رئیس اداره امنیت ملی لهستان در مصاحبه‌ای با رسانه‌های این کشور گفت، آژانس امنیت ملی دولت ورشو تخمین می‌زند که روسیه ممکن است ظرف کمتر از ۳۶ ماه به ناتو حمله کند.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد به نوشته روزنامه کی‌یف ایندیپندنت، پیش‌بینی “یاسیک سیه‌ویرا” رئیس اداره امنیت ملی لهستان در واکنش به گزارش اندیشکده آلمانی “DGAP” است که هشدار داده بود روسیه ممکن است علیه ناتو و ظرف کمتر از شش یا ۱۰ سال حمله‌ای مستقیم انجام دهد؛ اما این مقام امنیتی لهستان با این ارزیابی مخالف بود و اعلام کرد که تخمین می‌زند مسکو ظرف سه سال این حمله را انجام می‌دهد.

گفته می‌شود از آغاز حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال گذشته میلادی، مسکو کشور لهستان و کشورهای دیگر حوزه بالتیک را به حمله نظامی تهدید کرده و چند بار حرف تسلیحات هسته‌ای را به میان کشیده است.

وی ادامه داد: اگر ما بخواهیم از جنگ اجتناب کنیم، کشورهای ناتو در جبهه شرقی باید یک دوره سه ساله و کوتاه‌تر برای مقابله با این تهدید در نظر بگیرند و آماده آن باشند.

رئیس اداره امنیت ملی لهستان همچنین مدعی شد که روسیه ممکن است یک کشور در شرق اروپا را که عضو ائتلاف ناتو است مثلا کشورهایی مانند لهستان، استونی، رومانی و لیتوانی را هدف حملات خود قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد، برای تقویت ظرفیت‌های دفاعی لهستان باید تعداد نیروهای ارتش را افزایش داد.

اوایل سال جاری میلادی، ائتلاف ناتو با ملحق شدن فنلاند اعضایش را بیشتر کرد. سوئد هنوز درگیر گرفتن تایید از سوی ترکیه و مجارستان است و پیش‌بینی می‌شود که عضویت آن در این ائتلاف طی ماه‌های آتی صورت گیرد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=90390