فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: نقطه محوری و کانونی حرکت ما شکست‌دادن دشمن است و برای شکست‌دادن دشمن قدرت‌سازی می‌کنیم.

به گزارش  گروه سیاسی آفتاب یزد سردار حسین سلامی در مراسم الحاق ناو «ابومهدی المهندس» و ۱۰۰ شناور موشک‌انداز تندرو به نیروی دریایی سپاه پاسداران با تسلیت شهادت بیش از ۹۰ نفر در حادثه تروریستی کرمان، اظهار کرد: امروز نیروی دریایی سپاه به عنوان جلودار و پیشگام جمهوری اسلامی در برابر قدرت‌های بحری جهان به یک جهش و درخشش در توان تهاجمی و دفاعی دست یابد. در کلیت وضعیت ما با یک زنجیره به‌هم‌پیوسته از قدرت‌های شیطانی عالم در یک نبرد همه‌جانبه درگیر هستیم‌. دشمن تلاش می‌کند همه شئون حیات ملت ایران را به میدان جنگ تبدیل کند، از جنگ در فضای اقتصادی با راهبرد تحریم تا جنگ در فضای فرهنگی با تهاجم نرم و بسیج رسانه‌ها تا نبرد در محیط امنیتی با فتنه‌های عالمگیر، جنگ اطلاعاتی و ترور و نیز جنگ نیابتی که با پدیده تروریسم تکفیری در بلاد اسلامی رخ داد.

وی افزود: این مسیر با جنگ در سرزمین‌های اشغالی فلسطین و حتی جنگ در عرصه سیاسی با تلاش ناموفق با هدف انزوابخشی سیاسی به ایران دنبال شد اما با هدایت رهبری و حمایت ملت و استقامت آنان دربرابر تمام این توطئه‌ها و فتنه‌ها تمام این سیاست‌های تحمیلی با شکست مواجه شده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران یادآور شد: ما مستمرا دشمن را با شکست بدرقه کرده‌ایم. این شکست‌ها واقعی هستند و در خیال و آروزی ما نیستند بلکه روی زمین می‌توان آن‌ها را دید و قضاوتی واقعی از نتایج این نزاع جهانی به دست آورد. ما در تمام این امتدادها به ساخت قدرت مشغول بوده‌ایم. دریا یکی از آن مواردی است که منطقه مواجهه سیاست‌های جهانی بوده است که قدرت‌های سنتی بحری برای گسترش قدرت خود از ده‌ها سال پیش عمل کردند تا با سیطره مطلق بر دریاها به توسعه سلطه سیاسی دست یابند.

سلامی گفت: جمهوری اسلامی با درک واقعیت اهمیت دریا به عنوان صحنه کلیدی و سرنوشت‌ساز نبرد به تشکیل و توسعه و تکمیل یک قدرت دریایی متفاوت از قدرت‌های مرسوم دریایی همت داشته که در ارتش و سپاه انجام شده است. این گسترش و تقویت با این پیشفرض طراحی شده که ما با بزرگترین قدرت‌های دریایی عالم درگیر خواهیم بود.

وی تاکید کرد: فرض ما این است که در این نبردها شکست‌نخوردن کافی نیست. این پایین‌ترین سطح ظهور قدرت ماست. نقطه محوری و کانونی حرکت ما شکست‌دادن دشمن است. ما برای شکست‌دادن دشمن قدرت‌سازی می‌کنیم.

فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان این‌که «ما با ورود سامانه‌های جدید به نیروی دریایی سپاه، رخسار نوینی از مدرن‌شدن قدرت دریایی سپاه را شاهدیم»، گفت: اساس کار ما بر تأثیر اصول دکترینی بر توسعه قدرت و تأثیر راهبردها بر گسترش قدرت که محصول تلاقی دکترین دفاع دریایی ما با راهبرد آن است.

سلامی تصریح کرد: در توسعه دکترینی بر این اعتقادیم که در دریا باید صحنه جنگ را ما تعیین کنیم، چون دریا یک محیط سیال و وسیع است و امتداد سیاره‌ای دارد و هرکس بتواند در هر نقطه‌ای از دریا موقعیت نبرد را انتخاب کند، ابتکار عمل در دست اوست. ما به امتداددهی، وسعت‌یابی و انبساط قدرت در اعماق دریاهای آزاد فکر می‌کنیم. این یک اصل دکترینی است.

وی گفت: نیروی دریایی ما باید قادر باشد در هر نقطه که دشمن ایستاده است به او دست یابد و نبرد نزدیک در دوردست را با دشمن اجرا کند. ما ضعف‌های دشمنان را می‌شناسیم. بسیاری از این ضعف‌ها ذاتی هستند و دشمن نمی‌تواند بسیاری از آن‌ها را جبران کند. از جمله عظیم‌الجثه‌ بودن و کم‌تحرک‌بودن، اجزای ذاتی یک ضعف ترمیم‌ناپذیر در هر قدرت دریایی و کلاسیک است.

فرمانده کل سپاه تاکید کرد: نیروی دریایی در دریا یک نبرد کامل را دارد و استقلال رزمی در نیروی دریایی در هر سطحی دیده می‌شود. تاثیر راهبردی ما بر توسعه قدرت آن است که تا هرجا امتداد منافع ملی داریم قدرت دفاعی باید تا آن‌جا قابلیت دفاع از منافع حیاتی‌مان را داشته باشد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91717