مقام ارشد انتخاباتی ایالت مین آمریکا، ساکن پیشین کاخ سفید را از حضور در انتخابات مقدماتی این ایالت محروم کرد.

به گزارش گروه بین الملل آفتاب یزد  «شِنا بِلوز» وزیر امور داخلی ایالت مین بامداد جمعه اعلام کرد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا نمی‌تواند در انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ در این ایالت شرکت کند.

پس از کلرادو، مین دومین ایالتی است که حضور ترامپ در انتخابات را به چالش می‌کشد. ترامپ در بیش از ۳۰ ایالت با چالش‌هایی مشابه مواجه است اما بسیاری از این پرونده‌ها مورد پذیرش دادگاه‌ها واقع نشده‌اند. در نهایت، سرنوشت ترامپ و حضور یا غیبت او در برگه‌های رأی هر ایالت در دست قضات دادگاه عالی آن ایالت خواهد بود.

مقام دموکرات مین با استناد به متمم ۱۴ قانون اساسی آمریکا که درباره «منع شورش‌گر» است، می‌گوید نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان در انتخابات سال آتی به دلیل تحریک به شورش و ادعای تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و همچنین درخواست از هوادارانش برای حمله به کنگره آمریکا حق شرکت در انتخابات در این ایالت را ندارد.

وبگاه شبکه سی‌ان‌ان نوشت تصمیم بلوز می‌تواند برای تجدیدنظر به دادگاه ایالتی برود و ترامپ مطمئنا آن را به چالش خواهد کشید.

کمپین انتخاباتی ترامپ نیز بلافاصله پس از انتشار این خبر، آن را «سرقت انتخابات» خواند و اعلام کرد به این حکم اعتراض می‌کند.

پیش از این، دبیرکل ایالت کلرادو اعلام کرده بود برخلاف رأی دادگاه عالی این ایالت، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا تا پنجم ژانویه و زمان صدور تایید اسامی نامزدها، می‌تواند در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در کلرادو شرکت کند.

این در حالی است که ۱۹ دسامبر دادگاه عالی ایالت کلرادو اعلام کرد نام ترامپ نباید در این ایالت روی برگه‌های رای بیاید زیرا اقدامات او در وقایع ششم ژانویه ۲۰۲۱ و حمله هوادارانش به گنگره، مصداق شورش است.

روز چهارشنبه گذشته هم دادگاه عالی ایالت میشیگان اعلام کرد ترامپ می‌تواند در انتخابات درون‌حزبی این ایالت شرکت کند.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91444