در سومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، آخرین وضعیت طرح های مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و میزان پیشرفت آنها مورد بررسی قرار گرفت و موارد لازم جهت رفع موانع و تسریع در پیشبرد طرح ها به تصویب رسید.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد در این جلسه مخبر معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: طرح هایی که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب شده، اولویت های مهم و راهبردی دولت برای افزایش قدرت اقتصادی کشور با توجه به شرایط تحریمی کشور و نظم جدید جهانی است و از نقشه جامع مقاوم سازی اقتصاد ایران استخراج شده است. قدرت اقتصادی کشور باید با این طرحها بروزرسانی شود و افزایش یابد و بر اساس آن، تعاملات بلندمدت با شرکای بزرگ اقتصادی طراحی شود که در حال پیگیری آن هستیم.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم استحکام‌بخشی و مقاوم‌سازی پایه‌های اقتصاد کشور گفت: رهنمودهای مقام معظم رهبری در تعیین شعار سال مبنی بر مهار تورم و رشد تولید نیز در جهت تقویت بنیه اقتصاد کشور و تحقق اقتصادی مقاومتی است که باید به صورت جدی در اولویت برنامه ها قرار گیرد.

مخبر از مشارکت مردم در اجرای طرح ها و پروژه‌های کشور به عنوان یک ضرورت یاد کرد و اظهار داشت: اجرای طرح‌ها باید با مشارکت و محوریت مردم انجام شود به گونه ای که هم در سرمایه‌گذاری و هم در مدیریت، مردم نقش‌آفرین باشند. راه نقش آفرینی مردم در طرحهای کلان باید هموار شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به موانع زیست محیطی پیش روی برخی پروژه‌های توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز، وزارت نفت و سازمان حفاظت محیط زیست را مکلف کرد ظرف یکماه جلسات مشترکی را برگزار و با اعمال اصلاحات لازم، زمینه اجرای پروژه ها را فراهم کنند.

مخبر همچنین بر پیشبرد پروژه های ریلی از طریق شرکت سهامی عام پروژه و با مشارکت سرمایه های داخلی تاکید کرد و وزارت راه را ملزم کرد نسبت به ارائه الگوی عملیاتی در این زمینه اقدام نماید.

در این جلسه که وزیر راه و شهرسازی، سرپرست وزرات جهاد کشاورزی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، سخنگوی دولت و رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، دبیر ستاد پس از ارائه گزارشی از روند اجرای مصوبات جلسه گذشته، پیشنهادهایی جهت رفع موانع مطرح و مبتنی بر آن، موارد لازم جهت پیشبرد طرحها و مانع زدایی از آنها به تصویب رسید.

تسهیل در تامین مالی پروژه های مرتبط با طرح توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز، مشارکت صندوق توسعه ملی در این زمینه و طراحی الگوی تامین مالی از مسیر منابع داخلی و مردمی و بخش خصوصی و سرمایه گذاری بانکها در طرح جهش کریدور ترانزیتی شمال جنوب، از جمله مصوبات این جلسه بود.

https://aftabyazdonline.ir/?p=80404