سخنگوی دولت اصرارهای نابجای و دخالت در اجراییات طرح رتبه‌بندی معلمان و همچنین اجازه ندادن قانونگذار نسبت به بکارگیری ۸۰ هزار معلم بازنشست شده پس از رتبه‌بندی را از دلایلی برشمرد که باعث بحران کمبود معلم شد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد علی بهادری جهرمی در نشست خبری هفتگی با نمایندگان رسانه‌ها با اشاره به سفر اخیر معاون اول رئیس‌جمهوری به چین، اظهار کرد: روند سومین سازوکار عالی برای روند توافق ۲۵ ساله ایران و چین در این سفر پیگیری شد. دیدارهای دوجانبه‌ای با مسوولان چین و نخست‌وزیر کوبا انجام شد.

اعلام آمادگی ایران برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک با چین

وی ادامه داد : محورهای مختلفی در این جلسات و سخنرانی‌ها مطرح شد؛ از جمله نسل‌کشی رژیم صهیونیستی و نیز تاکید بر الگوهای نوین تجارت به منظور تضمین منافع عمومی جامعه بشری، ظرفیت بالای اقتصادی ایران و نقش راهبردی ایران در عرصه بین‌المللی در مسیرهای ترانزیتی و انرژی و اعلام آمادگی بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک و صادرات محصولات ایرانی‌.

رشد ۲۲ درصدی ترانزیت کشور در حوزه‌های مختلف در هفت ماهه امسال

وی افزود: ترانزیت کشور در حوزه‌های مختلف در هفت ماهه امسال رشد ۲۲ درصدی را نسبت به سال گذشته ثبت کرد. در حوزه خودرو هم رشد ۲۲ درصدی را در هفت ماهه امسال تجربه کردیم.

افزایش ۵۸ درصدی آمار فروش کتاب تا آبان ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل

دبیر هیئت دولت همچنین با تشریح اقدامات دولت برای ترویج کتاب‌خوانی و حمایت از نویسندگان، اظهار کرد: دولت اهمیت ویژه‌ای برای صنعت چاپ و نشر و ترویج کتاب خوانی قائل و اقدامات حمایتی مهمی را از نویسندگان، ناشران و خوانندگان انجام داده است. حمایت از برگزاری رویدادهای ترویج کتاب و افزایش ۴۰ درصدی تعداد اهل قلم صندوق اعتباری هنر و راه‌اندازی سامانه بازار کتاب و راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی کتاب، از اقدامات دولت در این حوزه است.

بهادری جهرمی یادآور شد: تعداد کتب چاپ شده و فروش کتاب در دولت سیزدهم نسبت به دوره پیش از این رشد چشم‌گیری داشته است. میزان فروش کتاب در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰، ۲۴۷ درصد افزایش پیدا کرده و آمار فروش تا آبان ۱۴۰۲ نسبت به کل سال ۱۴۰۱ حدود ۵۸ درصد افزایش را تجربه کرده است.

رکورد پرمخاطب‌ترین روز سینما شکسته شد

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر رکورد پرمخاطب‌ترین روز سینما شکسته شده است، اظهار کرد: سه‌شنبه ۱۶ آبان بیش از ۲۷۴ هزار نفر به سینما رفتند که این حضور رکورد پرمخاطب‌ترین روز سینما را شکست. جمعه ۱۹ آبان هم با حضور ۱۹۱ هزار مخاطب و فروش ۱۰۵ میلیارد ریالی رکورد پرفروش‌ترین روز سینمای ایران شکسته شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در هفت ماهه نخست امسال مجموعاً ۷ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۱۳ تن کالا از کشور ترانزیت شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۲ درصد افزایش داشته است، اظهار کرد: تولید ۷۶۳ هزار دستگاه خودرو در ۷ ماهه امسال منجر به رشد ۲۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده است. همچنین صورت‌های مالی هزار شرکت دولتی با دستور رییس‌جمهور منتشر شد که منجر به نظارت ۸۵ میلیونی می‌شود.

رئیسی به چهارمحال و بختیاری می رود

بهادری جهرمی یادآور شد: همچنین اگر وضعیت آب و هوا تغییر غیر منتظره نداشته باشد، چهارمحال و بختیاری مقصد سفر بعدی استانی رئیس‌جمهوری است.

دبیر هیئت دولت در پاسخ به پرسشی درباره توزیع شیر در مدارس و کمبود معلم، تصریح کرد: توزیع شیر در مدارس چند استان آغاز شده، اما هنوز فراگیر نشده و علت آن آمادگی شرکت‌های لبنی برای ارائه شیر دانش آموزی با کیفیت و کمیت مدنظر است. با شرکت‌هایی که با مجوز وزارت بهداشت از نظر تولید شیر در سطح کیفی الف هستند، قرارداد منعقد شده که تعداد آنها هم محدود است. شرکت‌های تولید کننده محدودیت‌هایی دارند از جمله اینکه شیر باید به تعداد دانش‌آموزان دوره ابتدایی که قابل توجه است، تولید شود و پس از آن باید به مدت ۱۰ تا ۱۲ روز در انبار بماند و مورد تست قرار گیرد تا بعد از آن توزیع شود.

وی یادآور شد: در زمینه دلایل کمبود معلم به بخشی از دلایل در نشست خبری قبل اشاره کردم و امروز بر نکته دیگری اشاره می‌کنم که متأسفانه در برخی موارد در قانون‌گذاری‌ها ما به واقعیت کشور توجه نمی‌کنیم. متأسفانه در خصوص رتبه‌بندی معلمان باوجود موافقت همه ما بر این طرح، احکامی ازجمله درخصوص مدت زمان‌های این طرح در نظر گرفته شد که با واقعیت‌های حوزه آموزش و پرورش هم‌خوانی نداشت.

بهادری جهرمی ادامه داد: علاوه‌بر آن اصرارهای نابجای و دخالت در اجراییات طرح رتبه‌بندی از سوی کمیسیون آموزش مجلس کام معلمان را تلخ کرد و باعث بروز مشکلاتی شد. نکته دیگر هم این بود که قانون‌گذار اجازه نداد که دولت حدود ۸۰ هزار معلم که پس از رتبه‌بندی خود را بازنشسته کردند، برای مدت محدود در مسند معلمی نگه دارد تا دفعتا بحران کمبود معلم رخ ندهد.

فرودگاه نیمه کاره سقز در دولت سیزدهم تکمیل شد

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره افتتاح فرودگاه سقز، اظهار کرد: این پروژه هم مثل برخی پروژه‌های نیمه‌تمام دیگر از سال ۱۳۸۴ آغاز شده و تیرماه سال ۱۴۰۰ و در واپسین روزهای دولت دوازدهم به صورت ناقص افتتاح شد. از آن زمان تاکنون حتی یک پرواز هم در آن انجام شده بود و بدلیل اینکه به صورت ناقص افتتاح شد، امکان هیچ کارایی نداشت.

وی یادآور شد: در دو سال اخیر با روی کار آمدن دولت سیزدهم، این پروژه در کمتر از ۲ سال با تزریق اعتبار لازم تکمیل شد. علاوه بر ساخت و تکمیل برج مراقبت و تجهیز آن، ساخت دیوار حفاظتی ساختمان ترمینال و ساختمان پلیس و دیگر پروژه‌های زیرساختی و تجهیز تاسیسات در دستور کار قرار گرفت و به تکمیل و بهره‌برداری عملیاتی رسید.

بهادری جهرمی افزود: امروز پس از سال‌ها انتظار، سقزی‌ها به آرزوی خود رسیدند و فرودگاه این شهر افتتاح و الان بصورت هفتگی دو پرواز در این فرودگاه انجام می شود. مردم بهترین قضاوت‌کننده هستند که واقعیت چیست.

https://aftabyazdonline.ir/?p=89301