رجب طیب اردوغان گفت که ترکیه تلاش‌های خود را برای آزادی همه اسیران صهیونیست و برقراری آتش‌بس دائمی در غزه تسریع خواهد کرد.

به گزارش گروه بین الملل عصر قانون  رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه چهارشنبه به مناسبت روز بین‌المللی همبستگی با مردم فلسطین در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: ما تلاش‌های خود را برای آزادی گروگان‌ها و برقراری آتش‌بس پایدار تسریع خواهیم کرد. امیدواریم ابتکارات ما در آینده هم به شکل چند بعدی ادامه یابد.

او متعهد شد ترکیه همانطور که در طول تاریخ کار کرده است، در کنار برادران و خواهران فلسطینی خود بایستد. اردوغان گفت: کمک‌های بشردوستانه ما به برادران و خواهرانمان در غزه ادامه دارد. تاکنون ۱۲ هواپیما و یک کشتی مملو از اقلام ضروری به فرودگاه العریش مصر فرستاده‌ایم.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین گفت که دومین کشتی حامل ۱۵۰۰ تن کمک‌های بشردوستانه روز چهارشنبه به راه افتاد. رهبر ترکیه افزود: ما در حال تسهیل انتقال مجروحان، به‌ویژه بیماران مبتلا به سرطان و کودکان، برای درمان به ترکیه هستیم. بررسی‌ها برای مکان‌های بیمارستان‌های صحرایی که در غزه ایجاد خواهیم کرد، در حال انجام است.

در همین حال، وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای به مناسبت این روز جهانی، بر تعهد قوی آنکارا به آرمان عادلانه فلسطین تاکید کرد. این وزارتخانه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: ‌تلاش‌های ما برای از میان برداشتن بی‌عدالتی‌هایی که برادران فلسطینی‌امان دیده‌اند، بر پایه یک راه‌حل دو دولتی ادامه خواهد یافت.

در همین حال قطر امروز (پنج‌شنبه) از تمدید یک روزه آتش‌بس میان رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه قطر گفت که توافق برای تمدید آتش‌بس در غزه با همان شرایط قبلی، یعنی برقراری آتش‌بس، تبادل اسرا و اجازه ورود به کمک‌ها حاصل شد. در همین حال او افزود: به تشدید تلاش‌ها با هدف دستیابی به آتش‌بس دائمی و پایدار در نوار غزه ادامه می‌دهیم.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90143