شهردار استانبول و معاون احتمالی کمال قلیچداراوغلو در صورت پیروزی او در انتخابات، گفت که این نامزد اپوزیسیون ترکیه قصد دارد با روسیه رابطه‌ای کم‌تنش داشته باشد.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه امروز (یکشنبه) آغاز شده و نتیجه آن حداکثر تا روز آینده مشخص خواهد شد.

در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه که در ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) برگزار شد، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری کنونی ترکیه، کمال قلیچداراوغلو، نامزد اصلی اپوزیسیون این کشور و سینان اوغان، چهره ملی‌گرای راست افراطی رقابت کردند. اردوغان در این انتخابات ۴۹.۵۲، قلیچداراوغلو ۴۴.۸۸ درصد و اوغان ۵.۱۷ درصد آرا را به خود اختصاص دادند؛ در نتیجه باتوجه‌به اینکه هیچ یک از نامزدها نتوانستند بیش از ۵۰ درصد آرای مردمی را به خود اختصاص دهند، انتخابات به دور دوم کشیده شد که دو نامزد اول، یعنی اردوغان و قلیچداراوغلو در آن رقابت می‌کنند.

قلیچداراوغلو وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات، اکرم امام‌اوغلو و منصور یاواش، شهردارهای استانبول و آنکارا را به‌عنوان معاونان خود برگزیند.

امام‌اوغلو امروز در یک مرکز رأی‌گیری در استانبول گفت: شعار مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌گذار جمهوری ترکیه این بود: «صلح در خانه یعنی صلح در جهان». ما می‌خواهیم اول‌ازهمه این شعار را در مورد روسیه اجرا کنیم؛ زیرا روسیه همسایه دریایی ما و یکی از مهم‌ترین کشورها از نظر جمعیت و فرصت‌های موجود است. ما می‌خواهیم نه‌تنها با روسیه، بلکه با دیگر همسایگانمان هم رابطه‌ای بدون تنش داشته باشیم. بدون شک ما (در این روابط) منافع ترکیه را در نظر خواهیم گرفت.

این شهردار استانبول که این اظهارات را پس از انداختن رأی خود به صندوق مطرح کرد، گفت که تیم قلیچداراوغلو مصمم است تا زمینه‌های همکاری با روسیه را در سطحی فراهم کند که هم برای آنکارا و هم برای مسکو سودآور باشد. او همچنین گفت که ترکیه جنگ‌افروزی نکرده و قصد دشمن‌تراشی ندارد.

امام‌اوغلو در حال این اظهارات را مطرح کرد که شخص قلیچداراوغلو در کارزار انتخاباتی خود گفت که ایده پیشنهادی روسیه برای ایجاد یک «قطب گازی» در ترکیه را آنکارا و استقلال انرژی ترکیه مضر می‌داند. پیش از دور اول انتخابات هم این نامزد اپوزیسیون مدعی شده بود که روسیه سعی دارد در انتخابات ترکیه مداخله کند، اما سندی برای اثبات گفته‌های خویش ارائه نکرد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=81601