وزیر خارجه مجارستان گفت، روسیه هیچ تهدیدی برای ناتو به ویژه برای اعضای نزدیک به مرزهای این کشور ندارد زیرا هرگونه حمله، «پاسخ سختی» را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش گزارش بین الملل آفتاب یزد  «پیتر سیارتو» وزیر امور خارجه مجارستان طی مصاحبه با یک رسانه فرانسوی که بخشی از آن را در صفحه فیسبوک خود نیز به اشتراک گذاشت، عنوان کرد: فکر نمی‌کنم روسیه به اعضای ناتو حمله کند. در ضمن بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا عضوی از ناتو نیز هستند.

او این اظهارات را در واکنش به هشدار «اورزولا فون در لاین» رئیس‌کمیسیون اروپا مبنی بر آنکه «پس از پایان درگیری اوکراین، روسیه کشورهای ناتو را تهدید خواهد کرد» عنوان کرد.

پیتر سیارتو با اشاره به ماده ۵ ائتلاف نظامی ناتو بیان کرد: این ائتلاف سخت‌ترین ائتلاف به لحاظ امنیتی و دفاعی در جهان است. اگر هر کشور عضو ناتو مورد حمله قرار بگیرد، به عنوان حمله‌ای علیه تمامی عضو تلقی خواهد شد. فکر نمی‌کنم هیچ کشوری از جمله روسیه بخواهد به کشور عضو ناتو حمله کند.

وزیر خارجه مجارستان در پاسخ به این سوال که چرا کشورهای حوزه بالتیک و لهستان مخالف این موضوع هستند، تصریح کرد: برخی کشورها تاریخ متفاوت و موقعیت‌های جغرافیایی متفاوتی دارند.

او با اشاره به اینکه مجارستان همیشه به موضع آن‌ها احترام گذاشته و هرگز سعی نکرده آن‌ها را به چالش بکشد، افزود: نمی‌دانم اگر در موقعیت جغرافیایی کشورهای حوزه بالتیک یا لهستان بودم، موضع من چه می‌توانست باشد. باید به موقعیت همه کشورها احترام گذاشت. مشکل من این است که کمتر به موضع مجارستان احترام گذاشته شده است. این منصفانه نیست و اتحادیه اروپا را تضعیف می‌کند.

این اظهارات وزیر خارجه مجارستان درحالی بیان شد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد که کشورش هیچ گونه قصدی جهت حمله به ناتو ندارد.

پوتین در مصاحبه با «پاول زاروبیان» خبرنگار سرشناس روسی گفت: روسیه نه به لحاظ ژئوپلیتیکی، نه اقتصادی و نه نظامی علاقه‌ای به ایجاد جنگ علیه ناتو ندارد.

https://aftabyazdonline.ir/?p=91065