رئیس‌جمهور فرانسه برای از سرگیری گفت‌وگو با همتای روس خود اظهار آمادگی کرد.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه امروز جمعه اعلام کرد، همچنان مذاکره با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را در صورتی که به ایجاد صلح پایدار بین مسکو و کی‌یف کمک کند، در نظر دارد.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، ماکرون و پوتین قبل از شروع عملیات ارتش روسیه در فوریه ۲۰۲۲ در اوکراین روابط کاری خوبی داشتند. در هفته‌های پیش از شروع این درگیری، تلاش‌های دیپلماتیک ماکرون نتوانستند درگیری را متوقف کند اما ماکرون پس از فوریه ۲۰۲۲ تا ماه‌ها خط ارتباط خود با رئیس جمهور روسیه را باز نگه داشت.

روابط این دو رئیس‌جمهور چه در سطح شخصی و چه دیپلماتیک همچنان که جنگ در اوکراین ادامه پیدا کرد، شدیدا وخیم شد. ماکرون اوایل سال جاری میلادی به بررسی امکان محروم کردن پوتین از رده بالاترین مدال افتخار فرانسه پرداخت.

رئیس‌جمهور روسیه روز پنجشنبه در جریان کنفرانس خبری که به مناسبت نزدیک شدن به پایان سال میلادی برگزار کرد با پرسش خبرنگار شبکه تی.اف.۱ فرانسه درباره نظرش در خصوص فرانسه و ماکرون مواجه شد.

رئیس جمهور روسیه گفت: «رئیس جمهور فرانسه در یک مقطع روابط را با ما متوقف کرد. ما این کار را نکردیم. من این کار را نکرد. او این کار را کرد. اگر علاقه‌ای برای این روابط وجود دارد ما برای آن آماده‌ایم. اگر که وجود ندارد ما با آن کنار می‌آییم.»

ماکرون در سخنرانی در شهر بروکسل در خاتمه نشست رهبران اتحادیه اروپا که در آن این رهبران تصمیم به گشایش مذاکرات با اوکراین بر سر عضویت در این بلوک گرفتند گفت، پذیرای گفتگو با پوتین بر سر یافتن یک راه‌حل صلح‌آمیز در صورتی که رئیس جمهور روسیه نیز به سراغ او بیاید، است.

ماکرون با اتهام زنی علیه پوتین و روسیه ادعا کرد: «من یک جانبه جنگ را شروع نکردم، معاهداتی که مورد توافق قرار دادم را نقض نکردم. این فرانسه نبود که تصمیم به ارتکاب جنایات جنگی در شمال اوکراین گرفته و مذاکرات را عملا غیرممکن کرد. ما باید جدی باشیم. بنا بر این من یک موضع خیلی ساده دارم. من شماره تلفنم را تغییر نداده‌ام.»

او اضافه کرد، اگر رئیس جمهور روسیه اراده برای شروع کردن گفتگویی با قابلیت ایجاد صلح پایدار نشان دهد، فرانسه برای کمک کردن آماده است.

ماکرون اظهار کرد: «اگر پوتین پیشنهاداتی جدی دارد و برای از سر گیری گفتگو آماده است،‌ آن هم گفتگویی که دستیابی به یک راه‌حل صلح آمیز در چارچوب قوانین بین‌المللی را ممکن کند، فرانسه همواره حمایت خود را از آن ثابت خواهد کرد و ازهیچ تلاشی برای رسیدن به این نتیجه دریغ نخواهد کرد. شماره تلفن من تغییر نکرده است.»

https://aftabyazdonline.ir/?p=90967