رقیب اردوغان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه وعده بیرون انداختن همه پناهجویان از این کشور را داد.

به گزارش گروه بین الملل افتاب یزد به نقل از پایگاه پلیتیکو، کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مخالف جمهوریخواه خلق ترکیه که قرار است در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور رقابت کند وعده داد در صورت کسب ریاست جمهوری میلیون ها پناهجو را از ترکیه اخراج و به کشورهایشان بازمی‌گرداند.

قلیچداراوغلو در یک سخنرانی در روز پنجشنبه اردوغان، رقیبش را متهم کرد به اینکه “عمدا اجازه به ورود ۱۰ میلیون پناهجو به ترکیه را داد و برای اخذ آرای وارداتی، شهروندی ترکیه را به فروش گذاشت.”

بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه‌ای قلیچدار اوغلو اظهار کرد: “من در اینجا اعلام می‌کنم: به محض اینکه به عنوان رئیس جمهور انتخاب شوم همه پناهجویان را به خانه‌شان می‌فرستم. ختم کلام.”

ترکیه بر اساس برآوردها کشوری است که از بیشترین جمعیت پناهجویان در جهان میزبانی می‌کند. برآورد شده که تنها چهار میلیون آواره که اغلبشان اهل سوریه و دیگر کشورهای عربی هستند در ترکیه حضور دارند.

سال ۲۰۱۶ در پی درگیر شدن قاره اروپا با بحران ورود فزاینده مهاجران، اتحادیه اروپا توافقی را با آنکارا “با هدف متوقف کردن موج ورود مهاجران غیرقانونی از ترکیه به اروپا” امضا کرد. آنکارا تا کنون بالغ بر ۱۰ میلیارد یورو کمک بشردوستانه را از اروپا با هدف کمک به میزبانی از آوارگان فراری از جنگ‌ها در خاورمیانه و آفریقا دریافت کرده است.

قلیچداراوغلو قرار است در تاریخ ۲۸ مه در رقابتی حساس در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با اردوغان رقابت کند. هیچ یک از این دو رقیب انتخاباتی نتوانستند در دور اول این انتخابات حد نصاب ۵۰ درصد آرا را برای کسب پیروزی قطعی در دور اول کسب کنند.

قلیچداراوغلو تلاش داشته روی نارضایتی و خشم ایجاد شده از مدیریت اقتصاد ترکیه و مناطق وقوع زلزله های شدید ماه فوریه که ۵۰۰۰۰ کشته برجای گذاشت سرمایه گذاری کند. او در دور اول انتخابات ۴۵ درصد رای کسب کرد در حالی که رای ۴۹ درصدی برای اردوغان ثبت شد.

قلیچداراوغلو قبل از این هم وعده داده بود که در عرض دو سال همه آوارگان سوری حاضر در ترکیه را به وطنشان باز گرداند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=80919