رئیس جمهور آمریکا به تمجید از تجربه خود در سیاست خارجی پرداخته و تجربه خودش را با تجربه «هنری کیسینجر» دیپلمات کهنه‌کار و سرشناس آمریکایی برابر دانست.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزذ به نقل از پایگاه بلومبرگ، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در یک گردهمایی برای جذب کمک‌های اهداکنندگان در ایالت کالیفرنیا اظهار کرد: “من می‌خواهم حرفی نامتعارف بزنم. فکر می‌کنم اطلاعاتم درباره سیاست خارجی آمریکا به اندازه هر شخص زنده دیگری از جمله دکتر کیسینجر است.”

بایدن که در هشتاد سالگی نامش به عنوان پیرترین رئیس جمهور تاریخ کشورش مطرح است، درباره سن بالای خودش شوخی کرده و گفت: “این کاری است که در تمام عمرم و در طول ۲۰۷ سال گذشته انجام داده‌ام!”

کیسینجر که سابق بر این برنده جایزه صلح نوبل شده، در دهه ۱۹۷۰ در مقام وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی در دولت‌های ریچارد نیکسون و جرالد فورد خدمت کرد. او چندین کتاب درباره سیاست خارجی از جمله کتاب “دیپلماسی” و “درباره چین” را نوشته است.

هنری کیسینجر چند روز قبل ۱۰۰ ساله شد. او در مصاحبه‌ای در اوایل ماه جاری میلادی با رسانه بلومبرگ اظهار کرد، معتقد است درگیری نظامی بین چین و تایوان در صورتی که تنش‌ها در “مسیر فعلی” ادامه یابند، محتمل است.

او اضافه کرد: اما من همچنین فکر می‌کنم باید مسیر فعلی روابط دو کشور تغییر پیدا کند.

مصاحبه کیسینجر با بلومبرگ چند روز پیش از سفر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به پکن انجام شد. او به دنبال انجام این سفر تبدیل به عالی رتبه‌ترین مقام آمریکایی شده است که در پنج سال اخیر به چین سفر کرد.

بلینکن در جریان این سفر به مدت دو روز نشست‌هایی را با مقامات چین از جمله شی جینپینگ، رئیس جمهور این کشور برگزار کرد. او روز دوشنبه اظهار امیدواری کرد، چین و آمریکا به عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان “در ادامه مسیر حرکتشان به سمت جلو تعامل و ارتباطاتی بهتر” داشته باشند.

بایدن به خبرنگاران بعد از این سفر بلینکن گفت، در روند بهبودی روابط بین آمریکا و چین پیشرفت حاصل شده است. رئیس جمهوری آمریکا مقایسه خودش با کیسینجر را در حین کارزارش برای جذب کمک‌های اهداکنندگان مالی در ایالت کالیفرنیا و در خانه استیو وستلی، یک سرمایه‌گذار آمریکایی مطرح ساخت.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه سخنرانی خود از سوابقش در حوزه سیاست خارجی گفت و تاکید کرد که قبلا به کی‌یف هشدار داده بود که روسیه به اوکراین حمله خواهد کرد. بایدن ادعا کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به اشتباه تصور می‌کرد که ائتلاف ناتو در مواجهه با حمله به اوکراین در هم شکسته می‌شود.

بایدن مدعی شد: “اگر توجه کنید، پوتین تقریبا هنگام حمله به اوکراین مطمئن بود می‌خواهد در ناتو شکاف ایجاد کند. حال، اتحاد در ناتو بیشتر از هر زمان شده است.”

جو بایدن همچنان در تعریف از سابقه سیاسی خود اظهار کرد، یکی از مزایای خدمتش در سیاست آمریکا برای این مدت طولانی این بوده که توانسته تقریبا با هر رهبری در جهان دیدار کند. جو بایدن قبل از آن که در دولت باراک اوباما معاون رئیس جمهور آمریکا باشد مدت سه دهه نماینده ایالت “دلاور” آمریکا در مجلس سنا بود و در این مدت در مناصبی همچون رئیس کمیته روابط خارجی سنا خدمت کرد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=82729