نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی نسبت به نزدیک شدن روابط تهران و قاهره ابراز نگرانی کرد.

به گزارش گروه سیاسی آفتاب یزد به نقل از روسیا الیوم، یائیر لاپید، نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی در صفحه توییتر خود نوشت که نزدیکی روابط ایران و مصر در تضاد با منافع این رژیم و منطقه است.

رسانه های صهیونیستی اعلام کردند که این اولین واکنش مسئولان صهیونیستی به اخبار نزدیک شدن روابط تهران و قاهره است.

اخیرا یک منبع دیپلماتیک مصری در گفت‌وگو با العربی الجدید اعلام کرد که اوایل ماه جولای نشست جدیدی میان مسئولان تهران و قاهره با وساطت بغداد برگزار خواهد شد و این نشست در بالاترین سطح نشست های امنیتی خواهد بود.

این منبع که خواستار عدم فاش شدن نامش شده است تاکید کرد که میانجیگری بغداد بعد از تلاش های عمان برای گسترش روابط ایران و مصر انجام شد.

وی گفت که ملاحظات مصر در روابط خود با ایران بعد از توافق تهران و ریاض کمتر شده است.

این منبع مصری می گوید که گشایش قاهره در روابطش با تهران بعد از میانجیگری های عراق و عمان اکنون بیشتر شده است اما همچنان در مرحله «آزمودن جدیت ایران» در این امر هستند.

یک منبع دیپلماتیک مصری دیگر نیز با اشاره به گسترش روابط تهران و قاهره گفت که دیدار روسای جمهور و یا وزرای خارجه دو کشور در مرحله آتی بعید نیست اما به هر حال این دیدارها قبل از ماه جولای که موعد نشست دوم مسئولان دو کشور در بغداد است، نخواهد بود.

وی در ادامه به دیدار عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست «بغداد۲» در اردن اشاره کرد و آن را تحولی بزرگ توصیف کرد.

این منبع دیپلماتیک خاطرنشان کرد که اگر درخصوص پرونده های اولیه توافق شود، دیدار حسین امیر عبداللهیان و سامح شکری وزرای خارجه ایران و مصر بعید نخواهد بود و ممکن است در حاشیه یک نشست بین المللی دیداری میان ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر انجام شود.

پیش از این روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت در گزارشی نوشت که ایران به طور روشن و واضح تمایل دارد که روابطش با مصر را از سر گیرد اما رژیم صهیونیستی به طور همزمان بر قاهره فشار می آورد تا مانع برقراری این روابط شود.

سمدار بیری، تحلیلگر صهیونیست مشهور در امور عربی با اشاره به اظهارات اخیر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران درخصوص بازگشت روابط تهران و قاهره تاکید کرد: درحالی که ایرانی‌ها درحال فراهم کردن زمینه برای بازگشت روابط تهران و قاهره هستند، فرستاده‌های اسرائیلی به طور سری به مصر می‌روند و دلایل لزوم توقف این امر را به مقامات مصری توضیح می‌دهند.

این تحلیلگر صهیونیست خاطرنشان کرد که مذاکرات میان نمایندگان ایرانی و مصری از ماه مارس در عراق آغاز شد و تا این لحظه ادامه دارد، باید به زمان این مذاکرات توجه کرد به ویژه اینکه ایجاد آتش بس میان رژیم صهیونیستی و جنبش جهاد اسلامی فلسطین و دیگر گروه های مقاومت در غزه با وساطت مستقیم مصر انجام شد.

در ادامه این گزارش به اظهارات چند نماینده مجلس شورای اسلامی ایران درمورد روابط تهران و قاهره و دیدار احتمالی سید ابراهیم رئیسی و عبدالفتاح سیسی، روسای جمهور ایران و مصر پرداخته شده است.

این روزنامه صهیونیستی آورده است که ایران اکنون به دنبال بازگشایی سفارتخانه های دو کشور سپس دیدار وزرای خارجه و بعد از آن دیدار سید ابراهیم رئیسی با عبدالفتاح سیسی است.

https://aftabyazdonline.ir/?p=80934