سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسقط با تاکید بر اهمیت سفر سلطان عمان به تهران و تاثیر آن بر روابط میان دو کشور و منطقه خاطرنشان کرد: عمان جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی ایران دارد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد علی نجفی خشرودی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان در گفت‌وگو با روزنامه مسقط دیلی اظهاراتی را درباره روابط میان تهران و مسقط و سفر قریب‌الوقوع سفر هیثم بن طارق آل سعید، سلطان عمان به ایران بیان کرد.

وی اظهار داشت: سفر هیثم بن طارق به تهران و دیدارش با رهبری ایران سطح بی سابقه‌ای از مشارکت و همکاری میان دو ملت را تقویت خواهد کرد.

سفیر ایران در ادامه با اشاره به روابط تاریخی و ممتاز ایران و عمان، بر هماهنگی و رایزنی مستمر در زمینه مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد و گفت: علاوه بر این، هر دو کشور در مورد مسائل اقتصادی و سیاسی که به نفع مردمشان است، گفت‌وگوهای مفیدی انجام خواهند داد.

نجفی خشرودی همچنین با تحسین تلاش‌های مشترک برای تقویت ارتباطات هوایی و دریایی میان دو کشور گفت: انتظار می‌رود این تحولات تأثیر قابل توجهی در تقویت مبادلات تجاری و اقتصادی بین تهران و مسقط داشته باشد.

این دیپلمات کشورمان بر تأثیرات مثبت معافیت شهروندان هر دو کشور از شرایط روادید سفر تاکید و خاطر نشان کرد: این سیاست نه تنها گردشگری را تسهیل کرده است، بلکه منجر به افزایش تعداد پروازهای روزانه میان ایران و عمان شده و روابط تجاری را بیش از پیش تقویت کرده است.

وی به‌علاوه تاکید کرد که عمان جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی ایران دارد، زیرا رهبر معظم انقلاب همواره از نقش متوازن و تاثیرگذار مسقط در منطقه و جهان تمجید می‌کنند.

به گزارش ایسنا، سلطان عمان قرار است امروز (یک‌شنبه) در راس یک هیات بلندپایه وارد تهران شود.

بنابر اعلام دیوان سلطنت عمان، سفر پادشاه عمان دو روزه بوده ودر راستای تقویت روابط دوستانه دوکشور و به دعوت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران است.

این سفر در چارچوب  مشورت و هماهنگی میان سران دو کشور در زمینه های مختلف، گسترش همکاری ها و بررسی آخرین تحولات منطقه و جهان است.

هیات عمانی متشکل از شهاب بن طارق آل سعید معاون نخست وزیر در امور دفاعی، خالد بن هلال آلبوسعیدی وزیر دیوان سلطنت، سلطان بن محمد النعمانی وزیر دفتر سلطنت، بدر بن حمد آلبوسعیدی وزیر خارجه، سلطان بن سالم الحبسی وزیر دارایی، حمد بن سعید العوفی رئیس دفتر ویژه پادشاهی، عبدالسلام بن محمد المرشدی رئیس سازمان سرمایه گذاری، قیس بن محمد الیوسف وزیر صنعت و تجارت، سالم بن ناصر العوفی وزیر نیرو ‌و معدن، عبدالله بن خمیس الرئیسی رئیس ستاد نیروهای مسلح و ابراهیم بن احمد المعینی سفیر عمان در تهران است.

سلطان هیثم بن طارق یکشنبه گذشته در سفری رسمی و دو روزه به مصر رفت و با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

منابع خبری اعلام کردند که پادشاه عمان درخصوص وساطت میان تهران و قاهره و تلاش برای نزدیک کردن روابط دو کشور با عبدالفتاح سیسی رایزنی کرده است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=81595