیاه را بخوانیم چون ما داغدیده هستیم. ما بهترین جوانان خود را از دست داده و ما هستیم که نیاز داریم که بدانیم چه اتفاقی افتاده است. بنابراین بیش از هر کسی تمایل داریم و تلاش می‌کنیم این کار صورت بگیرد البته براساس اصول و ضوابطی که حقوق مردم ایران حفظ شود.

وی در ادامه درباره دیدارش با سناتور کریس مورفی در حاشیه نشست امنیتی مونیخ اظهار کرد: من در سفرهای خارجی درخواست‌های ملاقات متعددی را دریافت می‌کنم. برخی از این درخواست‌ها، درخواست‌های رسمی کشورها و نمایندگان دولت‌ها است. البته من هم از برخی نمایندگان رسمی درخواست ملاقات می‌کنم اما از دیگران درخواست ملاقات ندارم.

سناتورهای آمریکایی شاید از ۲۰ سال قبل و بیشتر به دیدار من می‌آمدند

ظریف افزود: برخی از کسانی که درخواست ملاقات می‌کنند، تعدادی از آنها خبرنگار، برخی اصحاب گروه‌های فکری و بعضی‌هایشان نمایندگان مجلس هستند. با اینها حسب فرصت و صلاحدید در راستای دیپلماسی عمومی و ارائه دیدگاه‌هایمان ملاقات می‌کنیم. سناتورهای آمریکایی شاید از ۲۰ سال قبل و بیشتر به دیدار من می‌آمدند و با آنها دیدار می‌کردم؛ زمانی که نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد و وزیر امور خارجه بودم.

دیدار با سناتورها هیچ اتفاق جدیدی نیست

وی با تاکید بر اینکه دیدار با سناتورها هیچ اتفاق جدیدی نیست، تصریح کرد: این مسئله نشان دهنده این واقعیت است که چه قدر ترامپ و پمپئو از اینکه یک سناتور آمریکایی بیاید و واقعیت‌ها را از زبان وزیر امور خارجه ایران بشنود، هراسانند.  آنها تلاش کردند با تحریم وزیر امور خارجه ایران اجازه ندهند صدای مردم ایران به مردم آمریکا برسد؛ اما غافل از این واقعیت هستند که وزیر امور خارجه ایران به عنوان یک فرد نیست بلکه نماینده مردم بزرگی است که این مردم بزرگ صدایشان را هر جور که شده است، به دنیا رسانده و ان‌شاءالله با مقاومت و تلاش‌شان این صدا را در آینده به دنیا مجددا خواهند رساند.

اگر به لیست سیاه FATF برگردیم از نو شروع می‌کنیم

وزیر امور خارجه همچنین درباره آخرین وضعیت FATF و احتمال بازگشت ایران به لیست سیاه هم خاطر نشان کرد: دولت همواره حامی تلاش حداکثری بوده است. ما بودیم که ایران را از لیست سیاه خارج کردیم. دولت یازدهم این کار را کرد که بعد از برجام بود و این مسئله از دستاوردهای ما بود. در صحنه داخلی هم حداکثر تلاش خود را به کار بردیم. البته به لطف خدا، تلاش دولت و قوه قضاییه توانسته‌ایم قوانین بسیار خوبی را در داخل دولت به شکل آیین‌نامه تدوین و تصویب کنیم. مجلس هم آنها را تائید کرده و این آیین‌نامه‌ها در حال اجرا است. این پیروزی‌ها و موفقیت‌ها را اطلاع‌رسانی کردند.
وی ادامه داد: همکاران من در وزارت اقتصاد و امور خارجه، با حضور موثرشان در حاشیه نشست‌های FATF و همینطور در حاشیه مذاکرات دوجانبه، دستاوردهایمان را که مهمترین آنها قوانین داخلی مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم است را بیان کردند.

ظریف ادامه داد: در جلسات یکی، دو روز گذشته همه وزرا و نمایندگان اروپایی، آسیایی و آفریقایی، ژاپن، چین، روسیه، ترکیه، آفریقای جنوبی و… از ایران حمایت کردند و تنها سه رژیمی که خودشان هم تروریست هستند و هم حامی تروریستند، یعنی رژیم صهیونیستی که بزرگترین تروریست دنیا است، رژیم آمریکا که هم تروریسم آن در شهادت سردار سلیمانی به صورت یک اقدام بزدلانه مورد نفرت همه مردم منطقه قرار گرفته و هم رسما حامی تروریسم اقتصادی است و هم رژیم عربستان سعودی که معروف عام و خاص است که حامی مالی داعش، النصره و القاعده و دیگران است، کارشکنی کردند.

وی با بیان اینکه اطمینان داریم با تلاش‌هایی که می‌شود شرایط بهتر از آنچه که تصور می‌شود، خواهد بود، خاطر نشان کرد:  اگر هم به لیست سیاه برگردیم که به خاطر سیاست‌ها و کارشکنی‌ها آمریکا خواهد بود، دوباره از نو شروع خواهیم کرد تا کمترین خسارت به کشور وارد شود. امروز هم هنوز همکاران ما در حال تلاش هستند و سعی می‌کنیم بهترین نتیجه را از اجلاس بگیریم که باید صبر کنیم با بهانه‌جویی‌های آمریکا، همکاران ما چگونه می‌توانند مقابله کنند.

منطقه خلیج فارس کمبود عقل دارد نه نیرو

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اعزام نیروهای نظامی از سوی برخی از کشورهای فرامنطقه‌ای به خلیج فارس به بهانه تامین امنیت آبراهه‌های بین‌المللی گفت: این منطقه، کمبود نیرو ندارد. آنچه کمبود دارد، عقل است که بفهمند چه چیز نیاز هست برای این منطقه. بهتر است مقداری فکر کنند و ببینند این منطقه مشکلش چیست و به دوستانشان بگویند که با حضور ایشان در منطقه امنیت ایجاد نمی‌شود.

https://aftabyazdonline.ir/?p=80606