معاون سیاسی وزیر کشور و رییس ستاد انتخابات تاکید کرد که وزارت کشور در انتخابات هیچ سوگیری سیاسی ندارد و از رای مردم به عنوان امانت و حق الناس صیانت خواهد کرد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد محمدرضا غلامرضا روز چهارشنبه در همایش معاونان توسعه مدیریت و منابع استانداری های سراسر کشور که در سالن پیامبر اعظم(ص) برگزار شد، گفت: این انتخابات، چهل و یکمین انتخاباتی است که در جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود و ستاد انتخابات کشور مصمم است بر اساس چهار مولفه تعیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت، انتخابات آتی را برگزار کند.

وی سلامت انتخابات را مقدمه افزایش مشارکت برشمرد و اظهار کرد: از سال گذشته، نقاط ضعف و قوت انتخابات ها در هر استانی به طور مجزا بررسی شد و متناسب با آسیب شناسی صورت گرفته، آئین نامه ها، شیوه نامه ها و دستور العمل های آن تهیه شده است.

وی با اشاره به طرح انتخاباتی که در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در حال بررسی است، خاطرنشان کرد: تا زمان ابلاغ، قانون فعلی انتخابات ملاک عمل خواهد بود.

معاون سیاسی وزیر کشور به تناسبی شدن انتخابات در تهران هم اشاره کرد و یادآور شد: نظر وزارت کشور درباره اشکالات این نوع از انتخابات اعلام شده است اما در صورت تصویب و قانونی شدن آن، آماده برگزاری آن هستیم و تمهیدات فنی لازم در این زمینه اندیشیده شده است.

وی با بیان این‌که «در صورت قانونی شدن طرح اصلاح قانون انتخابات، از تیرماه باید پیش ثبت نام داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی آغاز شود»، افزود: نسخه اولیه سامانه مربوطه آماده شده است که این برای وزارت کشور و شورای نگهبان آثار خوبی خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: نقش ستاد انتخابات و معاونت سیاسی، میان داری است و همواره در تعامل با احزاب، حد انصاف را رعایت کرده ایم و با همه گروه های سیاسی تعامل داشته ایم.

غلامرضا برگزاری نشست با احزاب مختلف در ماه مبارک رمضان امسال با حضور وزیر کشور را یادآور شد و گفت: در این همایش، سند تحول احزاب را ارائه کردیم تا خود احزاب سیاسی با محوریت خانه احزاب نسبت به ارائه نظرات خود اقدام کنند.

وی با تصریح بر این که « محدودیتی برای کنش سیاسی احزاب دارای مجوز قایل نیستیم.» تاکید کرد: وزارت کشور در دولت سیزدهم کوشیده است هم با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و هم با همه احزاب و گروه‌های درون نظام، تعامل خوبی داشته باشد.

وی با یادآوری روایتی از پیامبر اعظم (ص) که هدف از رسالتش را «مکارم اخلاق» بیان داشته اند، ادامه داد: همه ما در هر موقعیت و جایگاهی که هستیم باید در مسیر اخلاق گام برداریم و هیچ امری توجیه نمی کند که خارج از چارچوب اخلاق حرکت کنیم.

رئیس ستاد انتخابات کشور، مسئولیت معاونان توسعه مدیریت و منابع استانداری ها را که روسای کمیته های فنی و پشتیبانی ستاد انتخابات در استان ها هم هستند، سنگین دانست و گفت: با حفظ استقلال برای فراهم ساختن زیرساخت های فنی و تامین منابع برای برگزاری انتخابات اهتمام داشته باشید. انتخابات یک مساله ملی و نه مختص وزارت کشور است و همه دستگاه ها باید برای برگزاری هرچه بهتر آن، به وزارت کشور یاری دهند.

وی موضوع آموزش عوامل اجرایی را از دیگر برنامه های ستاد انتخابات کشور برشمرد و گفت: براساس آسیب شناسی انجام شده از انتخابات گذشته، مساله آموزش همه عوامل اجرایی در دستور کار قرار دارد تا انشاءالله انتخاباتی در تراز جمهوری اسلامی بدون هیچ گونه اختلالی برگزار شود.

وی بار دیگر نقش معاونان توسعه مدیریت و منابع استانداری ها در برگزاری انتخابات را کلیدی خواند و افزود: معاونان توسعه، پیشران برگزاری انتخابات هستند و باید بسترهای لازم را برای انتخابات چه در حوزه فنی و چه در حوزه تامین منابع، فراهم سازند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82801